Päevakohased krüpto uudised

krüpto coin ja krüpto token. Pilt on illustreeriv seletamaks coin ja token erinevusi

Krüpto coin ja krüpto token – mis vahe neil on?

infograafik näitamaks krüpto coin ja krüpto token liigitamist ja erinevusiKrüpto maailm on kahtlemata põnev ja uuendusmeelne. Kuid inimestele, kes teemaga sina peal ei ole, tekitavad keerulised mõisted ja terminid tihti omajagu segadust. Siinkohal anname seletuse ühele sagedamini esinevatele küsimustele: “Mis on krüpto coin?” ja “Mis on krüpto token?”

Mis on krüpto coin?

Krüpto coin on digitaalne väärtus, mis jookseb talle loodud plokiahela platvormi peal. Coinid on näiteks Bitcoin, mis eksisteerib bitcoini plokiahelal, Ether, mis funktsioneerib Etherium’i plokiahela peal või Bitcoin Cash, joostes omanimelisel plokiahelal (loe lähemalt plokiahela kohta).

Digitaalseid coine kasutatakse rahalise maksevahendina (tasuda kaupade või teenuste eest), väärtuse hoidmiseks (võib mõelda kui digitaalne kuld) või arvepidamise ühikutena (saab mõõta asjade väärtust selles vääringus).

Coinid hõlmavad tänapäeval üsna suure turuosa. Lehekülg CoinMarketGap on reastanud suuremad projektid edetabelisse.

Mis on krüpto token?

Oluline on teada, et krüpto tokenid luuakse olemasolevate plokiahelate peale. Kõige laialdasemalt kasutatakse selle tarbeks Ethereumi plokiahelat. Enam levinud tokenid, mis on ehitatud Ethereumi platvormile kannavad nimetust ERC20 tokenid. Veel on arendajate seas populaarsed näiteks Waves ja NEO platvormid.

Tasub ka tähele panna, et kui tokenid liigutatakse ühe kasutaja käest teisele, tuleb teenustasu maksta vastavas plokiahela ühikutes. Seega token, mis on rajatud Ethereumi plokiahelale, kasutab väärtuse edasikandmiseks Ether krüptoraha.

Kui tuua näide autode vallast, siis plokiahel on justkui auto mootor. On autosid, milledel jookseb kapoti all sama mootor (nt. teatud Audi ,VW, Skoda eksemplarid), kuigi mudelid on väljast vaadates üsna erinevad. Token’id on seega nagu autod, mis on ehitatud levinud mootori (plokiahela) peale.

Kuna oma plokiahela nullist ehitamine on väga kulukas protsess, siis on token’ite kaudu krüptomaastikule sisenemine oluliselt hõlpsam. Token’eid kasutatakse valdavalt erinevate rakenduste siseseks väärtuste vahetamiseks. Tokenite sihtotstarbed on äppide lõikes väga erinevad alates allahindlustest kuni kogukonnasisese hääletusõiguseni välja.

Token’id saab liigitada:

  • Token kui maksevahend (currency token): nagu nimi viitab, kasutatakse millegi eest tasumiseks
  • Token kui väärtus (equity token): võrreldav aktsiaga, mis annab osaluse firmas või projektis
  • Token kui kasutusõigus (utility token): annab ligipääsu keskkonda või teenusele, mida tokeni looja pakub.

Veel uudiseid

ETHTallinn Hackathon: Tule ehita dApp-e plokiahelal

ETHTallinn toob 19.-21. aprillil Eestis kokku web3 entusiastid ja arendajad. Ürituse eesmärgiks on pakkuda praktilist kogemust plokiahela tehnoloogia vallas ning anda võimalus kohtuda web3 kogukonna

Pildil on Bitcoini kaevur

Uus Ocean pool toob uuendust Bitcoini kaevandamisse

Bitcoini kaevandamine on koondunud valdavalt suurte ühiskaevanduste (ingl. mining pools) kätte, ohustades sel moel Bitcoini detsentraliseeritust. Et sellele probleemile leevendust tuua, tuleb turule teistest eristuv