Krüptopeedia – vundament Sinu krüptoteadmistele

Web3 on interneti uus evolutsiooni etapp. Pildil on kujutatud interneti ikooni

Viimastel aastatel on “Web3” muutunud üha kõlavamaks terminiks, eriti plokiahela tehnoloogia ja krüptorahade kontekstis. Kuigi enamik inimesi on sellest kuulnud, pole paljudel aimugi, mida see tegelikult tähendab. Selles artiklis vaatame, mis on Web3 ja kuidas see mõjutab meie digitaalset tulevikku.

Interneti uus ajajärk

Viimase kahekümne aasta jooksul on internet meie elus tohutult kasvanud ja arenenud, avades uusi võimalusi sidepidamiseks, teabe jagamiseks ja äritegevuseks. Web3 all mõeldakse interneti uusimat evolutsiooni etappi, mis toob kaasa suuremad andmekaitse standardid ja võimaldab kasutajatele oma andmete üle suuremat kontrolli.

Peamine põhjus, miks Web3 liikumine on tuule tiibadesse saanud, peitub tänapäeva enimkasutatud Interneti platvormides, mida juhivad käputäis suurettevõtteid, kes kasutavad sageli kasutajate andmeid kasu saamise eesmärgil. Web3 tähendab sisuliselt uut viisi, kuidas üksikisikud saavad Internetti kasutada ilma oma privaatsusest ja väärtuslikest andmetest loobumata. Et paremini aru saada, mis on Web3, peame aga kõigepealt mõistma Interneti varasemaid versioone.

Web 1.0

Interneti varajast faasi saab iseloomustada läbi selle, millised olid varajased veebilehed. Internet koosnes toona staatilistest lehekülgedest, kus kasutajad olid veebi sisu tarbijad, mitte niivõrd loojad. Veebis surfajad lugesid valdavalt erinevaid tekste, vaatasid pilte või kuulasid muusikat. Teisisõnu oli Web 1.0 märksõnaks lugemine, mitte kirjutamine.

Web 2.0

Interneti järgmine suur samm edasi kätkes endas interaktiivsust ja võimalust sisu luua. Selles etapis said kasutajad oma loomingut ja sisu väljendada platvormide nagu YouTube, Facebook või Twitter kaudu. See Internet oli varasemast sotsiaalsem ja mitmekesisem. Web2 puuduseks oli aga tõik, et sisu luues edastasid kasutajad neid platvorme kontrollivatele ettevõtetele ka isiklikku teavet ja andmeid. Samuti saavad nimetatud platvormid hoiatamata oma reegleid ja piiranguid kehtestada ning suunata teavet oma kasumimotiivide järgi, ilma et kasutajad sellest sageli aru saaksid.

Web 3.0

Sarnaselt varasematele veebiversioonidele polnud ka Web3-l ühte loojat, vaid see on arenenud erinevate üksikisikute ja organisatsioonide koostööna. Web3 on nö järgmise põlvkonna internet, mis põhineb detsentraliseeritud võrgu tehnoloogial, nii et keegi ei kontrolli seda ja võrgu peale ehitatud detsentraliseeritud rakendused (ingl. decentralized applications) on kõigile avatud. Selline avatus tähendab, et ükski osapool ei saa andmeid kontrollida, tsenseerida ega juurdepääsu piirata. See omakorda võimaldab kasutajatel suhelda omavahel otse, ilma vahendajate nagu Facebook, Google või Twitter, kes hetkel kontrollivad suure osa meie interneti kogemustest.

Web3 vundamendiks on nutilepinguid (ingl. smart contracts) toetavad avalikud plokiahelaid nagu Ethereum, EOS, Avalanche jt. Sellistele plokiahelatele saavad kasutajad kas ise rakendusi luua või kasutada mõnd olemasolevat.

Web3 alla kuulub ka detsentraliseeritud rahanduse ehk DeFi sektor. DeFi eesmärgiks on luua avatud ja läbipaistev finantssüsteem, mis on kättesaadav kõigile. Selle tulemusena on DeFi tooted ja teenused kiiremad ja vähem piiratud võrreldes traditsioonilise pangandusega. Lisaks võimaldab DeFi kasutajatel kontrollida oma varasid ja oma finantsasjade üle täielikku kontrolli omada, ilma et neil oleks vaja usaldada ühtegi panka või maksevahendajat. DeFi lahendused hõlmavad erinevaid finantstooteid, sealhulgas laenude võtmist ja andmist, kiireid rahvusvahelisi rahaülekandeid, investeerimist ja kauplemist.

Loe lisaks: “DeFi ehk detsentraliseeritud rahandus – tõusev trend”

Kokkuvõte

Web3 on digitaalne tulevik, mis muudab interneti turvalisemaks ja tõhusamaks, andes kasutajatele kontrolli oma andmete üle. Selle tehnoloogia edendamine võib muuta interneti maailma, kus me ei sõltu enam kesksetest asutustest, kes kontrollivad meie andmeid, vaid meil on võimalus olla oma digitaalsete sisu peremees.

Õpi plokiahela kohta lisaks: “PLOKIAHEL 101”

Veel krüptopeediat

Bitcoin ja majandusteooria

Kui Bitcoin 2009. aastal märkamatult tekkis, vaimustusid sellest algusaastatel eelkõige arvutinohikud ja programmeerijad. Bitcoin on aga

LIGHTNING NETWORK 101

Bitcoin, piirideta peer-to-peer digitaalne raha, on leidnud laialdast kasutust ja tunnustust, vahendades tehinguid ilma keskse vahendajata.

Web3 on interneti uus evolutsiooni etapp. Pildil on kujutatud interneti ikooni

WEB3 101

Viimastel aastatel on “Web3” muutunud üha kõlavamaks terminiks, eriti plokiahela tehnoloogia ja krüptorahade kontekstis. Kuigi enamik

Sisujuht