Päevakohased krüpto uudised

Pildil on Bitcoini ja Lightning Networki logod

Lightning Network on viimase 2 aastaga kasvanud 1200%

Lightning Network on makseprotokoll, mille eesmärgiks on vähendada Bitcoini plokiahela koormust. Kuigi Lightning võrgust ei räägita sama palju kui Bitcoinist endast, on ta viimastel aastatel jõudsalt kasvanud, mida kinnitab hiljuti avaldatud raport.

Lightning Network’i areng

7 aastat on möödas Sellest kui Joseph Poon ja Thaddeus Dryja avaldasid Lightning Network’i (lühendatult LN) white paper’i ning üle 5 aasta on möödunud sellest, kui võrk on olnud kasutuses. Sealt alates on Lightning Network kasvanud Bitcoini suurimaks nn. teise kihi platvormiks, mis võimaldab teha Bitcoini tehinguid koheselt ja minimaalsete tasude eest, ilma et iga tehingut peaks Bitcoini enda plokiahela peale jäädvustama.

Hiljuti avaldas firma River uuringu, kus analüüsis Lightning Network’i kasutuse trende ning võrgu kasvu ja adaptsiooni. Raporti koostamisel tugineti mitmete Lightning Networki kasutavate firmade andmetele. Teiste hulgas jagasid oma andmeid krüpobörs Bitfinex, Bitcoini mängude portaal Thndr ja populaarne krüptorahakoti teenus Wallet of Satoshi.

LN suurendab Bitcoini tehingute hulka

River juhib oma uuringus tähelepanu, et Lightning Network’i kasutus on viimase 2 aasta jooksul märgatavalt kasvanud. Sellele lisab kaalu asjaolu, et Bitcoini hind ja ka Google’i otsingud on sama aja vältel langenud. See näitab, et võrgu aktiivsus on suurenenud eelkõige olemasolevate kasutajate arvelt.

Kui 2021. aasta augustis vahendas LN ligi 500 000 tehingut, siis 2 aastat hiljem oli see number ligi 6,5 miljonit tehingut kuus ehk ligikaudu 2,5 tehingut sekundis. Võrdluseks töötleb Bitcoini põhivõrk ligikaudu 4,4 tehingut sekundis. See tähendab, et 2 aastaga on LN-i tehingute hulk suurenenud 1212%.

Raport toob ka välja, et kuigi LN-i tehinguid vahendavate nodede hulk on alates 2022. aasta keskpaigast veidike langenud, on võrgu tegelik läbilaskevõime mitmekordistunud. Näiteks 2023. aasta augustis vahendas LN ligi 3000 BTC mahus tehinguid (ligi $100 miljoni väärtuses), mis on 546% enam kui 2021. aasta augustis.

Kasv sektorites nagu gaming ja sotsiaalmeedia tipid

Raporti andmetel on LN-i kasutamine levinud valdkondades nagu mängud, sotsiaalmeedia tipid, kaubandus, mikromaksed sisu eest (nagu podcastid või tasulised artiklid), krüptobörside sisse-ja väljamaksed ja rahaülekanded. Näiteks populaarse Bitcoini mängude platvorm Thndr’i tehingute hulk on 2022 veebruari ja 2023. aasta augusti vahel suurenenud 226%. Veel on LN-i kasvu taga Nostr’i protokollile ehitatud detsentraliseeritud sotsiaalmeedia rakendused, kus LN-i makseid kasutatakse väärt postituste eest preemiate (ingl. zaps) maksmiseks. Alates 2023. aasta algusest on selliseid makseid tehtud üle 1,5 miljoni. Samuti on tehingute kasvu märgata 1-10 satoshi vahemikku jäävate üliväikeste tehingute hulgas, mis moodustavad koguni 25% kõikidest Lightning Network’i tehingutest.

Loe lisaks: “Endine PayPali juht näeb Bitcoini Lightning võrgus tulevikku”

Veel uudiseid

ETHTallinn Hackathon: Tule ehita dApp-e plokiahelal

ETHTallinn toob 19.-21. aprillil Eestis kokku web3 entusiastid ja arendajad. Ürituse eesmärgiks on pakkuda praktilist kogemust plokiahela tehnoloogia vallas ning anda võimalus kohtuda web3 kogukonna

Pildil on Bitcoini kaevur

Uus Ocean pool toob uuendust Bitcoini kaevandamisse

Bitcoini kaevandamine on koondunud valdavalt suurte ühiskaevanduste (ingl. mining pools) kätte, ohustades sel moel Bitcoini detsentraliseeritust. Et sellele probleemile leevendust tuua, tuleb turule teistest eristuv