Päevakohased krüpto uudised

Plokiahela tehnoloogia kasutus logistikatööstuses. Pildil on logistikatööstusele omane konteinerlaev.

Plokiahela tehnoloogia kasutus – näited elust enesest

Plokiahela tehnoloogia on kahtlemata uus ja intrigeeriv teema. Tehnikauudistes leiab sageli äramärkimist, et üks või teine rakendus on ehitatud plokiahela platvormile või kasutab süsteemisiseseks valuutaks mõnda krüptoraha. Et asi liiga abstraktseks ei jääks, toome 3 näidet, kus plokiahela tehnoloogia kasutus on ennast õigustanud.

Täienda oma plokiahela teadmisi: PLOKIAHEL 101

Transporditööstus

konteinerlaev

Transpordi- ja logistikatööstus kätkeb endas mitmeid eri üksuseid: tellijad, saatjad, transpordifirmad, konteinerlaevad, sadamad, terminalid, ladustajad, tollid jne. Mõistagi on ühe saadetise lõpppunkti jõudmiseks kõigi nende instantside vahel meeletu hulk paberimajandust. Alustades e-kirjadest ja arvetest kuni tollideklaratsioonideni välja. Näiteks ühe konteineri saatmine Keeniast Roterdami sadamasse toob endaga kaasa 200 erinevat suhtlust või dokumenti eri tarneahelate vahel. Maailma suurim konteinerlaevade firma Maersk oli üks esimesi, kes mõistis, et plokiahela tehnoloogia kasutus suudab aega ja kulusid kokku hoida. Koostöös IBM’iga arendati lahendus, kus kõik andmed liiguvad ühel plokiahela platvormil ning on protsessi osapooltele igal hetkel nähtavad. See teeb kauba teekonna jälgimise väga ülevaatlikuks. Lisaks muutub oluliselt hõlpsamaks kaubaga seotud dokumentidele haldamine. Paberid nagu üleandmis-vastuvõtmisaktid ning erinevad tollipabereid saab smart contracts’e kasutades allkirjastada, mis on hiljem asjaosalistele plokiahelal turvaliselt  ligipääsetavad.

Autoriõigused

Interneti ülemaailmse leviku tõttu on digitaalfotograafia ja jagamisplatvormide esilekerkimine veebi üleujutatud digitaalsete piltidega. See on viinud internetis olevate fotode litsentsitasude üha madalamaks muutumiseni, mistõttu on professionaalsetel fotograafidel üha raskem oma tööst tulu teenida.

KodakOne on platvorm, mis kasutab plokiahela tehnoloogiat, et fotograafid saaksid oma töid digitaalse varana salvestada. Smart contracts’i kasutamine võimaldab jälgida nende fotode litsentsimist ja kasutamist veebis. Fotograafid saavad autoriõiguste eest tasusid KodakOne platvormi kaudu Kodakcoini valuutas. Lisaks haldab KodakOne ostukeskkonda, kus professionaalsed piltnikud saavad osta oma tööks vajalikku riist- ja tarkvara.

Kodaki plokiahela tehnoloogia kasutus proovib seega lahendada Interneti ühte igivana probleemi: kuidas kaitsta digitaalsete varade intellektuaalset omandit.

Heategevus

BitGive – see globaalne annetuste organisatsioon, mis kasutab ära bitcoini ja plokiahela tehnoloogiat, et pakkuda annetajatele suuremat läbipaistvust, et nende annetatud raha kasutatakse sihtotstarbeliselt. BitGive lõi tõhusa filantroopia jaoks platvormi GiveTrack, kust näeb reaalajas annetuste finants- ja projektiinfot. Save the Children, The Water Project ja Medic Mobile on mõned heategevusorganisatsioonid, kes töötavad koostöös BitGive’iga.

Veel uudiseid

ETHTallinn Hackathon: Tule ehita dApp-e plokiahelal

ETHTallinn toob 19.-21. aprillil Eestis kokku web3 entusiastid ja arendajad. Ürituse eesmärgiks on pakkuda praktilist kogemust plokiahela tehnoloogia vallas ning anda võimalus kohtuda web3 kogukonna

Pildil on Bitcoini kaevur

Uus Ocean pool toob uuendust Bitcoini kaevandamisse

Bitcoini kaevandamine on koondunud valdavalt suurte ühiskaevanduste (ingl. mining pools) kätte, ohustades sel moel Bitcoini detsentraliseeritust. Et sellele probleemile leevendust tuua, tuleb turule teistest eristuv