Päevakohased krüpto uudised

Pildil on arvuti ees olev maskiga häkker mis illustreerib teemat: Krüpto pettused kasutavad tuntud nimesid

Krüpto pettused kasutavad tuntud nimesid

Mida rohkem jõuavad krüptorahad massidesse, seda sagedamad on kõiksugu krüpto pettused. Bitcoini “peibutuskontod”, mis näevad välja nagu nad kuuluksid SpaceXi ja Tesla tegevjuhi Elon Musk’ile või tuntud saatejuht Joe Rogan’ile, on kogunud üle 2 miljoni dollari.

Krüptoraha pettused

Võltskontod, mis näevad välja nagu neid omaks mõni kuulsus on ZDNet andmetel ainuüksi viimase kahe kuu jooksul kogunud 2 miljonit dollarit. Kuna kõik bitcoini tehingud on plokiahelal näha, saab väga hõlpsalt teada, mitu bitcoini petturite saagiks on langenud. Kelmid kasutavad pettuseks sellist bitcoini aadressi, mis sisaldab kindlale isikule viitavat sõna.

Näide kelmide poolt kasutatavast bitcoini aadressist:

2BqpBj3EL0nMUsKYok4abiGhqqNbvraM4F

Uued keerdkäigud vanas kelmuses

Krüpto pettused tõi välja küberturbe ettevõtte Adaptive tegevjuht Justin Lister, kes viimase kahe kuu jooksul kõrvutas petukampaania aadresse BitcoinAbuse aadressitega. BitcoinAbuse on andmebaas, mis on kogunud teavet erinevate krüpto pettuste ja nendega seotud aadressite kohta. Lister leidis, et alates aprilli lõpust on 66 petu-aadressile saadetud üle 201 bitcoini! Enamiku neist aadressidest jagati reaalajas Youtube’i voogude kaudu kaaperdatud kontode alt. Samade kontode kaudu levitati ka videosid, mis veensid inimesi ettevõtte autentsuses ja usaldusväärsuses. Suurte lubadustega videod suutsid meelitada paljusid vaatajaid saatma neile oma bitcoine. Sarnased pettused on toimunud ka näiteks Bill Gates’i ja Mark Zuckerbergi nimede alt. Need krüptoraha pettused levisid ühtlasi Youtube’ist kaugemale, esinedes Twitteris, Facebookis, Instagramis ja isegi TikTokis. Petturite komme kuulsustena esineda pole midagi uut ja see ei hõlma alati bitcoini aadresse.

Joe Rogan jagab tasuta bitcoine?

Kahjuks mitte. Suuremaid bitcoini liikumisi kajastav WhaleAlert tegi hiljuti postituse, viidates äsja võlts kingikampaaniale laekunud 1 bitcoini (8,342 EUR) suurusele ülekandele.

Kampaania käigus kasutati söödaks tuntud podcasti juhti Joe Roganit, kellel on Youtube’is üle 8,9 miljoni tellija. Kampaania leheküljel öeldi, et Joe Rogan ja Ben Shapiro usuvad, et plokiahel ja bitcoin teevad maailmast õiglasema koha ning et seda protsessi kiirendada, jagavad nad 5000 BTC-d kingitustena. Kõik mida inimesed kingituse saamiseks pidid tegema, oli saatma petturitele 0.1 – 10 bitcoini ja neile saadetakse koheselt 0,2 – 20 bitcoini vastu. Seda raha ei tulnud muidugi kunagi tagasi. ScamAlert’i teatel on mainitud krüpto pettused teeninud kokku 30 944 dollarit, keskmise maksega 6 188 dollarit.

Loe lisaks: J.K. Rowling ei saa aru, mis on bitcoin! Twitter tuli appi

Veel uudiseid

Bitcoin ja majandusteooria

Kui Bitcoin 2009. aastal märkamatult tekkis, vaimustusid sellest algusaastatel eelkõige arvutinohikud ja programmeerijad. Bitcoin on aga üha enam saamas kõneainet majandust ja rahapoliitikat puudutavates diskussioonides.

Pildil on Bitcoini münt, mis illustreerib teemat

Kuidas toimivad Bitcoini tehingutasud?

Bitcoini tehinguid tehes torkab tahes-tahtmata silma tehingutasude lai variatsioon. On hetki, kus bitcoine saab saata mõnekümne sendi eest, kuid periooditi küündivad tehingutasud mitmete ja mitmekümnete

ETHTallinn Hackathon: Tule ehita dApp-e plokiahelal

ETHTallinn toob 19.-21. aprillil Eestis kokku web3 entusiastid ja arendajad. Ürituse eesmärgiks on pakkuda praktilist kogemust plokiahela tehnoloogia vallas ning anda võimalus kohtuda web3 kogukonna