Päevakohased krüpto uudised

Pilldil kujutatud jalgpall ja kürptorahad Ethereum ning Bitcoin, näitamaks krüpto integreeritust ka spordis

Krüpto ja sport – Kuidas need kaks on leidmas pidepunkte

Krüptoraha ning plokiahela tehnoloogia on sporditööstusega tihadamalt seotud kui kunagi varem. Aina sagedamini kuuleb projektidest, kus erinevad meeskonnad üle maailma on kasutusele võtnud krüptoraha või digitaalseid token’id.

Spordiklubide toetajad on teada tuntud oma suure lojaalsuse ning kirgliku kaasaelamise poolest. Samuti moodustavad korraliku turu piletid, kogumisesemed ning fänniriided. See on loonud spordiklubidele viljaka pinnase, et plokiahela tehnoloogiat edukalt kasutusele võtta.

Jalgpall krüptovallas kõige eesrindlikum

Jalgpall on kahtlemata üks suuremaid spordialasid maailmas. Samuti on võistkondadel kolossaalsed toetajabaasid. Fännid on lisaks poolehoidmisele maiad ka erinevate fänniesemete järele, et saada suuremat väljundit. Mitu Euroopa suuremat meeskonda on võtnud kasutusele plokiahelapõhise lahenduse, mis annab fännidele meeskonnaga suhtlemiseks mitmeid token’itel baseeruvaid vahendeid. Klubid nagu FC Barcelona, Juventus, Pariisi Saint-Germain, West Ham ja Rooma on löönud käed plokiahelal põhineva fännide kaasamise platvormiga Socios.

plokiahela tehnoloogia, krüptoraha ja sport on leidmas aina rohkem pidepunkte. Platvorm võimaldab neil meeskondadel käiku lasta oma tiimi tokenid, mida fännid saavad seejärel platvormil kasutada. Oma tokeneid kasutades saavad fännid osaleda näiteks hääletustel, rääkides seeläbi kaasa klubiga seotud otsustes. Socios on kahte tüüpi hääletamismehhanisme: siduv ja mittesiduv. Siduv hääletus tähendab seda, et klubi peab läbi viima kõik hääletustulemused. Niisiis, kui fännid hääletavad näiteks võistkonna särgi värvi muutmise poolt, peab klubi selle ka ellu viima. Arvestades, et hääletused viiakse läbi plokiahela platvormil, ei ole võimalik hääletustulemusi võltsida ega kustutada. Veel on token’eid omavatel liikmetel võimalus saada eksklusiivset infot klubi tegemiste kohta või spetsiaalseid mälestusesemeid.

Lisaks uuele tokeni-majandusele on näiteid klubidest, kes aktsepteerivad krüpto-makseid. Juba 2014. aastal hakkas NBA klubi Sacramento Kings võtma vastu bitcoine piletite ning fännikauba eest. Teadaolevalt oli Kings esimene spordiklubi, kes sellise sammu astus.

Krüptofirmade reklaamid spordis

Sport ja kihlveod on alati tihedalt seotud olnud. Krüptovaluutade olemuse tõttu on neid võimendatud kui vahendit hasartmängude ja kihlvedude hõlbustamiseks. Kihlveo firmade edukuse tõttu on paljudest saanud spordimeeskondade suurtoetajad kogu maailmas. Sponsorlepinguid on sõlminud ka krüptovaluutade kauplemiskeskkonnad nagu eToro, kes sai 2018. aastal reklaampartneriks seitsmele Inglise Premier liiga klubile, makstes neile otse bitcoinides.

Esimesed krüpto kogumisesemed spordis

Ethereum’i esiletõus on avanud läbi smart contracts’ite uue suuna virtuualsetele kogumisesemetele. Kõige populaarsem rakendus selles vallas on kindlasti CryptoKitties (digitaalsete kasside kogumismäng). Analoogset kontseptsiooni kasutas aga ka Ameerika pesapallimeeskond Los Angeles Dodgers, kes andis ühel mängul esimesele 40 000 staadionile sisenenud fännile tokeni, mille eest said nad alla laadida oma meeskonnaliikmete digitaalse karakteri. Seejärel lisati kogutav tegelane toetajate Ethereumi rahakotti nagu õige digitaalne väärtese. See näitab veelkord leidliku viisi, kuidas Ethereumi taolist plokiahela platvormi saab kasutada spordifännidele kollektsiooni- ja muu eksklusiivse digitaalse sisu pakkumiseks.

Veel uudiseid

ETHTallinn Hackathon: Tule ehita dApp-e plokiahelal

ETHTallinn toob 19.-21. aprillil Eestis kokku web3 entusiastid ja arendajad. Ürituse eesmärgiks on pakkuda praktilist kogemust plokiahela tehnoloogia vallas ning anda võimalus kohtuda web3 kogukonna

Pildil on Bitcoini kaevur

Uus Ocean pool toob uuendust Bitcoini kaevandamisse

Bitcoini kaevandamine on koondunud valdavalt suurte ühiskaevanduste (ingl. mining pools) kätte, ohustades sel moel Bitcoini detsentraliseeritust. Et sellele probleemile leevendust tuua, tuleb turule teistest eristuv