Päevakohased krüpto uudised

Pildil on Ethereumi münt, mis illustreerib teemat Ethereum sai 5 aastat vanaks - heidame pilgu tagasi

Ethereum sai 5 aastat vanaks – vaatame tagasi

Maailma suurim detsentraliseeritud rakenduste plokiahel Ethereum sai 5 aastat vanaks. Selle puhul toome välja mõned võtmemomendid Ethereumi ajaloost.

Ethereumi 5 aastat

Alates selle käivitamisest 30. juulil 2015, on Ethereumi krüptoraha tõusnud turuosa järgi suuruselt teiseks krüptovaluutaks Bitcoini järel. Kui Bitcoin on disainitud peaasjalikult tehingute sooritamiseks, siis Ethereum oli esimene mitmeotstarbeline platvorm koos oma programmeerimiskeelega, andes arendajatele võimaluse luua rakendusi Ethereum plokiahela peale. Selle üheks vundamendiks on nn nutikate lepingute kasutamine, mis võimaldab kasutajatel programmeerida ülekannetesse erinevaid tingimusi. Nüüd kui Ethereum sai 5 aastat vanaks, heidame pilgu ajas tagasi.

Loe Ethereumi kohta lähemalt – “Ethereum 101”

DAO häkkimine

Umbes aasta peale Ethereumi käivitamist leidis aset sündmus, mis lõi Ethereumi kogukonna kaheks. Poolte vaheline erimeelsus oli nii suur, et selle tulemusena sündis uus krüptoraha nimega “Ethereum Classic”.

Lugu sai alguse, kui häkkerid varastasid “The DAO” nimelisest rakendusest $60 miljoni dollari väärtuses Ether krüptoraha. Toona oli DAO esimene Ethereumi plokiahelal jooksev ühisrahastuse äpp, kus kasutajad said hääletada millistesse projektidesse raha investeeritakse. Lahkheli eri kogukondade vahel tekkis teemal, kas hüvitada varastatud krüptoraha algsetele omanikele.

Ethereumi plokiahel jagunes kaheks (hard fork) 20. juulil 2016, kui kasutajate rahade taastamiseks viidi läbi versiooniuuendus. See osa kogukonnast, mis säilitas esialgse tehingute ajaloo ega uuendanud tarkvara, lõi paralleelse võrgu Ethereum Classic. Teine pool (tänapäevane Ethereum) keeras aga kella tagasi ning hüvitas varastatud krüptoraha DAO kasutajatele.

Krüptokassid

Ethereumi esimene rakendus, mis saavutas kasutajate hulgas suurema menu, oli kasside kogumismäng CryptoKitties. 2017. aasta novembris turule lastud “krüptokassid” muutusid nii populaarseks, et jaanuaris 2018 toimus keskmiselt üle miljoni tehingu päevas. Samal kuul jõudis CryptoKitties 250 000 registreeritud kasutajani. Kõrghetkedel kauplesid eri omadustega kassid kuni 200 000 dollari vääringus.

Suur kasutajate hulk ja tehingute maht viis aga Ethereumi plokiahela ummistumiseni. 2017. aasta detsembriks oli võrgu ootejärjekorras 30 000 tehingut, mis tähendas, et kasutajad pidid ootama päevi kuni ülekanded kinnitatakse.

ICO buum

Esialgsete krüptorahade märkimiste (ICO-de) arv saavutas haripunkti 2018. aastal. Tegemist on meetodiga, kuidas krüptovaluutaprojekti varajastel etappidel rahastada. Enam kui 1000 projekti jaoks koguti sellel aastal 7,8 miljardit dollarit. ICObenchi teatel tugineb üle 80% kõigist ICO-dest just Ethereumi plokiahelale.

Loe lisaks: “Ethereum 2.0 – mida see endast kujutab?”

Veel uudiseid

ETHTallinn Hackathon: Tule ehita dApp-e plokiahelal

ETHTallinn toob 19.-21. aprillil Eestis kokku web3 entusiastid ja arendajad. Ürituse eesmärgiks on pakkuda praktilist kogemust plokiahela tehnoloogia vallas ning anda võimalus kohtuda web3 kogukonna

Pildil on Bitcoini kaevur

Uus Ocean pool toob uuendust Bitcoini kaevandamisse

Bitcoini kaevandamine on koondunud valdavalt suurte ühiskaevanduste (ingl. mining pools) kätte, ohustades sel moel Bitcoini detsentraliseeritust. Et sellele probleemile leevendust tuua, tuleb turule teistest eristuv