Krüpto coin ja krüpto token – mis vahe neil on?

infograafik näitamaks krüpto coin ja krüpto token liigitamist ja erinevusiKrüpto maailm on kahtlemata põnev ja uuendusmeelne. Kuid inimestele, kes teemaga sina peal ei ole, tekitavad keerulised mõisted ja terminid tihti omajagu segadust. Siinkohal anname seletuse ühele sagedamini esinevatele küsimustele: “Mis on krüpto coin?” ja “Mis on krüpto token?”

Mis on krüpto coin?

Krüpto coin on digitaalne väärtus, mis jookseb talle loodud plokiahela platvormi peal. Coinid on näiteks Bitcoin, mis eksisteerib bitcoini plokiahelal, Ether, mis funktsioneerib Etherium’i plokiahela peal või Bitcoin Cash, joostes omanimelisel plokiahelal (loe lähemalt plokiahela kohta).

Digitaalseid coine kasutatakse rahalise maksevahendina (tasuda kaupade või teenuste eest), väärtuse hoidmiseks (võib mõelda kui digitaalne kuld) või arvepidamise ühikutena (saab mõõta asjade väärtust selles vääringus).

Coinid hõlmavad tänapäeval üsna suure turuosa. Lehekülg CoinMarketGap on reastanud suuremad projektid edetabelisse.

Mis on krüpto token?

Oluline on teada, et krüpto tokenid luuakse olemasolevate plokiahelate peale. Kõige laialdasemalt kasutatakse selle tarbeks Ethereumi plokiahelat. Enam levinud tokenid, mis on ehitatud Ethereumi platvormile kannavad nimetust ERC20 tokenid. Veel on arendajate seas populaarsed näiteks Waves ja NEO platvormid.

Tasub ka tähele panna, et kui tokenid liigutatakse ühe kasutaja käest teisele, tuleb teenustasu maksta vastavas plokiahela ühikutes. Seega token, mis on rajatud Ethereumi plokiahelale, kasutab väärtuse edasikandmiseks Ether krüptoraha.

Kui tuua näide autode vallast, siis plokiahel on justkui auto mootor. On autosid, milledel jookseb kapoti all sama mootor (nt. teatud Audi ,VW, Skoda eksemplarid), kuigi mudelid on väljast vaadates üsna erinevad. Token’id on seega nagu autod, mis on ehitatud levinud mootori (plokiahela) peale.

Kuna oma plokiahela nullist ehitamine on väga kulukas protsess, siis on token’ite kaudu krüptomaastikule sisenemine oluliselt hõlpsam. Token’eid kasutatakse valdavalt erinevate rakenduste siseseks väärtuste vahetamiseks. Tokenite sihtotstarbed on äppide lõikes väga erinevad alates allahindlustest kuni kogukonnasisese hääletusõiguseni välja.

Token’id saab liigitada:

 • Token kui maksevahend (currency token): nagu nimi viitab, kasutatakse millegi eest tasumiseks
 • Token kui väärtus (equity token): võrreldav aktsiaga, mis annab osaluse firmas või projektis
 • Token kui kasutusõigus (utility token): annab ligipääsu keskkonda või teenusele, mida tokeni looja pakub.

LOE VEEL

www.lacuna.ee

Ledger Nano X

GDPR

 • Privaatsuspoliitika
 • Logifailid
 • Küpsiste kasutamine
 • Veebilehel kasutatavate küpsiste tüübid:
 • Uudiskirjaga liitumine
 • Isikuandmete kasutamine ja turvalisus
 • Meie reklaampartnerite privaatsuspoliitika
 • Nõusolek

Privaatsuspoliitika

Kui teil on lisaküsimusi või kui soovite lisateavet meie privaatsuspoliitika kohta, võtke meiega ühendust kirjutades info@krupto.ee

Logifailid

Krüpto.ee kasutab logifaiide puhul standardmetoodikat. Nendesse failidesse jääb kasutaja kohta logi lehte külastades. See on üks osa veebimajutusfirmade analüütikast. Logifailidesse kogutakse infot kasutaja IP-aadressi, brauseri tüübi, internetiteenuse pakkuja, külastuse kuupäeva ja aja ning klikkide arvu kohta. See info ei ole kuidagi seotud külastaja isikliku identiteediga. Antud info kogumise eesmärk on trendide analüüsimine, lehekülje administreerimine ja demograafilise info kogumine.

Küpsiste kasutamine

Krüpto.ee kasutab küpsiseid ehk cookies. Küpsised on tekstifail, mille veebiserver saadab kasutaja veebibrauserile ning mis salvestatakse kasutaja arvutisse. Küpsiseid kasutatakse, et jätta meelde kasutaja veebisirvimise eelistused. Neid kasutatakse veebilehe kasutusmugavuse ja sisu paremaks tegemise eesmärgil. Küpsiste kohta saate  lähemalt lugeda https://www.aki.ee/et/kupsised
Kasutajal on õigus keelduda küpsiste salvestamisest arvutisse. Vastava soovi korral peab kasutaja muutma oma veebilehitseja seadeid.

Veebilehel kasutatavate küpsiste tüübid:

 • Sessiooniküpsised, mis võimaldavad lehel meelde jätta kasutaja poolt tehtud varasemad valikud ning seeläbi pakkuda isikupärasemaid funktsioone.
 • Püsiküpsised, mis peavad meeles kliendi valikuid veebilehtedel
 • reklaamiküpsiseid, mida aitavad pakkuda kasutaja huvidele sihitud reklaame. Veebilehele on lisatud Facebook Pixel kood ning kui te ei soovi Krüpto.ee veebilehe reklaami enam Facebookis näha, siis võite selle keelata. Minnes https://www.facebook.com/ads/preferences ja kustutage “Reklaamijad, kellega oled suhelnud” valiku alt Krüpto.ee
 • Analüütilised küpsiseid, mis koguvad teavet veebilehe kasutamise kohta. Info nagu, milliseid sisulehti külastatakse või mida külastajad veebilehelt otsivad. Need küpsised ei kogu teavet, mis võimaldaks veebilehe kasutajat identifitseerida. Nende alla kuulub ka reklaamkampaaniate mõõtmine.

Uudiskirjaga liitumine

Krüpto.ee võib saata klientidele uudiskirju ning informatsiooni oma teenuste, toodete, pakkumiste kohta, kui klient on meile ise andnud oma kontaktandmed. Seda senimaani, kuni klient on palunud viimaste tegevuste lõpetamist või lahkunud uudiskirja saajate grupist.

Isikuandmete kasutamine ja turvalisus

Isikuandmete turvaline säilitamine on Krüpto.ee kõrgeim turvalisusealane prioriteet. Püüame teha kõik meist oleneva, et vältida loata juurdepääsu ja muud õigusvastast töötlemist. Kaitseme isikuandmete konfidentsiaalsust ja puutumatust ning tagame andmetele juurdepääsu kooskõlas kehtivate õigusaktidega.

Meie reklaampartnerite privaatsuspoliitika

Kolmandate osapoolte reklaamiserverites või reklaamivõrkudes kasutatakse tehnoloogiaid, näiteks küpsiseid ja JavaScripti, mida kasutatakse nende vastavates reklaamides ja Krüpto.ee ilmuvatel linkidel, mis saadetakse otse kasutajate brauserisse. Kui see juhtub, saavad nad automaatselt teie IP-aadressi. Neid tehnoloogiaid kasutatakse nende reklaamikampaaniate tõhususe mõõtmiseks ja / või teie külastatavatel veebisaitidel kuvatava reklaamisisu isikupärastamiseks.

Nõusolek

Meie veebisaiti kasutades nõustute meie privaatsuspoliitikaga ja nõustute selle tingimustega