Päevakohased krüpto uudised

Pildil on kaevurid ja kuldmündid, mis illustreerib teemat

Kui palju maksab 1 bitcoini kaevandamine?

Bitcoini (BTC) kaevandamise kasumlikkus (või kahjumlikkus) sõltub suuresti elektrienergia hinnast, mis tähendab, et bitcoini kaevandamise kulu on riigist sõltuvalt väga erinev. Selles artiklis uurime, kui palju maksab 1 bitcoini kaevandamine kodumajapidamise elektrihindu arvesse võttes?

Bitcoini kaevandamise evolutsioon

Bitcoini algusaegadel oli kavandamise protsess suhteliselt lihtne ja nõudis minimaalselt elektrit. Bitcoine sai tol ajal kaevandada tavalist lauaarvutit kasutades. Maailma vanima krüptoraha populaarsuse ja väärtuse kasvades on kaevandamise protsess muutunud oluliselt keerukamaks ja energiamahukamaks, kus standardiks on saanud kaevandamiseks spetsiaalselt loodud riistvara, mida tuntakse ka ASIC’ute (ingl. application-specific integrated circuit) nime all. See tähendab, et kaevandamine on aja jooksul koondunud suuremate tööstuslike kaevurite kätte, kuid sellele vaatamata on bitcoine endiselt võimalik kaevandada ka kodustes tingimustes.

Kui palju kulub 1 BTC kaevandamiseks?

Veebilehe CoinGecko koostatud analüüsist selgub, et ühe bitcoini kaevandamiseks kulub keskmiselt 266 000 kilovatt-tundi (kWh) elektrienergiat, seda eeldusel et kaevur teeb seda iseseisvalt (ingl. solo mining) ja ei osale ühiskaevanduses (ingl. mining pool). Kui Eestis on keskmise majapidamise aastane elektritarbimine umbes 3000 kWh aastas, siis sellise elektrienergia rakendamisel võtab 1 bitcoini kaevandamine aega ligikaudu 88 aastat.

Kaevandamise maksumus riigiti väga erinev

Raport toob veel välja, et maailma kodumajapidamiste keskmist elektrikulu arvestades maksab 1 bitcoini kaevandamine keskmiselt 46 291 dollarit, mis on artikli kirjutamise hetkel ligi 74% kõrgem kui 1 bitcoini turuhind (26 668 dollarit). Lisaks selgub, et piirkondlikud erinevused kodumajapidamiste elektri hinna osas on märkimisväärsed. Euroopa paistab silma kõige kõrgema keskmise elektrihinnaga, mis on hinnanguliselt 85 767 dollarit 1 BTC kaevandamiseks. Seevastu kulub Aasia regioonis samaks toiminguks keskmiselt 20 635 dollari eest elektrit. Selgub, et kõige odavamad riigid bitcoini kaevandamiseks asuvad valdavalt Aasias või Aafrikas. 1 bitcoini kaevandamiseks on kõige odavamad riigid Liibanon, Iraan, Süüria, Etioopia ja Sudaan. Samas kui kõige kallim on bitcoini kodus kaevandada Itaalias, Austrias, Belgias, Taanis ja Saksamaal.

Loe lisaks: “Naftast kaevandamiseni – Omaan näeb krüptos tulevikku”

Veel uudiseid

Pildil on Bitcoini münt, mis illustreerib teemat

Kuidas toimivad Bitcoini tehingutasud?

Bitcoini tehinguid tehes torkab tahes-tahtmata silma tehingutasude lai variatsioon. On hetki, kus bitcoine saab saata mõnekümne sendi eest, kuid periooditi küündivad tehingutasud mitmete ja mitmekümnete

ETHTallinn Hackathon: Tule ehita dApp-e plokiahelal

ETHTallinn toob 19.-21. aprillil Eestis kokku web3 entusiastid ja arendajad. Ürituse eesmärgiks on pakkuda praktilist kogemust plokiahela tehnoloogia vallas ning anda võimalus kohtuda web3 kogukonna