Päevakohased krüpto uudised

Pildil on arvutiekraanil kuvatud graafik, mis illustreerib teemat Detsentraliseeritud börsidel on näha rekordkäibeid

Detsentraliseeritud börsidel on näha rekordkäibeid

Detsentraliseeritud börsidel on näha rekordkäibeid, seda näitas lõppenud augustikuu, kui sektori kauplemiskäibed ületasid 10 miljardi dollari taseme.

DEX’ide kauplemismahud kasvamas

Üha enam kasutajaid panevad oma krüptoraha DeFi rakendustesse, et teenida seeläbi oma investeeringutelt kõrgemat tootlust. Artikli kirjutamise hetkel oli Defipulse andmetel kõikidesse DeFi rakendustesse lukustatud kokku 9,3 miljardi dollari väärtuses krüptoraha.

Detsentraliseeritud kauplemiskeskkondade ehk lühendatult DEX’ide kauplemismaht rohkem kui kahekordistus augustis juulikuu numbritega võrreldes, jõudes Dune Analytics’i andmetel peaaega 12 miljardini. Hüpe elavnenud kauplemises on suuresti tingitud detsentraliseeritud rahanduse (DeFi) tööstuse kasvust. Ainuüksi augusti kauplemismaht oli ligi 4 korda suurem kogu 2019. aasta käibest.

Kõige suurema numbri poolest paistis silma Uniswap, kes moodustas kogu sektori käibest 57%. Käibearvestuses teine oli Curve, mis on populaarne keskkond just stabiilsusrahadega (stablecoins) kauplemises ning kolmas oli Balancer.

Kuna detsentraliseeritud börsidel on näha rekordkäibeid, siis on ka traditsioonilised kauplemiskeskkonnad hakanud oma valikusse lisama tokeneid, mis pärinevad just DEX’idelt. Näiteks Binance on võtnud oma valikusse Balancer tokeni, samuti on Coinbase oma blogis maininud mite DeFi projekti lisamist.

Mis on detsentraliseeritud kauplemiskeskkonnad?

Detsentraliseeritud kauplemiskeskkonnad võimaldavad krüptoraha omanikel kaubelda omavahel vahetult peer-to-peer põhimõttel, ilma vahendava ettevõtte või organisatsioonita.

Erinevalt tsentraliseeritud kolleegidest kasutavad DEX’id tehingute jaoks nuti-lepinguid (smart contracts). See tähendab, et nad eemaldavad kasutajate vajaduse loobuda oma krüptoraha või digitaalse vara haldamisest kolmandale osapoolele. Lisaks ei ole DEX’idel nii ranged identifitseerimise protseduurid (KYC), nagu seda traditsiooniliste börside puhul tihti esineb.

Siiski ei tasu unustada, et traditsioonilistel kauplemisplatvormidel on detsentraliseeritud keskkondade ees rida eeliseid. Tsentraliseeritud börside kaudu saavad kasutajad saata traditsioonilist valuutat nagu dollar või euro otse oma pangakontolt, võimaldades mugavalt osta selle eest krüptovaluutasid. DEX’idel puudub seevastu fiat-raha deponeerimise funktsioon, kuna see eeldaks keskset organit, kes vastutaks kasutaja kontojääkide eest. Veel suudavad traditsioonilised börsid pakkuda suure jõudlusega kauplemisvõimalusi ja tehnilisi tööriistu, mida professionaalsed kauplejad eelistavad. Lisaks on tsentraliseeritud keskkond võimalike probleemide korral õiguslikult vastutav.

Loe lisaks: “DeFi ehk detsentraliseeritud rahandus – tõusev trend”

Veel uudiseid

ETHTallinn Hackathon: Tule ehita dApp-e plokiahelal

ETHTallinn toob 19.-21. aprillil Eestis kokku web3 entusiastid ja arendajad. Ürituse eesmärgiks on pakkuda praktilist kogemust plokiahela tehnoloogia vallas ning anda võimalus kohtuda web3 kogukonna

Pildil on Bitcoini kaevur

Uus Ocean pool toob uuendust Bitcoini kaevandamisse

Bitcoini kaevandamine on koondunud valdavalt suurte ühiskaevanduste (ingl. mining pools) kätte, ohustades sel moel Bitcoini detsentraliseeritust. Et sellele probleemile leevendust tuua, tuleb turule teistest eristuv