Päevakohased krüpto uudised

Pildil on Bitcoini münt, mis illustreerib teemat Tühi Bitcoini plokk - kuidas see võimalik on?

Tühi Bitcoini plokk – kuidas see võimalik on?

Keskmiselt iga 10 minuti järel toodab Bitcoini plokiahel uue ploki ning edukas kaevandaja teenib ploki eest preemiat 6,25 bitcoini, mis on tänaste hindade juures umbes 100 000 eurot. Paar nädalat tagasi lisati Bitcoini plokiahelasse aga täiesti tühi plokk, mis üllatas paljusid.

Tühi Bitcoini plokk

Bitcoini plokiahela plokk järjekorranumbriga 776 339 osutus tehingutest täiesti tühjaks. Kui algselt tundub, et tühi plokk on kummaline, siis tegelikult on tegemist täiesti tavalise nähtusega. Kaevandajaid motiveeritakse kaevandama plokke võimalikult kiiresti ning mõnikord võib juhtuda, et plokk avastatakse enne, kui sellesse on jõutud tehinguid lisada. Sellisel juhul jääbki plokk tühjaks. Antud juhul kaevandati Bitcoini 776 339. plokk vaid mõni sekund pärast selle eelkäijat 776 338ndat plokki. Kuigi tühi plokk ei sisaldanud ühtegi tehingut, saab kaevandaja ikkagi äsja vermitud ploki eest tasustatud.

Kaevandamise tasu

Kaevandaja, kes “leiab” uue ploki, saab Bitcoini võrgult „auhinnaks“ 6,25 uut bitcoini. See number väheneb aga poole võrra iga 4 aasta tagant, kuni kõik 21 miljonit bitcoini on ringluses. Mis saab aga kaevandajatest, kui pole enam ühtegi bitcoini kaevandada? Lisaks ploki kaevandamise preemiale, saavad kaevandajad tasustatud ka ülekandetasude näol. Kuna tühjas plokis puudusid tehingud, jäi seekord kaevandajal saamata tehingutega kaasas käivad ülekandetasud.

Tegemist ei ole süsteemiveaga

Oluline on märkida, et tühjad plokid ei ole võrgu jaoks probleemiks. Tühjade plokkidega kaevandamisel satuvad samamoodi ringlusesse uued bitcoinid, mida tuntakse ka Coinbase’i tehingu nime all. Tühja ploki kaevandajaks oli Binance Pool, kes panustab ligi 12% kogu Bitcoini arvutusvõimsusest.

Veel uudiseid

ETHTallinn Hackathon: Tule ehita dApp-e plokiahelal

ETHTallinn toob 19.-21. aprillil Eestis kokku web3 entusiastid ja arendajad. Ürituse eesmärgiks on pakkuda praktilist kogemust plokiahela tehnoloogia vallas ning anda võimalus kohtuda web3 kogukonna

Pildil on Bitcoini kaevur

Uus Ocean pool toob uuendust Bitcoini kaevandamisse

Bitcoini kaevandamine on koondunud valdavalt suurte ühiskaevanduste (ingl. mining pools) kätte, ohustades sel moel Bitcoini detsentraliseeritust. Et sellele probleemile leevendust tuua, tuleb turule teistest eristuv