Päevakohased krüpto uudised

Pildil on bitcoinid arvuti peal, mis illustreerib artikli teemat

NFTd Bitcoini plokiahelal – kuidas see võimalik on?

Kui rääkida digitaalsetest kogumiseks mõeldud esemete vundamendist, siis turgatab enamikele kogujatele esimalt pähe Ethereumi plokiahel. Kuigi valdavas enamuses luuakse NFTd just mõnele nutilepinguid (ingl. smart contracts) toetavale plokiahelale nagu Ethereum, on selleks nüüd hakatud kasutama ka Bitcoini plokiahelat.

NFTd Bitcoini plokiahelal

NFTd on digitaalsed varad plokiahelal, mis on ainulaadsed ja seotud virtuaalse (ja mõnikord ka füüsilise) sisuga, nagu digitaalne kunst, filmid ja muusika, tõendades nende omandiõigust. Bitcoini plokiahel, mis toimib eelkõige selleks, et tehingute kohta arvet pidada, on aga üha enam leidnud kasutust just NFTde väljundina. Kuidas? Üheks kiiresti kasvavaks rakenduseks selles vallas on Ordinals, mis kasutab ära Bitcoini kõige väiksemat arvestusühikut ehk satoshit.

1 bitcoin jaguneb 100 000 000 satoshiks

Protokoll Ordinals võimaldab kasutajatel vaadata, saata ja vastu võtta individuaalseid satoshisid, mis võivad sisaldada unikaalseid sissekirjutatud andmeid, nagu videod, pildid jm. Protsess võimaldab lisada Bitcoini tehingusse NFT-laadse sisu ja määrata see satoshile, mis Bitcoini tehingu lõppedes jäädvustatakse tehingu allkirjas.

Kerkivad tehingutasud

Kasvavad tehingutasud on NFTde Bitcoini võrku lisamise paratamatu kõrvalmõju. Bitcoini tehingutasud määratakse eelkõige tehingus sisalduva andmemahu põhjal ning rolli mängib ka ülekande kinnitamise kiirus. Kasutajad, kes soovivad tehinguid just võrgu tippajal sooritada, peavad sageli selleks ka rohkem raha välja käima. Bitcoini plokiahela suuruse kiire laienemine suurte tehingute ja plokkide tulemusel suurendaks ühtlasi nõudeid Bitcoini võrgu seadmetele ehk nodedele. 3. veebruaril tegi Bitcoini keskmine ülekandetasu ka viimaste kuude hinnarekordi, kui YChartsi andmetel oli keskmine tehingu hind 1,82 dollarit.

Bitcoini kogukonna kriitika

Eelmainitu on Bitcoini kogukonna paisanud kahte leeri. Tehingutasude tõus on pannud osasid Bitcoini maksimaliste nimetama Ordinalsi Bitcoini eetose solvamiseks. Negatiivsena tuuakse välja, et NFTd Bitcoini plokiahelal võivad plokiahelat risustama hakata.

Samas on ka neid, kes arvavad et tegemist on positiivse nähtusega. Üheks neist on Bitcoini koolitaja Dan Held, kelle arvates on NFTd Bitcoini ökosüsteemile head, kuna suurendavad nõudlust igas plokis oleva andmemahu järele.

Loe lisaks: “Bitcoini hind on tipust kaugel, kaevandamine teeb aga rekordeid”

Veel uudiseid

Pildil on UBS firma logo

UBS käivitab esimese tokeniseeritud fondi Ethereumil

Materjaalsete varade tokeniseerimise trend kogub jätkuvalt hoogu. Eile teatas Šveitsi suurim varahaldur UBS Asset Management oma esimese tokeniseeritud VCC-fondi pilootprojekti käivitamisest. UBS toob turule reaalsete