Päevakohased krüpto uudised

Pildil on värviline arvutivõrk, mis illusteerib teemat

Bitcoin Lightning Network – 2. kiht bitcoini võrgus

Bitcoini üheks suuremaks murekohaks on olnud võrgu läbilaskevõime, suutes töödelda vaid umbes 7 tehingut sekundis. Kui sellest alguses piisas, siis viimastel aastatel on võrk olnud ülekoormatud. Seetõttu võivad tehingud kauem aega võtta ning ülekandetasud krõbedaks muutuda. Kui Bitcoinist peaks kunagi saama täieõiguslik alternatiiv praegustele olemasolevatele maksesüsteemidele, peab ta suutma nendega konkureerida. Praeguse seisuga pole see ligilähedal, sest võrdluseks bitcoini 7 tehingule, protsessib VISA keskmiselt 24 000 tehingut sekundis. Üheks leevenduseks probleemile on protokoll nimega Bitcoin Lightning Network, mis on aktiivne olnud rohkem kui aasta.

Mis on Bitcoin Lightning Network?

Idee tagamõte seisneb selles,  kõik tehingud ei pea saama plokiahelale jäädvustatud. Lightning Network on makseprotokoll, mis on ehitatud 2. kihina Bitcoini plokiahelale. See võimaldab kasutajatel luua omavahel maksekanaleid, mis võivad olla avatud nii kaua kui vaja. Sellisel juhul oleks kasutajatevahelised maksed välkkiired ning tehingutasud väga väikesed. Plokiahelale läheks tehing kirja alles siis, kui maksekanal suletakse.

See on justkui tehingupartner kiirvalimisel. Ühe nupuvajutusega on võimalik teise poolega rääkida.

Kuidas see toimib?

Lightning Network töötab edukalt poolte vahel, kes peavad saatma üksteisele raha üsna sageli, kiiresti ja minimaalsete tasudega.

Esmalt peavad tehingupartnerid looma mitme allkirjaga Bitcoini rahakoti (multisignature wallet), millele pääsevad mõlemad ligi oma salajase võtmega. Seejärel kannavad poled rahakotti teatud summa Bitcoine, pärast mida saavad nad sooritada piiramatu hulgal tehinguid. Sisuliselt on need kanded ühisesse rahakotti salvestatud raha ümberjagamine ning rahaliste vahendite tegelik jaotamine toimub pärast seda, kui maksekanal suletakse. Alles peale kanali sulgemist edastatakse info alg- ja lõppjäägi kohta Bitcoini plokiahelasse.

Põnev on lisaks see, et kui tehnoloogia laialdasemalt kasutusele võetakse, ei ole vaja tingimata luua eraldi kanalit, et teatud inimesele raha saata. Selle asemel kasutatakse makse edastamiseks neid kanaleid, mis on varasemalt kasutajate vahel juba loodud. Süsteem leiab automaatselt lühima marsruudi.

Kokkuvõtlikult võimaldab Bitcoin Lightning Network sooritada arvukaid tehinguid väljaspool peamist plokiahelat ning salvestada need üheks ülekandeks.

Loe Bitcoini kohta lisaks: “Bitcoin 101”

Veel uudiseid

ETHTallinn Hackathon: Tule ehita dApp-e plokiahelal

ETHTallinn toob 19.-21. aprillil Eestis kokku web3 entusiastid ja arendajad. Ürituse eesmärgiks on pakkuda praktilist kogemust plokiahela tehnoloogia vallas ning anda võimalus kohtuda web3 kogukonna

Pildil on Bitcoini kaevur

Uus Ocean pool toob uuendust Bitcoini kaevandamisse

Bitcoini kaevandamine on koondunud valdavalt suurte ühiskaevanduste (ingl. mining pools) kätte, ohustades sel moel Bitcoini detsentraliseeritust. Et sellele probleemile leevendust tuua, tuleb turule teistest eristuv