Päevakohased krüpto uudised

Pildil on aktsiagraafikuid kuvav arvuti

Bitcoin vs. S&P 500 – Kumb on parem pikaajaline investeering?

Investorid otsivad sageli pikaajalisi investeerimisvõimalusi, mis pakuksid kindlust ja kasvu pikema aja vältel. Kaks populaarset võimalust, mis sageli luubi alla jäävad, on maailma vanim krüptoraha Bitcoin ja indeksaktsia S&P 500. Selles artiklis uurime tegureid, mis aitavad otsustada, kumb neist kahest varast võiks olla parem pikaajaline investeering.

Bitcoin alias digitaalne kuld

Bitcoin (BTC), mida sageli kutsutakse digitaalseks kullaks, on maailma esimene ning turukapitali arvestuses suurim krüptoraha. Alates selle loomisest 2009. aastal, on Bitcoini plokiahela võrk võimaldanud saata digitaalset raha internetis ilma keskse kontrolliva organita. Bitcoin kui piiratud ressurss, tema detsentraliseeritud olemus ja selle potentsiaal olla kaitse inflatsiooni vastu muudavad selle arvestatavaks pikaajaliseks investeeringuks.

Bitcoini väljapaistvamad omadused:

  • Piiratud kogus: Bitcoine saab olema ringluses 21 miljonit, neid juurde tekitada ei ole võimalik. Artikli kirjutamise hetkel on ringluses ligikaudu 19,5 miljonit BTC-d ning ülejäänud 1,5 miljonit tulevad ringlusesse järgmise 100 aasta vältel. See on Bitcoini üks kõnekamatest väärtustest, arvestades et fiat-rahasid nagu dollar või euro on trükitud juurde piiramatult (tuginedes keskpankade ja valitsuste äranägemisele)
  • Detsentraliseeritud olemus: Bitcoin on vara, mis ei allu ühegi organisatsiooni või firma kontrolli alla. Tal ei ole peakontorit, juhatust või direktorit. Bitcoini omamiseks või saatmiseks ei pea kelleltki luba küsima ning investor saab olla ainuisikuliselt bitcoinide omanik . Bitcoini lähtekood on avalik, kus reeglid on kõigile näha ning neid ei saa muuta ilma teiste nõusolekuta. See teeb BItcoinist vastupidava pikaajalise investeeringu.
  • Avatud neutraalne maksevõrk: Bitcoini väärtus ei seisne pelgalt tema piiratud koguses vaid ka väärtuses, mida Bitcoini võrk suudab inimestele anda. Bitcoin annab nimelt igale soovijale võimaluse osaleda globaalses panganduses, olenemata vanusest, soost, rahvusest, või laseb nimelt igal soovijal kommunikeerida majanduslikku väärtust üle maailma. Selle kasutamiseks ei pea kelleltki luba küsima, ega minema pangakontorisse. Arvestades, et maailmas on hinnanguliselt 2 miljardit ilma pangakontota inimest, kaasab Bitcoin hulgaliselt majanduslikku energiat, mis varasemalt vaka taga oli. Bitcoin ei allu tsensuurile ning on täiesti apoliitiline raha.

S&P 500 ehk panus USA majandusse

S&P 500 (Standard & Poor’s 500) indeks hõlmab Ameerika Ühendriikide 500 suurimat avalikult kaubeldava ettevõtte aktsiaid. See börsiindeks on laiapõhjaline näitaja USA majanduse käekäigust, hõlmates ettevõtteid erinevatest sektoritest. S&P 500 koostatakse kaalutud keskmisena, mis tähendab, et suurema turuväärtusega ettevõtetel on suurem kaal indeksi koguväärtuses.

Allikas: S&P Dow Jones Indices

Pikaajaliselt on S&P 500 pakkunud järjepidevat tootlust ja on osutunud paljude investorite portfelli väärtuslikuks täienduseks.

S&P 500 väljapaistvamad omadused:

  • Investeeringu hajutamine: Investeerimine S&P 500-sse pakub mitmekesistamist mitmete sektorite ja tööstusharude nagu tehnoloogia, tervishoid, rahandus ja tarbekaupade tootmine. Selline hajutamine aitab hajutada riske, mis muudab selle stabiilsemaks investeerimisvalikuks
  • Ajalooline tootlus: S&P 500 on aastakümnete jooksul näidanud järjepidevat tõusuteed. See muudab selle atraktiivseks valikuks stabiilsust otsivatele pikaajalistele investoritele Seda toetab ka fakt et paljud S&P 500 ettevõtted maksavad ka dividende.
  • Lihtsasti kättesaadav: S&P 500 on üks tuntumaid indeksaktsiaid maailmas, mis tähendab laia kättesaadavust enamikule investoritele. Börsil kaubeldavate fondide kaudu saavad investorid osta ja müüa S&P 500 positsioone sarnaselt üksikaktsiatega, muutes selle kättesaadavaks isegi algajale investorile.

Bitcoin vs. S&P 500 – Kummal on parem tootlus?

Aastatel 1965-2022 on S&P 500 tootnud keskmiselt 9,9% tulu. Suurim tootlus oli 1995. aastal, vahetult enne dot-com mulli, kui indeks tõusis 34,11%. Aastal 2008, kui eluasemeturu kriis oli täies hoos, langes S&P 500 indeks 38,5%. Enamiku investorite jaoks ei ole 9,9% keskmine aasta tootlus sugugi halb.

Bitcoinil ei ole vastu panna nii pikka ajalugu, kuna tegemist on pea 15-aastat vana varaga ning Bitcoini hinda hakati täpsemalt jäädvustama alates 2011. aastast, kui turule tulid esimesed börsid. Seevastu ei jää Bitcoin S&P 500-le alla sisuliselt ühesgi ajavaates. Bitcoini parim aasta oli 2013. aasta, kui Bitcoin tõusis ligi 5400%. Langusaastaid on Bitcoinil seni olnud 3 – 2014. aasta (-58%), 2018. aasta (-74%) ja 2022. aasta (-54%).

Kokkuvõte

Kui võrrelda Bitcoini ja S&P 500 indeksi vahel pikaajalise investeeringu sobivust, tuleb arvestada riskide ja eeliste kaalumisega. Bitcoin pakub suurt potentsiaalset kasumit, kuid sellega kaasneb ka suurem volatiilsus. S&P 500 indeks pakub stabiilsemat pikaajalist tootlust, kuid võib olla vähem ahvatlev nendele, kes otsivad suuremat kasumit ja on valmis selle arvelt taluma ka rohkem hinnakõikumist. Paljude investorite jaoks võib olla parim lähenemine mõlema vara lisamine oma investeerimisportfelli. Mitmekesistamine on tuntud viis riskide maandamiseks.

Loe lisaks: “KPMG raport tõstab esile Bitcoini väärtust”

Veel uudiseid

Pildil on Bitcoini münt, mis illustreerib teemat

Kuidas toimivad Bitcoini tehingutasud?

Bitcoini tehinguid tehes torkab tahes-tahtmata silma tehingutasude lai variatsioon. On hetki, kus bitcoine saab saata mõnekümne sendi eest, kuid periooditi küündivad tehingutasud mitmete ja mitmekümnete

ETHTallinn Hackathon: Tule ehita dApp-e plokiahelal

ETHTallinn toob 19.-21. aprillil Eestis kokku web3 entusiastid ja arendajad. Ürituse eesmärgiks on pakkuda praktilist kogemust plokiahela tehnoloogia vallas ning anda võimalus kohtuda web3 kogukonna