Bitcoin on 2021. aasta novembris saavutatud $69 000 rekordist maas ligi 65% ning tulevikutrend on ebaselge. Samal ajal on aga Bitcoini mõõdikud kõigi aegade tipus, mis näitavad Bitcoini võrgu arvutusvõimsust (ingl. hash rate) ning seda kui raske on bitcoine kaevandada.
Bitcoini kaevandamine kui raske ettevõtmine
Viimaste andmete kohaselt pole Bitcoini kaevandamine kunagi raskem olnud. Maailma vanima krüptoraha kaevandamise keerukus on kõigi aegade tipus, tehes 15. jaanuaril üle 10 %-lise tõusu. Lisaks kaevandamise keerukusele on Bitcoini arvutusvõimsus viimase kolme aasta jooksul samuti pidevalt tõusnud, hoolimata lühiajalisest langusest pärast Terra Luna kokkuvarisemist 2021. aasta mais.
Arvutusvõimsuse mõõdik, mis käib kaevandamise keerukusega käsikäes, on lehe blockchain.com andmetel ligi 29 miljonit TH/s, mis tähendab, et aastaga on see kerkinud pea 2 korda. Võrgu aina kasvav arvutusmaht ja kaevandajate rohkus tähendavad Bitcoini võrgule turvalisuse seisukohast aga ainult head ning viitavad tugevale ja kasvavale plokiahela võrgule.
Millest see tingitud on?
Mida rohkem kaevandajaid, seda suurem on konkurents ploki kinnitamiseks, mis teeb kaevandamise omakorda raskemaks. Bitcoini kaevandusseadmed püüavad lahendada keerulisi krüpteeritud mõistatusi, et kinnitada tehingud plokkidesse, mis lisatakse seejärel Bitcoini plokiahelasse. Kaevureid motiveeritakse seda tegema bitcoinides pakutavate preemiate näol.
Veel on oluline mõista, et kaevandajate vahel käib pidevalt võistlus selle nimel, kes uue ploki kohta käiva mõistatuse esimesena lahendab. Esimene kaevur, kes korrektse lahenduse Bitcoini võrku edastab, on automaatselt välja teeninud preemia. Sel viisil motiveeritakse kaevureid oma plokke kiiresti valideerima.
Kaevandussektoris pole kõik siiski roosiline
Samal ajal on viimasel ajal olnud palju märke, mis näitavad, et kaevandussektor on tõsistes raskustes. Krüptokaevurite ja plokiahelaettevõtete andmekeskuste pakkuja Compute North esitas mullu septembris pankrotiavalduse. Seda tegi ka Nasdaqi börsil noteeritud Bitcoini suurkaevandaja Core Scientific vahetult enne jõule. Veel mängivad kaevandamise juures olulist rolli inflatsioon ning sellest tingitud elektrihindade tõus. See tähendab, et kaevandusmarginaalid pole osade kaevandaja jaoks kunagi olnud väiksemad kui praegu. Sellegipoolest jääb Bitcoini kaevandamine paljudele tulutoovaks ettevõtmiseks ja selle globaalne haare kasvab.
Vaata lisaks: “BITCOIN 101”