Viimastel kuudel on märgata, kuidas bitcoini tehingutasud tõusevad järjepidevalt, samal ajal kui ootel tehingute hulk aina suureneb, ulatudes 2018. aasta jaanuari tasemeni.
Bitcoini tehingutasud tõusevad kordades
Keskmine tehingu maksumus bitcoini võrgus on aasta algusest kasvanud 2213%. Veebilehe Bitinfocharts andmetele tuginedes, ulatus bitcoini võrgu ülekandetasu 20. mail koguni 6,64 dollarini. See on bitcoini tehingu kõrgeim keskmine maksumus alates 2018. aasta juulist. Näiteks aastavahetusel olid keskmised teenustasud nii madalad kui 0,28 dollarit – see tähendab 22-kordset tõusu alates 1. jaanuarist.
Bitcoini tehingu keskmise maksumuse järsk tõus näis algselt olevat tingitud suurenenud aktiivsusest enne palju kõneainet pakkunud bitcoini halvingut, kus kaevandamise eest saadav tasu vähenes poole võrra (12,5 bitcoin-ilt ploki kohta 6,25-le). See sündmus möödus 12. mail ilma suurema pauguta, kuid ülekandetasud on jätkuvalt tõusnud. Täpsemalt on keskmised tehingutasud peale halving’ut kerkinud üle 144%.
Millest sõltuvad bitcoini ülekandetasud?
Tasud tõusevad tavaliselt siis, kui bitcoini plokiahelat kasutatakse tihedalt. Seda näitab ka kinnitamata tehingute hulk. 20. mail oli mempool’is 94 megabaidi jagu töötlemist ootavaid bitcoini tehinguid. Siinkohal tasub lisada, et ühte bitcoini plokki mahub 1 megabaidi ulatuses tehinguid.
Mempoolis (sõnast memory pool) hoitakse kõik “ootel” bitcoini tehingud. Kaevandajad “võtavad” mempoolist tehingud ning kinnitavad plokkidesse.
Mempool pole olnud nii ummistunud alates jaanuarist 2018 – ajal, mil bitcoin oli senimaani suurimal pulliturul, saavutades ühtlasi oma rekordhinna. Kui võrk on rohkes kasutuses, on inimesed sunnitud maksma kõrgemaid tehingutasusid, et nende tehingud lisatakse järgmisesse plokki.
Kasutajad saavad vabalt seada ülekannet tehes madalama tehingutasu. Kuid sellega kaasneb oht, et kaevandajad ei kaasa ülekannet plokiahelasse ning tehing jääb protsessimata. Kaevandajad valivad oma kasust ajendatult eelisjärjekorras need tehingud, millel on määratud kõrgem ülekandetasu. Bitcoini kasutajatel on isegi vabadus määrata tehingutasu nulliks. See oli bitcoini algusaegadel tavaline nähtus, kuid tänapäeval kaevandajad pigem ignoreerivad selliseid tehinguid. Kui leidub pidevalt ülekandeid, mille tehingutasud on kõrgemad, siis võib juhtuda, et madalamate tasudega tehing jääbki toimumata.
Loe bitcoini kohta lisaks: “Bitcoin 101”