Nimi Adam Back kõlab üha sagedamini samas lauses krüptokogukonna ühe lemmikküsimusega: Kes on bitcoini anonüümne looja, keda tuntakse pseudonüümi Satoshi Nakamoto järgi?
Kas Adam Back võib olla Satoshi?
Mai keskel avaldas ligi 400 000 tellijaga Youtube’i kanal Barely Sociable 40-minutilise video, milles väitis, et 49-aastane Back on Satoshi. Sellest ajast alates on video kogunud ligi 300 000 vaatamist.
Videos presenteeritakse kõnekaid fakte: Adam Back on arvutiteaduse doktorikraadiga briti krüptograaf. Lisaks leiutas mees 1990. aastatel Hashcashi – fundamentaalne algoritm, mida bitcoin oma töös kasutab. Ta on ka esimene inimene, kellega Satoshi võttis 2008. aastal internetis ühendust ja uuris Hashcashi kohta. Lisaks pakub ühe huvitava detaili Satoshi vanad foorumipostitused – bitcoini looja kasutas lausetest peale punkti topelt tühikut -maneer, mis on omane just briti inglise keeles kirjutajatele.
Back ütles eile Bloombergile antud intervjuus, et ta ei ole Satoshi Nakamoto. Samas lisas mees, et tema arvates on parem, kui bitcoini looja identiteet jääks igaveseks mõistatuseks. Põhjusena tõi ta välja asjaolu, et inimestel on kalduvus omistada asjadele hierarhiat ning kui bitcoin tahab hoida oma digitaalse kulla narratiivi, siis oleks parem, kui tema loojat ei teataks. Samamoodi nagu ei tahetaks, et füüsilisel kullal oleks looja.
Back ütles välja, et Craig Wright ei ole Satoshi
Adam Back on sõna võtnud ka vastuolulise Craig Wright’i kohta, öeldes et tegemist ei ole bitcoini loojaga. Alustuseks kaebas Wright Backi väljaütlemise eest kohtusse, kuid hiljem loobus ta süüdistusest. Wright maksis ühtlasi ka protsessi õiguskulud.
Loe lisaks: “6 inimest, keda kahtlustatakse olevat bitcoini looja”
Back kaevandab bitcoine ja usub hinnatõusu
Adam Back töötab igapäevaselt Blockstream tegevjuhina. Tegemist on plokiahela tehnoloogia firmaga, mis arendab erinevaid teenuseid aitamaks krüptorahade kasutuselevõtmist. Lisaks kaevandab mees bitcoine ning hoiab alled kõik, mis ta kaevandab. Back usub, et bitcoin võib 5 aasta pärast maksta 300 000 dollarit ning seda isegi ilma suuremate institutsioonide investeeringuteta. Põhjusena toob ta välja, et bitcoini edu taga on viimasel 10 aastal olnud suuresti jaeinvestorite panus ning ta leiab, et analoogne trend jätkub eriti praeguses majanduskliimas.