Bitcoin on rahapesijate meelisviis, või kas ikka on?

Bitcoinile ja teistele krüptorahadele heidetakse sageli ette, et neid kasutatakse illegaalsete tehingute ja rahapesu tarbeks. Hiljuti avaldatud uuringust selgub aga, et Bitcoin ei ole rahapesijate meelisviis ning et traditsioonilised viisid ei ole kuhugi kadunud.

Rahapesu levinumad meetodid

Rahapesu on kogu maailmas tõsine probleem. Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni uuringud näitavad, et igal aastal pestakse erinevate kanalite kaudu 800 miljardit kuni 2 triljonit dollarit. Kuid krüptorahad on vaid väike osa kogu pildist.

Ülemaailmse pankadevahelise finantstelekommunikatsiooni ühingu (SWIFT) hiljaaegu avaldatud aruande kohaselt on krüptovaluutade roll rahapesus ülehinnatud. Raportist loeb välja, et sellistel ebaseaduslikel eesmärkidel tehtavate tehingute puhul kasutatakse endiselt kõige rohkem fiat-raha.

SWIFT’i uurimus kirjutab, et traditsioonilised meetodid, nagu vahendajate ja “muulade” kasutamine, varifirmad, sularahaärid ja kuriteod nagu narkokaubandus, on endiselt rahapesu levinumad meetodid. Seevastu on krüptovaluutade kasutamine minimaalne ning isegi küberkuritegudega seotud digitaalse raha kasutamine ei ole kuigi sagedane.

Krüptorahad siiski rahapesijate huviorbiidis

Kuigi krüptovaluutad pole rahapesijate meelisviis, ei saa väita et seda ei kasutataks. SWIFT tõi raportis välja suurema juhtumi, kus pangaautomaatidest välja võetud varastatud raha konverteeriti krüptovaluutadeks, et seeläbi jälgi peita. Teiste analoogsete juhtumite puhul kasutavad grupeeringud varastatud vahendeid krüptoraha deebetkaartide ostmiseks. Tegemist on kaartidega, mis hoiustavad krüptoraha, aga tehingu ajal teisendatakse see traditsiooniliseks valuutaks nagu euro või dollar.

Aruanne nentis veel, et krüptorahade kasutamine varastatud raha pesemiseks hakkab tulevikus kasvama. Ühe põhjusena toodi välja alternatiivsete krüptorahade kiire areng ning seda just anonüümsust pakkuvate krüptovaluutade suunal. Privaatsuspõhised krüptorahad nagu Monero hägustavad tehingute aadresse ning muudavad osapoolte päritolu seetõttu raskesti jälgitavaks. Teenused, mis segavad jälgede peitmiseks krüptoraha tehinguid seaduslike tehingutega kujutavad endast samuti ohtu.

Teine potentsiaalne rahapesuvahend on kasutajatevahelised krüpto kauplemisplatvormid, mis ei nõua registreerumiseks palju enamat kui e-posti aadressi. Seal saab seejärel ebaseadusliku krüptotulu eest osta reaalset vara, nagu kuld või väärisesemed. Probleem seisneb selles, et need tehingud toimuvad inimeselt-inimesele põhimõttel (peer-to-peer), kus puudub pangatehingutele omane järelvalve.

Loe lisaks: “Krüpto pettused kasutavad tuntud nimesid”

LOE VEEL

www.lacuna.ee

Ledger Nano X

GDPR

 • Privaatsuspoliitika
 • Logifailid
 • Küpsiste kasutamine
 • Veebilehel kasutatavate küpsiste tüübid:
 • Uudiskirjaga liitumine
 • Isikuandmete kasutamine ja turvalisus
 • Meie reklaampartnerite privaatsuspoliitika
 • Nõusolek

Privaatsuspoliitika

Kui teil on lisaküsimusi või kui soovite lisateavet meie privaatsuspoliitika kohta, võtke meiega ühendust kirjutades info@krupto.ee

Logifailid

Krüpto.ee kasutab logifaiide puhul standardmetoodikat. Nendesse failidesse jääb kasutaja kohta logi lehte külastades. See on üks osa veebimajutusfirmade analüütikast. Logifailidesse kogutakse infot kasutaja IP-aadressi, brauseri tüübi, internetiteenuse pakkuja, külastuse kuupäeva ja aja ning klikkide arvu kohta. See info ei ole kuidagi seotud külastaja isikliku identiteediga. Antud info kogumise eesmärk on trendide analüüsimine, lehekülje administreerimine ja demograafilise info kogumine.

Küpsiste kasutamine

Krüpto.ee kasutab küpsiseid ehk cookies. Küpsised on tekstifail, mille veebiserver saadab kasutaja veebibrauserile ning mis salvestatakse kasutaja arvutisse. Küpsiseid kasutatakse, et jätta meelde kasutaja veebisirvimise eelistused. Neid kasutatakse veebilehe kasutusmugavuse ja sisu paremaks tegemise eesmärgil. Küpsiste kohta saate  lähemalt lugeda https://www.aki.ee/et/kupsised
Kasutajal on õigus keelduda küpsiste salvestamisest arvutisse. Vastava soovi korral peab kasutaja muutma oma veebilehitseja seadeid.

Veebilehel kasutatavate küpsiste tüübid:

 • Sessiooniküpsised, mis võimaldavad lehel meelde jätta kasutaja poolt tehtud varasemad valikud ning seeläbi pakkuda isikupärasemaid funktsioone.
 • Püsiküpsised, mis peavad meeles kliendi valikuid veebilehtedel
 • reklaamiküpsiseid, mida aitavad pakkuda kasutaja huvidele sihitud reklaame. Veebilehele on lisatud Facebook Pixel kood ning kui te ei soovi Krüpto.ee veebilehe reklaami enam Facebookis näha, siis võite selle keelata. Minnes https://www.facebook.com/ads/preferences ja kustutage “Reklaamijad, kellega oled suhelnud” valiku alt Krüpto.ee
 • Analüütilised küpsiseid, mis koguvad teavet veebilehe kasutamise kohta. Info nagu, milliseid sisulehti külastatakse või mida külastajad veebilehelt otsivad. Need küpsised ei kogu teavet, mis võimaldaks veebilehe kasutajat identifitseerida. Nende alla kuulub ka reklaamkampaaniate mõõtmine.

Uudiskirjaga liitumine

Krüpto.ee võib saata klientidele uudiskirju ning informatsiooni oma teenuste, toodete, pakkumiste kohta, kui klient on meile ise andnud oma kontaktandmed. Seda senimaani, kuni klient on palunud viimaste tegevuste lõpetamist või lahkunud uudiskirja saajate grupist.

Isikuandmete kasutamine ja turvalisus

Isikuandmete turvaline säilitamine on Krüpto.ee kõrgeim turvalisusealane prioriteet. Püüame teha kõik meist oleneva, et vältida loata juurdepääsu ja muud õigusvastast töötlemist. Kaitseme isikuandmete konfidentsiaalsust ja puutumatust ning tagame andmetele juurdepääsu kooskõlas kehtivate õigusaktidega.

Meie reklaampartnerite privaatsuspoliitika

Kolmandate osapoolte reklaamiserverites või reklaamivõrkudes kasutatakse tehnoloogiaid, näiteks küpsiseid ja JavaScripti, mida kasutatakse nende vastavates reklaamides ja Krüpto.ee ilmuvatel linkidel, mis saadetakse otse kasutajate brauserisse. Kui see juhtub, saavad nad automaatselt teie IP-aadressi. Neid tehnoloogiaid kasutatakse nende reklaamikampaaniate tõhususe mõõtmiseks ja / või teie külastatavatel veebisaitidel kuvatava reklaamisisu isikupärastamiseks.

Nõusolek

Meie veebisaiti kasutades nõustute meie privaatsuspoliitikaga ja nõustute selle tingimustega