Päevakohased krüpto uudised

Pildil on Ethereum 2.0 logo, mis illustreerib teemat Ethereum 2.0 plokiahelal juba üle 1,5 miljoni ETH

Ethereum 2.0 – mida see endast kujutab?

Maailma suuruselt teine plokiahela platvorm Ethereum (ETH) on suurte muutuse lävepakul. Nimelt on Ethereumi meeskond juba pikemat aega olnud ametis uue versiooni arendamisega, mis hakkab kandma nimetust Ethereum 2.0 ning mis peaks esialgsete plaanide kohaselt valmis saama selle aasta juuliks.

Mis on Ethereum 2.0?

Kui Ethereumi arendajad käivitavad Ethereum 2.0, loovad nad sisuliselt uue Ethereumi võrgu, mis töötab paralleelselt olemasoleva võrguga. Ethereum 2.0 kasutab skaleerimiseks uut meetodit nimega “sharding”, mis tähendab lihtsustatult plokiahela jagamist osadeks, kus iga osa suudab andmeid iseseisvalt töödelda. Sharding kiirendab andmetöötlust, kuna võrgu liikmed (noded) saavad andmeid protsessida osade kaupa, mitte ei pea töötlema tervet plokiahelat korraga.

Mis on Ethereum 2.0 osakud?

Veel üks fundamentaalne uuendus ETH 2.0 versioonis, on üleminek osaku-põhisele (proof-of-stake) töömeetodile. Varasemalt on Ethereum, sarnaselt bitcoiniga, kasutanud töö-põhist (proof-of-work) meetodit, mis tähendab kaevandajate arvutusvõimekuse kasutamist uute plokkide leidmisel. Osaku-põhine töömeetod tähendab, et need, kellel on teatud hulk Ethereumi võrgu krüptoraha, saavad teenida tulu selle eest, et nad valideerivad uusi plokke plokiahelas. Tegevus, mida varem tegid kaevandajad.

Miks läheb Ethereum üle osaku-põhisele töömeetodile?

Üks peamine põhjus, miks Ethereum 2.0 soovib liikuda osaku-põhisele töömeetodile, on see, et seda peetakse üldiselt palju energiatõhusamaks kui töö-põhist võrgu töömeetodit. Pole just saladus, et suuremate krüptorahade kaevandamiseks kuluvad üüratud hulgad elektrienergiat.

Teiseks soovivad Ethereumi arendajad suuremat detsentraliseeritust, mis osutab veel ühele osaku-põhisele meetodile kolimise ajendile. Viimaste aastate jooksul on suurimate krüptovaluutade, näiteks bitcoini, kaevandamine muutunud üksikute suurte kaevandajate poolt domineerituks. Näiteks 3 maailma suurimat kaevanduskogukonda toodavad kokku umbes poole kõikidest uutest bitcoinidest. Seevastu osaku-põhise meetodi puhul saab igaüks olla valideerija ning seda ilma spetsiaalset riistvara vajamata.

Kuidas toimivad ETH 2.0 osakud?

Et omada panust ETH 2.0 plokiahelas, peab kasutajal olema minimaalselt 32 ühikut Ethereumi võrgu krüptoraha (Ether) ning jooksutama võrgu üheks sõlmpunktiks olevat arvutit (validator node). See ei pea olema spetsiaalne seade, piisab tavalisest lauaarvutist või läptopist. Siiski eeldatakse, et valideerijad on pidevalt Ethereumi võrguga ühenduses. Olles üks Ethereumi võrkku panustajatest, hakkab kasutaja selle eest teenima intressi, mis makstakse välja võrgu krüptorahas.

Loe Ethereumi kohta lisaks: Ethereum 101

Veel uudiseid

ETHTallinn Hackathon: Tule ehita dApp-e plokiahelal

ETHTallinn toob 19.-21. aprillil Eestis kokku web3 entusiastid ja arendajad. Ürituse eesmärgiks on pakkuda praktilist kogemust plokiahela tehnoloogia vallas ning anda võimalus kohtuda web3 kogukonna

Pildil on Bitcoini kaevur

Uus Ocean pool toob uuendust Bitcoini kaevandamisse

Bitcoini kaevandamine on koondunud valdavalt suurte ühiskaevanduste (ingl. mining pools) kätte, ohustades sel moel Bitcoini detsentraliseeritust. Et sellele probleemile leevendust tuua, tuleb turule teistest eristuv