Krüptorahade üheks lubaduseks on teha raha ja maksed kõigile kättesaadavaks, ükskõik kus maailma otsas nad ka ei paikneks. Detsentraliseeritud rahandus ehk DeFi viib selle lubaduse sammu võrra edasi.
Mis on DeFi?
DeFi ehk detsentraliseeritud rahandus on üks kiiremini kasvavaid sektoreid. DeFi rakendused on ehitatud smart contract’e ehk nn nutikaid lepinguid toetavale plokiahelale. Valdavalt kasutatakse selleks tänapäeval Ethereumi platvormi, mis on kergesti programmeeritav ja laia kasutajabaasiga. See teeb Ethereumi DeFi rakenduste loojate hulgas populaarseks valikuks.
Smart contracts on plokiahelal jooksvad programmijupid, mis käivituvad automaatselt teatud tingimuste täitumise korral.
DeFi rakendused pakuvad traditsioonilisi finantsteenuseid, mida inimesed on varem harjunud pankade kaudu tarbima. Teenused nagu laenu andmine ja võtmine, hoiustamine ja palju muud on kättesaadavad igale ühele, kellel nutitelefon ja ligipääs internetile. Erinevus seisneb selles, et DeFi puhul ei ole pank enam vahendajaks, vaid inimesed astuvad finantstehingutesse sisuliselt otse üksteisega.
Ehkki idee detsentraliseeritud rahandusest võib kõlada futuristlikuna – automatiseeritud laenud, mis sõlmitakse otse võõraste vahel erinevates maailma osades, ilma keskel oleva pangata – on paljud neist teenustest juba täna kasutusel.
Mil moel erinevad DeFi rakendused (Dapps) traditsioonilistest pangandusteenustest?
- Nende keskmes ei ole ettevõtet ega selle töötajad. Selle asemel kirjutatakse reeglid koodis (või nutikate lepingutega, nagu eespool mainitud). Kui smart contract on plokiahelasse juurutatud, toimivad DeFi rakendused edasi juba automaatselt ja ilma inimese sekkumiseta.
- DeFi rakenduste lähtekood on plokiahelas avalik ja kõigile nähtav. See loob kasutajate vahel usalduse, kuna kõigil on võimalus mõista lepingu funktsionaalsust või leida selles vigu. Samuti on kogu tehingutegevus kõigile nähtav. Kuigi see võib tekitada privaatsusküsimusi, sõlmitakse tehingud vaikimisi pseudonüümide vahel, st et nad pole seotud otseselt kasutaja tegeliku elu identiteediga.
- DeFi rakendused on loodud olema globaalsed alates esimesest päevast. Sõltumata sellest, kas viibite Eestis või Paapua Uus-Guineas, on teil juurdepääs samadele DeFi teenustele ja platvormidele. Muidugi võivad kehtida ka kohalikud eeskirjad, kuid tehniliselt on enamik DeFi rakendusi saadaval kõigile, kellel on internetiühendus.
- DeFi rakendusi saab luua igaüks ja igaüks saab neid ka kasutada. Erinevalt tänasest rahandussüsteemist, puuduvad pikad ankeedid või kliendiks astumiseks vajaminevad dokumendid. Kasutajad suhtlevad üksteisega otse läbi krüptovaluuta rahakottide (crypto wallet) ning plokiahelal määratud nutikate lepingute.
Sektori kiire kasv
DeFi on tänapäeval üks krüpto kõige kiiremini kasvavaid sektoreid. Vaatlejad mõõdavad uue tööstusharu suurust läbi selle, kui palju krüptoraha on kõikidesse DeFi smart contracts’idesse kokku “lukustatud”. Selle loo avaldamise hetkel on kasutajad nendesse nutikatesse lepingutesse deponeerinud ligikaudu 1,6 miljardi dollari väärtuses erinevaid krüptorahasid. Tegemist on muljetavaldava summaga, arvestades et DeFi sektor on eksisteerinud vaevalt üle 3 aasta. Investeeringute hulka kogu sektorisse saab täpsemalt näha veebilehelt DeFi Pulse.
DeFi keskkond on siiski veel üsna lapsekingades ning kasutajad, kes soovivad uusi rakendusi proovida, peaksid enne neid põhjalikult uurima. Nagu iga arvutikood, võivad nutikad lepingud sisaldada tahtmatuid programmeerimisvigu.
DeFi populaarsemad rakendused
Stabiilsusraha projekt Maker
Maker on stabiilsusraha, mille puhul on süsteemi ühik nimega DAI seotud USA dollariga ja tagatud krüptorahaga. Kui levinud krüptorahade nagu bitcoini üheks miinuseks on suured hinnakõikumised, siis DAI on stabiilne nagu USA dollar, aga samas krüptorahale omaselt detsentraliseeritud.
Anna ja võta laenu: Compound
Compound on neil päevil üks suurimaid DeFi rakendusi, võttes enda alla ligi 35% kogu sektorist. Tegemist on plokiahela-põhise laenamise rakendusega. Kasutaja saab oma krüptoraha välja laenata ja selle pealt intressi teenida. Või kui on vaja üüri maksmiseks või toidukaupade ostmiseks natuke raha, aga see on krüpto investeeringute all kinni? Saate oma krüptovaluuta panna tagatisena Compoundi nutikasse lepingusse ja selle alusel laenu võtta. Compound ühildab laenuvõtjad ja laenuandjad omavahel automaatselt ning kohandab intressimäärasid dünaamiliselt, vastavalt pakkumisele ja nõudlusele.
Automatiseeritud tokenite kauplemiskeskkond: Uniswap
Uniswap on krüptovaluutavahetus, mis toimub täielikult smart contracts‘ite baasil, võimaldades kaubelda populaarsemate ERC20 tokenitega otse läbi kasutaja krüpto rahakoti. See erineb traditsioonilistest krüpto börsidest, kus kasutaja peab kauplemiseks esmalt oma krüptorahad kauplemiskeskkonna kontole kandma (krüpto rahakoti salajane võti on sel momendil kauplemiskeskonna valduses). Uniswap kasutab tehinguteks uuendusliku mehhanismi, mis määrab hinna automaatselt turuhinnale sarnaselt. Lisaks kauplemisele võib iga kasutaja saada likviidsuse pakkujaks, pakkudes Uniswapi platvormile oma krüptovaluutasid ja teenides osa vahetustasudest. Seda nimetatakse ühiskasutuseks.
Teiste varade simuleerimine: Synthetix
Synthetix on platvorm, mis võimaldab kasutajatel luua ja vahetada selliste varade sünteetilisi versioone nagu kuld, hõbe ja traditsioonilised valuutad nagu euro või dollar.
Mida toob tulevik?
Raha ja rahandus on olnud ühel või teisel kujul inimtsivilisatsiooni algusest peale. Krüpto on lihtsalt viimane digitaalne väljund. Lähiaastatel võime näha, et iga finantsteenus, mida me tänapäevases rahandussüsteemis kasutame, ehitatakse ümber krüpto ökosüsteemi jaoks. Oleme juba näinud digitaalsete varade emiteerimist ja vahetamist, laenamist ja hoiustamist . Mis järgmiseks?
DeFi esimese põlvkonna rakendused sõltuvad suurel määral tagatisest. See tähendab, et krüptolaenu võtmiseks peab kasutaja juba varasemalt omama krüptoraha ja panema selle deposiidiks. Tagatiseta laenude puhul tuleb tugineda aga identiteedisüsteemile, nii et laenuvõtjad saaksid krediiti koguda ja oma laenuvõimet suurendada. Erinevalt tänapäevastest identiteedi süsteemidest, peab detsentraliseeritud identiteet olema siiski nii universaalne kui ka privaatsust säilitav.
Samuti näeme kindlustuse esile tõusmist detsentraliseeritud rahanduses. Paljud tänapäeva DeFi laenud on suurte tagatistega (see tähendab, et laenud tunduvad olemuselt turvalised, deposiidis hoitavate varade tõttu). Kuid DeFi haavatav koht on võimalikud vead nutikates lepingutes. Kui häkker leiab ja kasutab rakenduse avatud lähtekoodis sisalduvat viga, võib ta miljonite dollarite väärtuses varasid ühe hetkega tühjendada. Siinkohal tulebki mängu detsentraliseeritud kindlustus, mis kaitseb DeFi kasutajad just eelmainitud rünnaku vastu.
Tulevikus võib olla, et krüpto rahakotid on digitaalsete varadega seotud tegevuste portaalideks, täpselt nagu täna on internetibrauser portaal maailma uudiste ja teabe edastamiseks. See tähendab, et mõne aja pärast võib krüpto rahakott kuvada mitte ainult seda, mis varasid kasutaja omab, vaid ka seda, kui palju krüptot on lukustatud erinevatesse avatud finantseerimise protokollidesse, laenudesse, ühiskasutussse ja kindlustuslepingutesse.
Loe lisaks: “Ethereum 2.0 – mida see endast kujutab?”