Päevakohased krüpto uudised

Pildil on Ethereumi münt, mis illustreerib artikli teemat

Mida tähendab Shanghai uuendus Ethereumi jaoks?

Suuruselt teise plokiahela Ethereumi jaoks on peatselt kätte jõudmas järjekordne oluline moment, kus viiakse ellu Shanghai nime kandev uuendus. Vaatame, mis peale seda Ethereumi juures muutub.

Ethereumi Shanghai uuendus

Maailma populaarseima nutilepingu plokiahela Ethereumi jaoks leiab järgmine tähtis sündmus aset 12. aprillil, kui käivitatakse Shanghai hard fork. See versiooniuuendus tähistab Ethereumi täielikku üleminekut osaku-põhisele (ingl. proof of stake) töömeetodile ja teeb ühtlasi võimalikuks panustatud ETH krüptoraha väljavõtmise.

Kui Ethereum lülitus eelmise aasta septembris “The Merge” nime all tuntud sündmuse käigus töö-põhiselt (ingl. proof of work) osaku-põhisele üksmeele meetodile, hakkas võrk uute plokkide kinnitamiseks kasutama kaevurite asemel nn valideerijaid. Selleks pidid valideerijad panustama minimaalselt 32 ETH-d, et saada õigus plokiahelasse plokke lisada.
Seda tehes võtsid valideerijad aga riski, sest nende panustatud krüptovaluuta ja sellest saadud tulud jäid kättesaamatuks kuni Shanghai uuenduse käiku laskmiseni. Näiteks osade valideerijate investeeringud on lukus olnud juba alates 2020. aasta detsembrist, kui käivitati Ethereumi Beacon chain. Nüüd aga saavad need valideerijad pärast 12. aprilli otsustada, kas soovivad oma panust jätkata või selle hoopis rahaks teha.

Loe lisaks: “Ethereum Merge ehk mis on Ethereumi juures nüüd teisiti?”

Millist mõju avaldab Shanghai fork ETH hinnale?

Nüüd kui investorid saavad oma panustatud ETH krüptovara välja võtta, võiks arvata, et suur hulk neist paisatakse turule, tekitades omakorda müügisurvet? Tõenäoliselt aga mitte. Alustame sellest, et suurem osa ETH krüptorahast ei ole panustatud. Kogu ringluses olevatest coinidest on panustatud ligikaudu 16 miljonit, mis on umbes 14% kogu ringluses olevast ETH kogusest.

Teiseks tuleb mõista, et ajal kui enamik investoreid oma ETH coinid võrgu hüvanguks n.ö. lukku panid, maksis üks ETH tunduvalt rohkem kui täna. See tähendab, et müümine tähendaks enamikele investoritele kahjumit. Tegelikult oleks pikaajalise vaatega investorite jaoks ETH müümisel praegu üsna vähe mõtet ning veelenam katkestaks Ethereumi “panuse” lõpetamine ka passiivse valideerimise eest makstava tulu, mis on hetkel 4-5% aastas.

Veel uudiseid

ETHTallinn Hackathon: Tule ehita dApp-e plokiahelal

ETHTallinn toob 19.-21. aprillil Eestis kokku web3 entusiastid ja arendajad. Ürituse eesmärgiks on pakkuda praktilist kogemust plokiahela tehnoloogia vallas ning anda võimalus kohtuda web3 kogukonna

Pildil on Bitcoini kaevur

Uus Ocean pool toob uuendust Bitcoini kaevandamisse

Bitcoini kaevandamine on koondunud valdavalt suurte ühiskaevanduste (ingl. mining pools) kätte, ohustades sel moel Bitcoini detsentraliseeritust. Et sellele probleemile leevendust tuua, tuleb turule teistest eristuv