Mis juhtub, kui 2 bitcoini plokki leitakse samaaegselt?

Bitcoini kaevandjad (loe arvutid) võistlevad omavahel selle nimel, kes suudab kaevandada järgmise ploki bitcoini plokiahelas. Inimesed, kes kasutavad bitcoini võrku tehinguteks, peavad kaevandajatele tänulikud olema, kuna just nemad kinnitavad kõik ülekanded plokkidesse. Mis aga juhtub, kui 2 bitcoini plokki leitakse samaaegselt?

Kaevandajad avastavad ploki üheaegselt

Bitcoini 11-aastane eluiga ning mitmekordne hinnatõus on ajendanud paljusid soetama vastavaid seadmeid ning hakkama bitcoini kaevandama. Tänapäeval käib jutt suurest arvutusvõimekusest, mis on jaotunud maailma eri nurkadesse. Bitcoini võrgus juhtub üsna sageli olukord, kus kaevandajad avastavad ploki üheaegselt. Mõlemad leitud plokid on igati legitiimsed ning vastavad bitcoini protokollile. Kas siis mõlemad plokid lisatakse plokiahelasse? Esialgu küll, mistõttu tekib ajutiselt nn kõrvalahel.

Kuidas levitatakse uut plokki võrgus?

Toome näite, kus 2 bitcoini plokki leitakse samaaegselt: kaevandaja A kaevandab ploki Austraalias ning samal ajal leiab ploki kaevandaja B Eestis. Tähtis on mõista, et tegemist on sisult erinevate plokkidega, kuna kaevandajad otsustavad ise, millised tehinguid ploki sisse panevad. Peale seda hakkavad mõlemad uut plokki plokiahelas levitama. Pärast mõnda aega on üks osa võrgus olevaid arvuteid (noded) arvamusel, et Austraalia kaevandaja plokk on ahelas viimane, teiste arvates on selleks aga Eesti kaevandaja oma.

Pildil on joonis, mis illustreerib teemat: Mis juhtub, kui 2 bitcoini plokki leitakse samaaegselt?

Selline asjade kulg kestab senimaani, kuni keegi kolmas kaevandaja leiab järgmise ploki. Sõltuvalt sellest, kumb plokiahela koopia uuel ploki kaevandajal oli (Eesti või Austraalia), paneb ta oma ploki just sellesse ahelasse järgmiseks plokiks.

Kõige pikem plokiahel “võidab”

Sarnaselt teistele uue ploki leidnud kaevandajatele, hakkab ka viimase ploki leidja oma plokki võrgus levitama. Bitcoini rusikareegel ütleb, et kõige pikem plokiahela versioon on tõene. Need arvutid, kes aktsepteerisid  austraallase kaevandatud pokki, näevad nüüd uut versiooni, mis on eelnevast pikem ning mis sisaldab eestlase kaevandatud plokki. Seega ei jää neil muud üle, kui aktsepteerida uut versiooni ning hüljata eelnev plokk.

Pildil on joonis, mis illustreerib teemat: Mis juhtub, kui 2 bitcoini plokki leitakse samaaegselt?

Hüljatud plokk (inglise keeles stale block) on esialgselt kõrvalahelas eksisteerinud plokk, mis heidetakse mingi aja pärast plokiahelast välja. Sündmust nimetatakse juhuslikuks ahela harunemiseks (accidental fork).

Mis juhtub, kui tehing satub hüljatud plokki?

Sellisel juhul visatakse tehing tagasi ootel tehingute hulka (mempool). See on ka üks põhjuseid, mis bitcoini ülekande puhul on soovitav oodata 6 ploki kinnitust. Nii saab üsna kindel olla, et isegi kui alguses sattus tehing hüljatud plokki, jõudis ta hiljem ringiga kõigi poolt aktsepteeritud plokiahelasse.

Loe bitcoini kohta lisaks: “Bitcoin 101”

LOE VEEL

www.lacuna.ee

Ledger Nano X

GDPR

 • Privaatsuspoliitika
 • Logifailid
 • Küpsiste kasutamine
 • Veebilehel kasutatavate küpsiste tüübid:
 • Uudiskirjaga liitumine
 • Isikuandmete kasutamine ja turvalisus
 • Meie reklaampartnerite privaatsuspoliitika
 • Nõusolek

Privaatsuspoliitika

Kui teil on lisaküsimusi või kui soovite lisateavet meie privaatsuspoliitika kohta, võtke meiega ühendust kirjutades info@krupto.ee

Logifailid

Krüpto.ee kasutab logifaiide puhul standardmetoodikat. Nendesse failidesse jääb kasutaja kohta logi lehte külastades. See on üks osa veebimajutusfirmade analüütikast. Logifailidesse kogutakse infot kasutaja IP-aadressi, brauseri tüübi, internetiteenuse pakkuja, külastuse kuupäeva ja aja ning klikkide arvu kohta. See info ei ole kuidagi seotud külastaja isikliku identiteediga. Antud info kogumise eesmärk on trendide analüüsimine, lehekülje administreerimine ja demograafilise info kogumine.

Küpsiste kasutamine

Krüpto.ee kasutab küpsiseid ehk cookies. Küpsised on tekstifail, mille veebiserver saadab kasutaja veebibrauserile ning mis salvestatakse kasutaja arvutisse. Küpsiseid kasutatakse, et jätta meelde kasutaja veebisirvimise eelistused. Neid kasutatakse veebilehe kasutusmugavuse ja sisu paremaks tegemise eesmärgil. Küpsiste kohta saate  lähemalt lugeda https://www.aki.ee/et/kupsised
Kasutajal on õigus keelduda küpsiste salvestamisest arvutisse. Vastava soovi korral peab kasutaja muutma oma veebilehitseja seadeid.

Veebilehel kasutatavate küpsiste tüübid:

 • Sessiooniküpsised, mis võimaldavad lehel meelde jätta kasutaja poolt tehtud varasemad valikud ning seeläbi pakkuda isikupärasemaid funktsioone.
 • Püsiküpsised, mis peavad meeles kliendi valikuid veebilehtedel
 • reklaamiküpsiseid, mida aitavad pakkuda kasutaja huvidele sihitud reklaame. Veebilehele on lisatud Facebook Pixel kood ning kui te ei soovi Krüpto.ee veebilehe reklaami enam Facebookis näha, siis võite selle keelata. Minnes https://www.facebook.com/ads/preferences ja kustutage “Reklaamijad, kellega oled suhelnud” valiku alt Krüpto.ee
 • Analüütilised küpsiseid, mis koguvad teavet veebilehe kasutamise kohta. Info nagu, milliseid sisulehti külastatakse või mida külastajad veebilehelt otsivad. Need küpsised ei kogu teavet, mis võimaldaks veebilehe kasutajat identifitseerida. Nende alla kuulub ka reklaamkampaaniate mõõtmine.

Uudiskirjaga liitumine

Krüpto.ee võib saata klientidele uudiskirju ning informatsiooni oma teenuste, toodete, pakkumiste kohta, kui klient on meile ise andnud oma kontaktandmed. Seda senimaani, kuni klient on palunud viimaste tegevuste lõpetamist või lahkunud uudiskirja saajate grupist.

Isikuandmete kasutamine ja turvalisus

Isikuandmete turvaline säilitamine on Krüpto.ee kõrgeim turvalisusealane prioriteet. Püüame teha kõik meist oleneva, et vältida loata juurdepääsu ja muud õigusvastast töötlemist. Kaitseme isikuandmete konfidentsiaalsust ja puutumatust ning tagame andmetele juurdepääsu kooskõlas kehtivate õigusaktidega.

Meie reklaampartnerite privaatsuspoliitika

Kolmandate osapoolte reklaamiserverites või reklaamivõrkudes kasutatakse tehnoloogiaid, näiteks küpsiseid ja JavaScripti, mida kasutatakse nende vastavates reklaamides ja Krüpto.ee ilmuvatel linkidel, mis saadetakse otse kasutajate brauserisse. Kui see juhtub, saavad nad automaatselt teie IP-aadressi. Neid tehnoloogiaid kasutatakse nende reklaamikampaaniate tõhususe mõõtmiseks ja / või teie külastatavatel veebisaitidel kuvatava reklaamisisu isikupärastamiseks.

Nõusolek

Meie veebisaiti kasutades nõustute meie privaatsuspoliitikaga ja nõustute selle tingimustega