Krüptoraha baasil töötav traadita võrk Helium on edukalt migreerunud enda originaalselt plokiahelalt Solana plokiahelale.
Mis on Helium?
2019. aastal loodud Heliumi protokolli eesmärgiks on ehitada maailma suurim detsentraliseeritud traadita võrk, mis võimaldab ühendada miljardeid seadmeid üle kogu maailma. Selleks koosneb Heliumi võrk sõlmpunktidena töötavatest võrguseadmetest, mille leviala ulatub 200 korda kaugemal kui traditsioonilise WiFi oma.
Heliumi võrk kasutab uudset Proof of Coverage (PoC) tööalgoritmi, mis premeerib kasutajaid leviala pakkumise ja andmete edastamise eest. Igaüks võib panustada Heliumi võrgu hüvanguks, pannes selleks püsti enda hotspot ja teenides selle eest preemiaks Heliumi HNT krüptoraha. Heliumi hotspotid on võrgu ruuterit meenutavad traadita võrgu seadmed, mida valmistavad tänaseks mitmed erinevad Heliumi kogukonna poolt heaks kiidetud tootjad. Helium on detsentraliseeritud võrguna täielikult krüptitud ning pakub kõrget turvalisust.
Lisaks arendab Helium ka kasvavat 5G-võrku, mis on rohkem suunatud tavatarbijatele ja mida kasutatakse näiteks nutitelefonide ja sülearvutite jaoks. See projekt on siiski suhteliselt algusjärgus – praegu on võrgus kokku üle 8000 seadme.
Heliumi uueks plokiahelaks on Solana
Heliumi ümberkolimine Solana plokiahelale otsustati kogukonna hääletusel juba 2022. aasta septembris ning nüüd on protsess edukalt ellu viidud. Üleminek pakub Heliumi ökosüsteemile suuremat võimekust, mis väljendub eelkõige kiiremate tehingute ja madalamate kulude näol. Vaatamata Solana plokiahela juhuslike katkestuste ajaloole, on see Heliumi blogipostituste kohaselt palju usaldusväärsem ja stabiilsem kui Heliumi enda võrk.
Migratsiooniprotsessi osana luuakse iga Heliumi võrgus töötava hotspoti jaoks eraldi NFT. Hotspoti omanikud saavad luua oma seadmele vastava NFT, kui logivad sisse Heliumi rakendusega seotud krüptorahakotti. NFT funktsiooniks on toimida tõendina ja autentida leviala. Lisaks võimaldab NFT token erinevaid integratsioone, näiteks erinevad ligipääsud või hüved.
Solana postituse kohaselt on ülemineku näol tegemist ühe märkimisväärsema layer1 plokiahela ümber tõstmisega, kus Heliumi võrgus olevad ligi miljon sõlmpunkti, opereerivad edaspidi Solana platvormi peal.
Loe lisaks: “Bitcoin ilma internetita – kuidas see Aafrikas võimalik on?”