Krüptopeedia – vundament Sinu krüptoteadmistele

Bitcoin, piirideta peer-to-peer digitaalne raha, on leidnud laialdast kasutust ja tunnustust, vahendades tehinguid ilma keskse vahendajata. Kuigi Bitcoini plokiahel on kõige turvalisem ja kahtlemata üks detsentraliseeritumaid, on Bitcoini populaarsuse kasvades kerkinud üha enam esile võrgu läbilaskevõime küsimus. Tehingute tegemiseks kulub Bitcoini võrgus mitmeid minuteid kuni tunde ning ülekandetasud on tippaegadel sageli väga kõrged. Selle probleemi ühe edukama lahendusena on välja töötatud Bitcoin Lightning Network, mis võimaldab oluliselt kiiremaid ja odavamaid tehinguid. Selles artiklis uurime kuidas töötab Bitcoini Lightning Network ja vaatleme selle tähtsust Bitcoini tuleviku adaptsiooni kontekstis.

Mis on Lightning Network?

Esimesena tuleb mõista, et Lightning Network alias LN ei ole plokiahel, vaid n.ö. Bitcoini plokiahela teine kiht. LN on ehitatud Bitcoini plokiahelast eraldi, kuid need kaks suhtlevad omavahel. Lightning Networki tehingud on oluliselt kiiremad ja odavamad, sest tehingud toimuvad ahelaväliselt, kergendades sel moel Bitcoini võrgu koormust. Lightning Network on võimeline töötlema suurusjärgus miljon tehingut sekundis ning seda olematute tehingutasudega. Nagu ka Bitcoin puhul, haldavad LN-i võrku noded (loe arvutid), mida jooksutavad inimesed üle maailma. See hoiab Lightning Networki detsentraliseerituna.

Kuidas Lightning Network töötab?

Lightning Network koosneb maksekanalite süsteemist, mis võimaldab inimestel või ettevõtetel üksteise vahel raha liigutada oluliselt kiiremini ja odavamalt kui seda Bitcoini plokiahel võimaldab. Selle asemel, et edastada igat tehingut Bitcoini plokiahelale, loob Lightning kahe osapoole vahel kanali, mida saab kasutada korduvate tehingute puhul. Näitlikult võib maksekanalit võrrelda juhuga, kus baari külastav klient tellib õhtu jooksul mitu erinevat jooki, kuid selle asemel, et maksta iga joogi eest eraldi, avab klient esimese tehinguga arve ning tasub baaripidajale jookide eest alles õhtu lõppedes.

Maksekanali avamiseks paigutavad osapooled krüptoraha mitmikallkirjaga (ingl. multi-signature) aadressile lukustades teatud koguse BTC-d ühisele kontole. See toiming saadetakse seejärel Bitcoini plokiahelasse. Pärast maksekanali avamist saavad osapooled saata raha edasi-tagasi peaaegu hetkega ja murdosa tavalise Bitcoini tehingu maksumuse eest. Iga makse korral allkirjastavad mõlemad pooled värskendatud rahajäägi ning aja jooksul säilitab Lightningu kanal kogu ülekandeajaloo.

Kui maksekanal lõpuks suletakse, salvestatakse iga osapoole lõppsaldod ühe sulgemistehinguna ja saadetakse tagasi Bitcoini plokiahelasse. See tähendab, et ühes maksekanalis võib tekkida lõpmatu hulk Lightningu tehinguid, Bitcoini enda plokiahelas jäädvustatakse aga ainult 2 tehingut (üks tehing Lightning Networki kanali avamiseks ja teine ​​selle sulgemiseks). Kõik ülejäänud maksekanali tehingud Bitcoini põhivõrgus ei kajastu.

Oluline on veel märkida, et Lightning võrk ei pea maksekanaleid looma kõikide kasutajate vahel. Näiteks kui kasutajal A on kanal kasutajaga B ja kasutajal C on kanal kasutajaga B, kuid mitte kasutajaga A, saab vahendeid siiski vabalt üle kanda kõigi võrku ühendatud osapoolte vahel. Seda nimetatakse Lightningu puhul maksete suunamiseks.

Lightning Networki eelised:

  • Võimaldab koheseid tehinguid Bitcoini võrgu kasutajate vahel
  • Ülekandetasud on kordades madalamad kui Bitcoini põhivõrgus
  • Suudab protsessida ligikaudu miljon tehingut sekundis

Lightning Networki puudused:

  • kõik Bitcoini kasutajad ei saa vaikimisi LN-i kasutada. Selleks peab olema vastav LN-i wallet
  • Tehingu toimumiseks peab maksekanalites olema piisavalt likviidsust. Piiratud likviidsus võib põhjustada tehingute hilinemist või ebaõnnestumist.
  • Madalam turvalisus, kui Bitcoini põhivõrgul, mistõttu ei sobi suuremate tehingute jaoks

Lightningu kasutusviisid

Mikromaksed

Mikrotehingud digitaalsete kaupade ja teenuste eest sobivad hästi LN-i minimaalsete tasude ja kiirusega. Need avavad uusi võimalusi digitaalse sisu monetiseerimiseks, näiteks tasulised uudisteplatvormid või mikroannetused loojate ja veebikogukondade toetamiseks. Üks näide sellest, kuidas Lightning Networki kasutatakse mikromaksete jaoks, on Nostri protokolli peale ehitatud detsentraliseeritud sotsiaalvõrgustikud nagu Damus, kus kasutajatel on võimalus üksteist premeerida (tuntud kui “zaps”).

Rahvusvahelised ülekanded

LN-i abil saab piiriüleseid tehinguid sooritada mõne sekundiga ja seda murdosa traditsiooniliste rahaülekandeteenuste maksumusest. See võib märkimisväärselt parandada pangandussektorita elanikkonna rahalist kaasatust ja hõlbustada rahvusvahelist kaubandust.

Gaming

Krüptol ja arvutimängudel on alati olnud pidepunkte ning erandiks ei ole ka Lightning Network, mille tehnoloogia võimaldab koheseid ja odavaid mängusiseseid tehinguid nagu mängusiseste esemete ostmine ning hõlbustab mängudevahelist varade ülekandmist ja detsentraliseeritud mängumajandust.

Masinatevahelised maksed

Lightning Networki madalad tasud ja automatiseerimise võimekus muudavad selle ideaalseks makselahenduseks asjade Interneti jaoks (ingl. internet of things). Kuna asjade Interneti ökosüsteem kasvab pidevalt, saavad seadmed LN-i abil iseseisvalt üksteisega tehinguid teha, avades uusi võimalusi masinatevaheliste maksete vallas.

Kokkuvõte

Bitcoin Lightning Network on oluline samm Bitcoini plokiahela mastaapsuse probleemide lahendamisel, võimaldades kiireid ja odavaid tehinguid väljaspool plokiahelahelat. Samas tuleb LN-il ületada veel mõningaid väljakutseid, kuna Lightningu kasutamine ei ole hetkel veel sama lihtne kui Bitcoini kasutamine ning eeldab teatud tehnilisi oskusi.

Täienda oma teadmisi lisaks: “BITCOIN 101”

Veel krüptopeediat

LIGHTNING NETWORK 101

Bitcoin, piirideta peer-to-peer digitaalne raha, on leidnud laialdast kasutust ja tunnustust, vahendades tehinguid ilma keskse vahendajata.

Web3 on interneti uus evolutsiooni etapp. Pildil on kujutatud interneti ikooni

WEB3 101

Viimastel aastatel on “Web3” muutunud üha kõlavamaks terminiks, eriti plokiahela tehnoloogia ja krüptorahade kontekstis. Kuigi enamik

Krüptovaluuta Ripple baasteadmised - Ripple 101

RIPPLE 101

Ripple on nii platvorm kui ka krüptovaluuta – see on esimene asi, mida peaksid teadma. Ripple platvorm on avatud lähtekoodiga protokoll (open-source-protocol), mis on loodud eesmärgiga pakkuda kiireid ja odavaid tehinguid. Ettevõttel missioon on reguleerida kõiki rahvusvahelisi…

Sisujuht