Päevakohased krüpto uudised

Euroopa Keskpank otsustab 2023. aastal, kas käivitada digitaalne euro

Euroopa Keskpank avaldas äsja uue aruande, milles kirjeldatakse, kuidas digitaalse euro võimaliku kasutuselevõtu uurimine on edenenud. Analüüs jätkub ka uuel aastal, mil oodatakse otsuse langetamist selle kohta, kas 2023. aasta sügisel projekti elluviimisega edasi minna või mitte.

Digitaalne euro

Digitaalne euro toimiks kui elektrooniline maksevahend, mida iga isik saaks euroalal kasutada. Euroopa Keskpanga sõnul oleks see sama turvaline ja kasutajasõbralik, nagu sularaha kasutamine. EKP emiteeritud rahana erineks see “tavalisest rahast”, kuid digitaalse euroga maksmiseks saaks kasutada ka kaarti või telefoniäppi. Euroopas digitaalse valuuta turule toomise eesmärk on vastata üha kasvavale nõudlusele turvaliste ja usaldusväärsete elektrooniliste maksete järgi. Keskpanga väljastatud digitaalraha olemasolu tagaks makse- ja rahasüsteemide stabiilsuse. Digitaalne euro tugevdaks ka euroala rahapoliitilist suveräänsust ning soodustaks konkurentsi Euroopa maksesektoris.

Kuidas see toimima hakkab?

EKP ei plaani võtta kasutusele plokiahela tehnoloogiat. Süsteem võiks arveldustegevuses tugineda kas traditsioonilisele tehnoloogiale, hajutatud pearaamatu tehnoloogiale või mõlema kombinatsioonile. Euroopa Keskpank ei ole veel teinud otsust selle kohta, milline tehnoloogia digitaalse euro jaoks kõige paremini sobiks.

Lõppkasutajad, kelle hulka kuuluvad eraisikud, kaupmehed ja ettevõtted, saavad digitaalse euro kätte läbi volitatud vahendajate, sealhulgas krediidiasutuste ja makseteenuse pakkujate kaudu. Sellised vahendajad avavad ka digitaalseid rahakotte, töötlevad makseid ja osutavad muid digitaalse euroga seotud teenuseid. Lisaks on nende ülesandeks rahapesu tõkestamiseks vajalike kontrollide läbiviimine ja “tunne oma klienti” protseduuride läbiviimine.

Euroopa Keskpank on kinnitanud, et digitaalse euro mehhanism vähendaks EKP rolli kasutajaandmete töötlemisel. Keskpanga sõnul ei saa EKP järeldada, kui palju digitaalseid eurosid igal konkreetsel lõppkasutajal on. Samuti ei saa Keskpank jälgida kasutajate maksemustreid.

Projekt ning selle areng

EKP digitaalse euro projekt sai alguse 2021. aastal. 2022. aasta septembris avalikustati esimene raport senise arengu kohta. Digieurode õiglaseks jaotamiseks on vaja luua ühtsed euroala reeglid, standardid ja protseduurid, mis moodustaksid kindla süsteemi digitaalse euro käitlemiseks. Teate kohaselt hindab keskpanga nõukogu uuringu tulemusi 2023. aasta sügisel ja teeb otsuse, kas minna üle realiseerimisfaasi või mitte.

Loe lisaks: “Mis on Euro Coin ehk euro plokiahelal?”

Veel uudiseid

Bitcoin ja majandusteooria

Kui Bitcoin 2009. aastal märkamatult tekkis, vaimustusid sellest algusaastatel eelkõige arvutinohikud ja programmeerijad. Bitcoin on aga üha enam saamas kõneainet majandust ja rahapoliitikat puudutavates diskussioonides.

Pildil on Bitcoini münt, mis illustreerib teemat

Kuidas toimivad Bitcoini tehingutasud?

Bitcoini tehinguid tehes torkab tahes-tahtmata silma tehingutasude lai variatsioon. On hetki, kus bitcoine saab saata mõnekümne sendi eest, kuid periooditi küündivad tehingutasud mitmete ja mitmekümnete

ETHTallinn Hackathon: Tule ehita dApp-e plokiahelal

ETHTallinn toob 19.-21. aprillil Eestis kokku web3 entusiastid ja arendajad. Ürituse eesmärgiks on pakkuda praktilist kogemust plokiahela tehnoloogia vallas ning anda võimalus kohtuda web3 kogukonna