Plokiahela tehnoloogia kasutus – näited elust enesest

Plokiahela tehnoloogia on kahtlemata uus ja intrigeeriv teema. Tehnikauudistes leiab sageli äramärkimist, et üks või teine rakendus on ehitatud plokiahela platvormile või kasutab süsteemisiseseks valuutaks mõnda krüptoraha. Et asi liiga abstraktseks ei jääks, toome 3 näidet, kus plokiahela tehnoloogia kasutus on ennast õigustanud.

Täienda oma plokiahela teadmisi: PLOKIAHEL 101

Transporditööstus

konteinerlaev

Transpordi- ja logistikatööstus kätkeb endas mitmeid eri üksuseid: tellijad, saatjad, transpordifirmad, konteinerlaevad, sadamad, terminalid, ladustajad, tollid jne. Mõistagi on ühe saadetise lõpppunkti jõudmiseks kõigi nende instantside vahel meeletu hulk paberimajandust. Alustades e-kirjadest ja arvetest kuni tollideklaratsioonideni välja. Näiteks ühe konteineri saatmine Keeniast Roterdami sadamasse toob endaga kaasa 200 erinevat suhtlust või dokumenti eri tarneahelate vahel. Maailma suurim konteinerlaevade firma Maersk oli üks esimesi, kes mõistis, et plokiahela tehnoloogia kasutus suudab aega ja kulusid kokku hoida. Koostöös IBM’iga arendati lahendus, kus kõik andmed liiguvad ühel plokiahela platvormil ning on protsessi osapooltele igal hetkel nähtavad. See teeb kauba teekonna jälgimise väga ülevaatlikuks. Lisaks muutub oluliselt hõlpsamaks kaubaga seotud dokumentidele haldamine. Paberid nagu üleandmis-vastuvõtmisaktid ning erinevad tollipabereid saab smart contracts’e kasutades allkirjastada, mis on hiljem asjaosalistele plokiahelal turvaliselt  ligipääsetavad.

Autoriõigused

Interneti ülemaailmse leviku tõttu on digitaalfotograafia ja jagamisplatvormide esilekerkimine veebi üleujutatud digitaalsete piltidega. See on viinud internetis olevate fotode litsentsitasude üha madalamaks muutumiseni, mistõttu on professionaalsetel fotograafidel üha raskem oma tööst tulu teenida.

KodakOne on platvorm, mis kasutab plokiahela tehnoloogiat, et fotograafid saaksid oma töid digitaalse varana salvestada. Smart contracts’i kasutamine võimaldab jälgida nende fotode litsentsimist ja kasutamist veebis. Fotograafid saavad autoriõiguste eest tasusid KodakOne platvormi kaudu Kodakcoini valuutas. Lisaks haldab KodakOne ostukeskkonda, kus professionaalsed piltnikud saavad osta oma tööks vajalikku riist- ja tarkvara.

Kodaki plokiahela tehnoloogia kasutus proovib seega lahendada Interneti ühte igivana probleemi: kuidas kaitsta digitaalsete varade intellektuaalset omandit.

Heategevus

BitGive – see globaalne annetuste organisatsioon, mis kasutab ära bitcoini ja plokiahela tehnoloogiat, et pakkuda annetajatele suuremat läbipaistvust, et nende annetatud raha kasutatakse sihtotstarbeliselt. BitGive lõi tõhusa filantroopia jaoks platvormi GiveTrack, kust näeb reaalajas annetuste finants- ja projektiinfot. Save the Children, The Water Project ja Medic Mobile on mõned heategevusorganisatsioonid, kes töötavad koostöös BitGive’iga.

LOE VEEL

www.lacuna.ee

Ledger Nano X

GDPR

 • Privaatsuspoliitika
 • Logifailid
 • Küpsiste kasutamine
 • Veebilehel kasutatavate küpsiste tüübid:
 • Uudiskirjaga liitumine
 • Isikuandmete kasutamine ja turvalisus
 • Meie reklaampartnerite privaatsuspoliitika
 • Nõusolek

Privaatsuspoliitika

Kui teil on lisaküsimusi või kui soovite lisateavet meie privaatsuspoliitika kohta, võtke meiega ühendust kirjutades info@krupto.ee

Logifailid

Krüpto.ee kasutab logifaiide puhul standardmetoodikat. Nendesse failidesse jääb kasutaja kohta logi lehte külastades. See on üks osa veebimajutusfirmade analüütikast. Logifailidesse kogutakse infot kasutaja IP-aadressi, brauseri tüübi, internetiteenuse pakkuja, külastuse kuupäeva ja aja ning klikkide arvu kohta. See info ei ole kuidagi seotud külastaja isikliku identiteediga. Antud info kogumise eesmärk on trendide analüüsimine, lehekülje administreerimine ja demograafilise info kogumine.

Küpsiste kasutamine

Krüpto.ee kasutab küpsiseid ehk cookies. Küpsised on tekstifail, mille veebiserver saadab kasutaja veebibrauserile ning mis salvestatakse kasutaja arvutisse. Küpsiseid kasutatakse, et jätta meelde kasutaja veebisirvimise eelistused. Neid kasutatakse veebilehe kasutusmugavuse ja sisu paremaks tegemise eesmärgil. Küpsiste kohta saate  lähemalt lugeda https://www.aki.ee/et/kupsised
Kasutajal on õigus keelduda küpsiste salvestamisest arvutisse. Vastava soovi korral peab kasutaja muutma oma veebilehitseja seadeid.

Veebilehel kasutatavate küpsiste tüübid:

 • Sessiooniküpsised, mis võimaldavad lehel meelde jätta kasutaja poolt tehtud varasemad valikud ning seeläbi pakkuda isikupärasemaid funktsioone.
 • Püsiküpsised, mis peavad meeles kliendi valikuid veebilehtedel
 • reklaamiküpsiseid, mida aitavad pakkuda kasutaja huvidele sihitud reklaame. Veebilehele on lisatud Facebook Pixel kood ning kui te ei soovi Krüpto.ee veebilehe reklaami enam Facebookis näha, siis võite selle keelata. Minnes https://www.facebook.com/ads/preferences ja kustutage “Reklaamijad, kellega oled suhelnud” valiku alt Krüpto.ee
 • Analüütilised küpsiseid, mis koguvad teavet veebilehe kasutamise kohta. Info nagu, milliseid sisulehti külastatakse või mida külastajad veebilehelt otsivad. Need küpsised ei kogu teavet, mis võimaldaks veebilehe kasutajat identifitseerida. Nende alla kuulub ka reklaamkampaaniate mõõtmine.

Uudiskirjaga liitumine

Krüpto.ee võib saata klientidele uudiskirju ning informatsiooni oma teenuste, toodete, pakkumiste kohta, kui klient on meile ise andnud oma kontaktandmed. Seda senimaani, kuni klient on palunud viimaste tegevuste lõpetamist või lahkunud uudiskirja saajate grupist.

Isikuandmete kasutamine ja turvalisus

Isikuandmete turvaline säilitamine on Krüpto.ee kõrgeim turvalisusealane prioriteet. Püüame teha kõik meist oleneva, et vältida loata juurdepääsu ja muud õigusvastast töötlemist. Kaitseme isikuandmete konfidentsiaalsust ja puutumatust ning tagame andmetele juurdepääsu kooskõlas kehtivate õigusaktidega.

Meie reklaampartnerite privaatsuspoliitika

Kolmandate osapoolte reklaamiserverites või reklaamivõrkudes kasutatakse tehnoloogiaid, näiteks küpsiseid ja JavaScripti, mida kasutatakse nende vastavates reklaamides ja Krüpto.ee ilmuvatel linkidel, mis saadetakse otse kasutajate brauserisse. Kui see juhtub, saavad nad automaatselt teie IP-aadressi. Neid tehnoloogiaid kasutatakse nende reklaamikampaaniate tõhususe mõõtmiseks ja / või teie külastatavatel veebisaitidel kuvatava reklaamisisu isikupärastamiseks.

Nõusolek

Meie veebisaiti kasutades nõustute meie privaatsuspoliitikaga ja nõustute selle tingimustega