Päevakohased krüpto uudised

Pildil on raamatu peal olev bitcoin

Bitcoini white paper sai 15-aastaseks

Täna, 15 aastat tagasi kirjutas seni teadmata isik või grupp nimega Satoshi Nakamoto ennast ajalukku. Just 31. oktoobril 2008 avaldas Nakamoto Bitcoini white paper’i – dokumendi, mis pani aluse revolutsioonilisele elektroonilise raha süsteemile nimega Bitcoin. Tähistamaks selle sündmuse 15. sünnipäeva, vaatame selles artiklis huvitavaid fakte Bitcoini esimese avaliku dokumendi kohta.

Kes on Satoshi Nakamoto? Keegi ei tea

2008. aasta halloweenil saatis Satoshi Nakamoto krüptograafia meililistile kirja pealkirjaga “Bitcoin – A Peer-to-Peer Electronic Cash System”. Kuid paberi autor – Satoshi Nakamoto – oli tundmatu tegelane. Kuigi tema kandidaadiks on pakutud lugematul hulgal inimesi, on kõik need teooriad jäänud spekulatsiooniks ning kuni tänaseni ei ole ühtegi veenvat tõendit selle kohta, kes on või oli Bitcoini looja.

Kirjapilt annab vähe vihjeid

Palju on püütud seoseid luua Satoshi kirjutiste ja tema identiteedi vahel. Tema kirjutamise stiilist võib järeldada et tegemist oli akadeemikuga, kuna ta valdas väga heal tasemel tehnilist inglise keelt. Tema foorumipostitused, e-kirjad ja white paper on kõik kirjutatud puhtalt ja äärmiselt professionaalselt. Teatud nüansid viitavad tema briti päritolule. Satoshi kirjutas nimelt osad sõnad inglise päraselt (nagu colour või honour) ja tema postituste kellaajad annavad alust arvata, et ta tegutses UK/Euroopa ajavöötmes. Kuulsaks on saanud ka Satoshi inglise ajalehe “The Times” tsiteerimine Bitcoini plokiahela esimese ploki sõnumis.

Huvitava faktina ei sisalda Bitcoini white paper kordagi sõna “krüptoraha” (ingl. cryptocurrency)

Satoshi töötas Bitcoini kallal juba varem

Veel enne seda kui Nakamoto tutvustas white paper’i kaudu Bitcoini laiemale avalikkusele, tegi ta Bitcoini jaoks ettevalmistusi. Näiteks domeeni bitcoin.org registreeris ta 18. augustil 2008 ja huvitava tõigana registreeriti samade andmetega päev enne seda domeen netcoin.org. Paistab, et Satoshi kaalus nende kahe nime vahel ning hiljem loobus viimasest. Tema enda sõnul kirjutas ta Bitcoini lähtekoodi juba varem, jättes white paper’i kõige viimaseks – selline oli tema vastus Bitcoini kõige esimese tehingu saajale Hal Finneyle.

BTC hind 31. oktoobril viimasel 10 aastal.

Loe lisaks: “6 inimest, keda kahtlustatakse olevat Bitcoini looja”

Veel uudiseid

Pildil on Bitcoini münt, mis illustreerib teemat

Kuidas toimivad Bitcoini tehingutasud?

Bitcoini tehinguid tehes torkab tahes-tahtmata silma tehingutasude lai variatsioon. On hetki, kus bitcoine saab saata mõnekümne sendi eest, kuid periooditi küündivad tehingutasud mitmete ja mitmekümnete

ETHTallinn Hackathon: Tule ehita dApp-e plokiahelal

ETHTallinn toob 19.-21. aprillil Eestis kokku web3 entusiastid ja arendajad. Ürituse eesmärgiks on pakkuda praktilist kogemust plokiahela tehnoloogia vallas ning anda võimalus kohtuda web3 kogukonna