Ethereum 2.0 – mida see endast kujutab?

Maailma suuruselt teine plokiahela platvorm Ethereum (ETH) on suurte muutuse lävepakul. Nimelt on Ethereumi meeskond juba pikemat aega olnud ametis uue versiooni arendamisega, mis hakkab kandma nimetust Ethereum 2.0 ning mis peaks esialgsete plaanide kohaselt valmis saama selle aasta juuliks.

Mis on Ethereum 2.0?

Kui Ethereumi arendajad käivitavad Ethereum 2.0, loovad nad sisuliselt uue Ethereumi võrgu, mis töötab paralleelselt olemasoleva võrguga. Ethereum 2.0 kasutab skaleerimiseks uut meetodit nimega “sharding”, mis tähendab lihtsustatult plokiahela jagamist osadeks, kus iga osa suudab andmeid iseseisvalt töödelda. Sharding kiirendab andmetöötlust, kuna võrgu liikmed (noded) saavad andmeid protsessida osade kaupa, mitte ei pea töötlema tervet plokiahelat korraga.

Mis on Ethereum 2.0 osakud?

Veel üks fundamentaalne uuendus ETH 2.0 versioonis, on üleminek osaku-põhisele (proof-of-stake) töömeetodile. Varasemalt on Ethereum, sarnaselt bitcoiniga, kasutanud töö-põhist (proof-of-work) meetodit, mis tähendab kaevandajate arvutusvõimekuse kasutamist uute plokkide leidmisel. Osaku-põhine töömeetod tähendab, et need, kellel on teatud hulk Ethereumi võrgu krüptoraha, saavad teenida tulu selle eest, et nad valideerivad uusi plokke plokiahelas. Tegevus, mida varem tegid kaevandajad.

Miks läheb Ethereum üle osaku-põhisele töömeetodile?

Üks peamine põhjus, miks Ethereum 2.0 soovib liikuda osaku-põhisele töömeetodile, on see, et seda peetakse üldiselt palju energiatõhusamaks kui töö-põhist võrgu töömeetodit. Pole just saladus, et suuremate krüptorahade kaevandamiseks kuluvad üüratud hulgad elektrienergiat.

Teiseks soovivad Ethereumi arendajad suuremat detsentraliseeritust, mis osutab veel ühele osaku-põhisele meetodile kolimise ajendile. Viimaste aastate jooksul on suurimate krüptovaluutade, näiteks bitcoini, kaevandamine muutunud üksikute suurte kaevandajate poolt domineerituks. Näiteks 3 maailma suurimat kaevanduskogukonda toodavad kokku umbes poole kõikidest uutest bitcoinidest. Seevastu osaku-põhise meetodi puhul saab igaüks olla valideerija ning seda ilma spetsiaalset riistvara vajamata.

Kuidas toimivad ETH 2.0 osakud?

Et omada panust ETH 2.0 plokiahelas, peab kasutajal olema minimaalselt 32 ühikut Ethereumi võrgu krüptoraha (Ether) ning jooksutama võrgu üheks sõlmpunktiks olevat arvutit (validator node). See ei pea olema spetsiaalne seade, piisab tavalisest lauaarvutist või läptopist. Siiski eeldatakse, et valideerijad on pidevalt Ethereumi võrguga ühenduses. Olles üks Ethereumi võrkku panustajatest, hakkab kasutaja selle eest teenima intressi, mis makstakse välja võrgu krüptorahas.

Loe Ethereumi kohta lisaks: Ethereum 101

LOE VEEL

www.lacuna.ee

Ledger Nano X

GDPR

 • Privaatsuspoliitika
 • Logifailid
 • Küpsiste kasutamine
 • Veebilehel kasutatavate küpsiste tüübid:
 • Uudiskirjaga liitumine
 • Isikuandmete kasutamine ja turvalisus
 • Meie reklaampartnerite privaatsuspoliitika
 • Nõusolek

Privaatsuspoliitika

Kui teil on lisaküsimusi või kui soovite lisateavet meie privaatsuspoliitika kohta, võtke meiega ühendust kirjutades info@krupto.ee

Logifailid

Krüpto.ee kasutab logifaiide puhul standardmetoodikat. Nendesse failidesse jääb kasutaja kohta logi lehte külastades. See on üks osa veebimajutusfirmade analüütikast. Logifailidesse kogutakse infot kasutaja IP-aadressi, brauseri tüübi, internetiteenuse pakkuja, külastuse kuupäeva ja aja ning klikkide arvu kohta. See info ei ole kuidagi seotud külastaja isikliku identiteediga. Antud info kogumise eesmärk on trendide analüüsimine, lehekülje administreerimine ja demograafilise info kogumine.

Küpsiste kasutamine

Krüpto.ee kasutab küpsiseid ehk cookies. Küpsised on tekstifail, mille veebiserver saadab kasutaja veebibrauserile ning mis salvestatakse kasutaja arvutisse. Küpsiseid kasutatakse, et jätta meelde kasutaja veebisirvimise eelistused. Neid kasutatakse veebilehe kasutusmugavuse ja sisu paremaks tegemise eesmärgil. Küpsiste kohta saate  lähemalt lugeda https://www.aki.ee/et/kupsised
Kasutajal on õigus keelduda küpsiste salvestamisest arvutisse. Vastava soovi korral peab kasutaja muutma oma veebilehitseja seadeid.

Veebilehel kasutatavate küpsiste tüübid:

 • Sessiooniküpsised, mis võimaldavad lehel meelde jätta kasutaja poolt tehtud varasemad valikud ning seeläbi pakkuda isikupärasemaid funktsioone.
 • Püsiküpsised, mis peavad meeles kliendi valikuid veebilehtedel
 • reklaamiküpsiseid, mida aitavad pakkuda kasutaja huvidele sihitud reklaame. Veebilehele on lisatud Facebook Pixel kood ning kui te ei soovi Krüpto.ee veebilehe reklaami enam Facebookis näha, siis võite selle keelata. Minnes https://www.facebook.com/ads/preferences ja kustutage “Reklaamijad, kellega oled suhelnud” valiku alt Krüpto.ee
 • Analüütilised küpsiseid, mis koguvad teavet veebilehe kasutamise kohta. Info nagu, milliseid sisulehti külastatakse või mida külastajad veebilehelt otsivad. Need küpsised ei kogu teavet, mis võimaldaks veebilehe kasutajat identifitseerida. Nende alla kuulub ka reklaamkampaaniate mõõtmine.

Uudiskirjaga liitumine

Krüpto.ee võib saata klientidele uudiskirju ning informatsiooni oma teenuste, toodete, pakkumiste kohta, kui klient on meile ise andnud oma kontaktandmed. Seda senimaani, kuni klient on palunud viimaste tegevuste lõpetamist või lahkunud uudiskirja saajate grupist.

Isikuandmete kasutamine ja turvalisus

Isikuandmete turvaline säilitamine on Krüpto.ee kõrgeim turvalisusealane prioriteet. Püüame teha kõik meist oleneva, et vältida loata juurdepääsu ja muud õigusvastast töötlemist. Kaitseme isikuandmete konfidentsiaalsust ja puutumatust ning tagame andmetele juurdepääsu kooskõlas kehtivate õigusaktidega.

Meie reklaampartnerite privaatsuspoliitika

Kolmandate osapoolte reklaamiserverites või reklaamivõrkudes kasutatakse tehnoloogiaid, näiteks küpsiseid ja JavaScripti, mida kasutatakse nende vastavates reklaamides ja Krüpto.ee ilmuvatel linkidel, mis saadetakse otse kasutajate brauserisse. Kui see juhtub, saavad nad automaatselt teie IP-aadressi. Neid tehnoloogiaid kasutatakse nende reklaamikampaaniate tõhususe mõõtmiseks ja / või teie külastatavatel veebisaitidel kuvatava reklaamisisu isikupärastamiseks.

Nõusolek

Meie veebisaiti kasutades nõustute meie privaatsuspoliitikaga ja nõustute selle tingimustega