Hiljutise Hamasi ja Iisraeli konflikti valguses on kerkinud esile terrorismi rahastamise küsimus. USA senat on nimelt mures justkui finantseeritaks terrorismi sadade miljonite väärtuses krüptorahade eest. Selles küsimuses on USA seadusandjad ja krüptosektori asjatundjad aga erimeelel ning viimaste arvates kasutatakse teema kohta vigaseid analüüse.
Kas terrorismi rahastatakse krüptorahaga?
Kolmapäeval saatis 29 Ameerika Ühendriikide senaatorist ja 76 kongressi liikmest koosnev rühm president Bideni nõustajatele kirja, milles nõuti vastuseid krüptoraha rolli kohta Iisraeli vastu suunatud hiljutiste rünnakute toetamisel. Samuti soovisid nad teada Valge Maja plaanide kohta krüptorahade kaudu terrorismi rahastamise ennetamiseks tulevikus. Kiri viitab sellele, justkui oleksid krüptorahad peamine võimaldav tegur Hamasi poolt selle kuu alguses Iisraeli vastu läbi viidud rünnakute seerias.
Terrorirühmitus Hamas, mis kontrollib Palestiina territooriumit Gaza sektoris, on alates 2019. aastast kasutanud krüptorahasid ühe rahakogumise viisina. Sellele vaatamata ei ole krüpto- ja plokiahela sektori analüütikud nõus väitega, justkui mängiksid krüptorahad Iisraeli ja Palestiina vahel arenevas kriisis võtmerolli või kujutaksid endast suuremat ohtu kui klassikaline finantstehnoloogia ja pangandus seda terrorismi rahastamisele kujutab.
Krüpto osakaal terrorismi rahastamisel ületähtsustatud
Hiljuti avaldas plokiahela analüüsifirma Chainalysis blogipostituse, milles hinnatakse krüptorahade rolli terrorismi rahastamises. Postituses tuuakse välja, et kuigi mõned terrorirühmitused koguvad, hoiavad ja saadavad vahendeid krüptorahas, on tegemist väga väikse osaga juba niigi väikesest osast krüptoraha tehingutest, mis on ebaseaduslikud. Veel märgitakse, et terroristlikud organisatsioonid on ajalooliselt kasutanud ja tõenäoliselt kasutavad ka edaspidi oma peamiste rahastamisvahenditena traditsioonilisi fiat-rahadel baseeruvaid meetodeid, nagu finantsasutused, hawalad ja varifirmad.
Chainalysis väidab, et terrorismiga seotud rahaliste vahendite mahu ja liikumise analüüsimisel on kaks põhikomponenti: terrorismi rahastamisega seotud rahaliste vahendite kogus ja nende liikumist hõlbustavate teenusepakkujate tuvastamine. Sageli liigutavad teenusepakkujad nagu börsid või maaklerid suurtes kogustes krüptoraha, kuid kaugeltki kõik sellest ei ole seotud terrorismiga, nendib raport.
Loe lisaks: “Arengumaad suhtuvad Bitcoini paremini kui lääneriigid – raport kõneleb”