Päevakohased krüpto uudised

Pildil on Ethereumi münt, mis illustreerib teemat Ethereum sai 5 aastat vanaks - heidame pilgu tagasi

Ethereumi üleminekust PoS meetodile möödus aasta

Aasta tagasi 15. septembril oli Ethereumi jaoks märgilise tähtsusega päev, kui suuruselt teine plokiahel läks üle tööpõhiselt meetodilt (ingl. proof of work) osakupõhisele (ingl. proof of stake). Hetk, mis kandis nime “The Merge” oli paljude arvates 2022. aasta krüptomaastiku üheks olulisemaks sündmuseks. Vaatame, kas aasta hiljem on Ethereumi näol tegemist parema plokiahelaga või on kerkinud esile ka kitsaskohti.

99% väiksem energiakulu

Ethereumi kõige märgatavam edasiminek pärast ühinemist on drastiline energia tarbimise vähenemine. Cambridge’i Ülikooli alternatiivse rahanduse keskuse andmetel on Ethereumi võrgu energia tarbimine vähenenud 99,99%, võrreldes elektrienergiaga mida Ethereum kasutas proof of work ajastul. See tuleneb sellest, et Ethereum ei kasuta enam tehingute protsessimisel kaevandamist nagu Bitcoin, selle asemel kinnitavad tehinguid plokiahelasse valideerijad, kes on panustanud selle jaoks ETH krüptoraha.

300k ETH-d põletatud

Veebilehe ultrasound.money andmetel on viimase aastaga ringlusesse paisatud ligikaudu 680 000 uut ETH coini, aga sama aja vältel on põletanud 980 000 ETH-d, mis tähendab et kogu ringluses oleva etheri kogus on vähenenud 300 000 ETH võrra. Protsentide keeles tähendab see pakkumine kahanemist ligi 0,25%. ETH coinide vähenemine tuleneb sellest, et proof of stake meetod põletab osa kasutajate tehingutasudest, mis on võrdväärne ETH ringlusest eemaldamisega.

Ethereumi staking

Alates ühinemisest on Ethereumi maastikul kerkinud esile panustamise (ingl. staking) teenusepakkujad. Veebilehe DefiLlama andmetel panustatakse enam kui 19,5 miljardi dollari väärtuses ETH-d staking protokollide kaudu. Lido on ülekaalukalt suurim stakingu pakkuja, moodustades sellest 72,2%. Siit tuleneb ka Ethereumi üks suurimaid murekohti – coinide koondumine suurte firmade nagu Lido kätte vähendab suurel määral Ethereumi detsentraliseeritust ning annab suurema koguse coinide omajatele võimu suruda läbi neile sobivaid protokolli muudatusi, mis võib omakorda võrku destabiliseerida.

Üle 60% Ethereumi nodedest kasutavad AWSi servereid

Lisaks stakingule on Ethereumi keskne probleem ka nodede madal hajutatus. Praegu on enamik aktiivsest Ethereumi nodedest majutatud tsentraliseeritud serveriteenuse pakkujate nagu Amazon Web Services (AWS) andmekeskustes. Paljude arvates on see just üheks Ethereumi suuremaks haavatavuseks, juhul kui tsentraalsete teenusepakkujatega peaks midagi juhtuma.

Loe lisaks: “Mis on Web3 – küsitlusest selgub et enamik ei tea”

Veel uudiseid

ETHTallinn Hackathon: Tule ehita dApp-e plokiahelal

ETHTallinn toob 19.-21. aprillil Eestis kokku web3 entusiastid ja arendajad. Ürituse eesmärgiks on pakkuda praktilist kogemust plokiahela tehnoloogia vallas ning anda võimalus kohtuda web3 kogukonna

Pildil on Bitcoini kaevur

Uus Ocean pool toob uuendust Bitcoini kaevandamisse

Bitcoini kaevandamine on koondunud valdavalt suurte ühiskaevanduste (ingl. mining pools) kätte, ohustades sel moel Bitcoini detsentraliseeritust. Et sellele probleemile leevendust tuua, tuleb turule teistest eristuv