Sotsiaalmeedia võrgustikud nagu Facebook, LinkedIn või Twitter on teatavasti kolmandate osapoolte omandis ning seetõttu on neil alati võimekus valitud postitusi ja sisu tsenseerida või piirata teatud kasutajate ligipääsu. Detsentraliseeritud mudeli puhul saavad kasutajad aga ise omandi sisu üle. Selles vallas võib üheks oluliseks arenguks lugeda uut Twitteri sarnast äppi Damus.
Kasutajatele kuuluv sotsiaalmeedia
Eile andis Damuse meeskond Twitteri vahendusel teada, et äpp on nüüd saadaval App Store’is. Rakendus eristub teistest sotsiaalmeedia platvormidest, kuna tal puudub klassikaline omanik või keskne juhtiv organ. Selle asemel kasutab ta detsentraliseeritud võrku nimega Nostr, mis ei ole üles ehitatud serveritele, vaid kasutab sõnumite edastamiseks detsentraliseeritud releed ning võimaldab muuhulgas krüpteeritud kasutajavahelisi sõnumeid. Damuse plaaniks on saada sõnavabaks sotsiaalmeedia platvormiks, kus kedagi ei saa tsenseerida ning kus kasutajate andmed ja sisu on nende endi kätes. Rakendusele on sisse ehitatud ka Bitcoini makselahendus, millega saab näiteks teisi sisuloojaid premeerida.
Kasutajakonto detsentraliseeritud viisil
Nostr platvormile (akronüüm ingl. Notes and Other Stuff Transmitted by Relays) ehitatud Damuse juures on konto loomine mõnevõrra teistsugune. Kasutajad loovad esmalt võtmepaari – ühe avaliku ja ühe privaatvõtme, kus avalik võti on justkui kasutaja ID, samas kui privaatvõtit saab võrrelda salasõnaga. Sõnumite ja postituste saatmiseks peab kasutaja ennast mõne releega ühendama ning saatmiseks selle oma privaatvõtmega allkirjastama.
Loe lisaks: “Starbucks käivitab Polygoni abiga uue lojaalsusprogrammi”