Eelmise nädala neljapäev oli maailma suuruselt teise plokiahela jaoks märgilise tähtsusega päev, kui Ethereum läks tööpõhiselt töömeetodilt (ingl. proof of work) üle osakupõhisele (ingl. proof of stake). Hetk, mis kandis nime “The Merge” oli paljude arvates üheks olulisemaks sündmuseks krüptovaluutade ajaloos. Mis on aga Ethereumi võrgu juures nüüd teistmoodi?
Mis on Ethereum merge?
Ethereumi kogukonnas kauaoodatud sündmuse käigus liideti Ethereumi “vana” plokiahel ja “uus” 2020. aasta detsembris käiku lastud Beacon chain. Liitmise käigus muutus ühtlasi viis, kuidas Ethereumi tehinguid plokiahelasse kinnitatakse. Varem toimis Ethereum nagu Bitcoin, kus tehinguid valideerisid arvutid, lahendades selleks keerukaid matemaatilisi mõistatusi, mida tuntakse ka kaevandamise nime all. Tegemist on aga energiamahuka tegevusega, mis tähendab et nüüd on Ethereum selles vallas oluliselt efektiivsem.
Oma uues kuues kasutab Ethereum tehingute kinnitamiseks osakutel põhinevat meetodit, milleks kulub oluliselt vähem energiat. Osakupõhise meetodi puhul kinnitavad tehinguid valideerijad, kes on “panustanud” Ethereumi võrgu tarbeks minimaalselt 32 ETH-d, mida nad ei saa kulutada. Need, kes on lukustanud rohkem ETH-d, teenivad proportsionaalselt ka suuremat tasu.
Kuidas mõjutab ühinemine ETH kogust?
Kuna Ethereum ei vaja võrgu ülevalpidamiseks enam kaevandamist, muutus ühtlasi ka uue ETH emiteerimise kord. Ethereumi ametliku lehe andmetel jagati kaevandajatele varasemalt umbes 13 000 ETH-d päevas. Sel ajal kasvas ringluses olev ETH kogus ligikaudu 4,62% aastas. Nüüd kui Ethereum enam kaevuritele palka ei maksa, langes uue ETH emissioon 89,4%! Uue võrgu valideerijad saavad küll 1600 ETH-d päevas, kuid seda on varasemaga võrreldes tunduvalt vähem. Veebilehe ultrasound.money andmetel on Ethereumi kogus artikli kirjutamise hetkel alates ühinemisest kasvanud 3600 ETH võrra. See number oleks olnud aga ligi 10 korda suurem kui Ethereum oleks endiselt kaevandamisest sõltuv plokiahel.
Enne Ethereumi üleminekut Proof of Work meetodile levis arvamus, justkui hakkaks Ethereumi kogus peale üleminekut koheselt kahanema. Kuigi praktikas ei ole see sugugi võimatu, eeldab see, et plokiahela tehingutasud oleksid pidevalt 16 Gwei’d ja eanm. Sellise stsenaariumi korral põletaks võrk päevas tehingutasusid sama palju kui neid valideerijatele makstakse. Tehingutasude suurused sõltuvad aga otseselt sellest, kui palju inimesi plokiahelat igal ajahetkel kasutab. Kuigi tehingute hinnad jäävad praegu pigem alla 10 Gwei, on need varasematel tipphetkedel ulatunud ka üle 200 Gwei.
Loe lisaks: “Bitcoinid Ethereumi plokiahelal on üha sagedamad”