Kes on Bitcoini vaalad?
Bitcoini vaalad on maailmas isikud või organisatsioonid, kes omavad piisavalt suurt kogust bitcoine, et turule arvestatavat mõju avaldada. Mis kogusest omistatakse vaala tiitel, on muidugi subjektiivne, kuid mitmed allikad on arvamusel, et see on alates 1000 bitcoinist.
Bitcoini suurinvestorid mängivad turul suurt rolli, kuna nende poolt algatatud ostu-või müügitehingud mõjutavad hindu ja võivad luua uusi ostu- ja müügi trende. Seda silmas pidades võib vaal, kes otsustab suure osa oma bitcoinidest müüa, tekitada turul müügipaanika, kuna paljud teised müüvad hinnalanguse ajendil. Sama kontseptsioon kehtib ka siis, kui soetatakse suuri kogused bitcoine.
Vaalade käes 42% bitcoini varudest
Kui numbreid täpsemalt vaadata, siis selgub et märgiline hulk bitcoine on jaotunud väikese hulga aadressite vahel. Bitcoini plokiahela poolanonüümsuse tõttu on võimatu kindlaks teha, kas rahakottide taga on üksikisikud, börsid või riskifondid. Mõned suuremad kauplemiskeskkonnad on küll aadressid oma nimega sidunud, kuid suurem osa vaaladest on jäänud anonüümseks.
Siin on statistika, mis aitab paremini mõista bitcoinide jagunemist:
- 2001 aadressi, mis sisaldavad 1 000 – 10 000 bitcoini
- 107 aadressi, mis sisaldavad 10 000 – 100 000 bitcoini
- 3 aadressi, mis sisaldavad 100 000 – 1 000 000 bitcoini
Paistab ka, et koroonakriis ning sellest tulenev majanduslik ebakindlus pole suurinvestoreid eriliselt kõigutanud, sest viimastel kuudel on näha olnud 10000 bitcoini või enam hoidvate aadressite kindlat kasvu.
Kes on mõned avalikkusele teada vaalad?
Nagu varem mainitud, pole enamiku bitcoini vaalade identiteet teada. Lõppude lõpuks ei taha keegi tunnistada, et istuvad varanduse otsas, mis võib neile lisaprobleeme tekitada. Mitme bitcoini vaala nimi on aga tänaseks teada. Siin on mõned rikkamad vaalaklubi liikmed:
- Satoshi Nakamoto. Arvatakse, et bitcoini anonüümsel loojal on umbes 980 000 bitcoini, mille ta kaevandas krüptovaluuta esimestel päevadel. Teisisõnu on tema vara väärtus artikli kirjutamise hetkel umbes 7 miljardit dollarit, mida ta pole liigutanud 2009. aastast alates.
- Vennad Winkelvossid. Esmalt Facebook’i kohtluvaidlusega kuulsaks saanud kaksikvennad ostsid just kohtu poolt määratud rahaga suure hulga bitcoine. 2017 aasta lõpus kirjutasid erinevad väljaanded, et Winkelvosside krüptovarade väärtus ületas miljardi dollari piiri
- Tim Draper. Vast kõige tuntum bitcoini-meelne riskikapitalist ostis juba 2014. aastal 30 000 bitcoini ning on meedias krüpto-sektorit aktiivselt propageerinud
- USA valitsus. Huvitaval kombel omab ka USA riik tuhandeid bitcoine, mis on aegade jooksul illegaalsetelt ettevõtmistelt konfiskeeritud. Aeg-ajalt korraldatakse oksjone, kus neid hulkade kaupa maha müüakse.
Loe ka meie teist artikklit: “Tuntud inimesed, kes investeerivad krüptorahasse”