Päevakohased krüpto uudised

Pilt Coinspaid ja Eesti Web3 koja seminarist

Mis on MiCAR ehk Euroopa Liidu krüptoreeglid?

Euroopa krüptofirmad seisavad peagi silmitsi rangemate reeglitega, kui Euroopa Liidus juurutatakse uute krüptomääruste komplekt nimega MiCAR. Hiljuti korraldas krüptomaksete firma Coinspaid koostöös Eesti Web3 Kojaga seminari, kus võeti fookuse alla mida tulevane reeglistik krüptotööstuse jaoks tähendab. Krüpto.ee oli kohapeal esindatud ja vahendab seminari muljeid.

Kuidas valmistub krüptosektor uute reeglite tulekuks?

Coinspaid ja Eesti Web3 Koda (endine Eesti Krüptoraha Liit) viisid 26. oktoobril Coinspaidi Tallinna kontoris läbi ülevaatliku seminari, kus selgitati Euroopa uusi krüptoreegleid, nende tuleku ajakava ja võimalikke mõjusid krüptomaastikule ja traditsioonilisele rahandusele. Konverentsist võtsid osa Euroopa oma ala eksperdid, esindatud olid krüptosektoris tegutsevad firmad, seadusandjad ja advokaadibürood.

Seminaril kõnelejad olid valdavalt arvamusel, et MiCA reeglid on üldjoontes vajalikud, sest toovad selgust seni vähe reguleeritud turul. MiCARi peamiseks eesmärgiks on investorite kaitsmine, seda eriti viimastel aastatel krüptovallas nähtud krüptopettuste ja skeemide valguses. Tänu uutele seadustele saab nüüd krüptofirmasid ja krüptoraha emiteerijaid paremini vastutusele võtta ja teostada effektiivsemat järelvalvet. Näiteks on krüptovarade väljaandjad uute reeglite järgi kohustatud avaldama krüptovara selgitava dokumendi ehk whitepaperi. MiCAR annab rohelise tule ka paljudele traditsioonilise rahanduse firmadele, kes on seni ebaselge seadusandluse tõttu krüptost eemale hoidnud.

Kuigi MiCAR teeb Euroopa krüptomaastiku turvalisemaks, toodi osalejate poolt välja tõsiasi, et uutele firmadele teeb MiCAR turule tulemise raskemaks, seades neile senisest suuremad nõudmised. See tekitab taotlejatele lisatööd ja suurendab ühtlasi juriidilisi kulutusi. MiCAR mõjutab ka juba turul tegutsevaid krüptofirmasid, kes peavad samuti uue taotluse esitama. See pärsib innovatsiooni, kuid jätab turule firmad kes on piisavalt pühendunud.

Mida MiCAR hõlmab ja mida mitte?

Krüptoreeglite pakett MiCAR (ingl. Markets in Crypto-Assets Regulation) on eeskirjade kogum, mis koondab ühe seadusandliku raamistiku alla krüptovaluutade, stablecoinide ja nendega seotud varade emiteerimise ja teenuste osutamise. Peamiselt puudutab see krüptofirmasid nagu kauplemisplatvormid, portfellihaldurid ja krüpto hoiustamisteenuse pakkujad. MiCARi määrustest jäävad aga välja NFTd ehk unikaalsed digitaalsed krüptovarad ja DeFi (detsentraliseeritud rahanduse) rakendused.

MiCAR võeti vastu ametlikult 30. juunil 2023 ning jõustuma hakkab see järk-järgult 2024. aasta lõpus ja 2025. aasta alguses.

Loe lisaks: “Bitcoin tegi viimase aasta hinnarekordi”

Veel uudiseid

Bitcoin ja majandusteooria

Kui Bitcoin 2009. aastal märkamatult tekkis, vaimustusid sellest algusaastatel eelkõige arvutinohikud ja programmeerijad. Bitcoin on aga üha enam saamas kõneainet majandust ja rahapoliitikat puudutavates diskussioonides.

Pildil on Bitcoini münt, mis illustreerib teemat

Kuidas toimivad Bitcoini tehingutasud?

Bitcoini tehinguid tehes torkab tahes-tahtmata silma tehingutasude lai variatsioon. On hetki, kus bitcoine saab saata mõnekümne sendi eest, kuid periooditi küündivad tehingutasud mitmete ja mitmekümnete

ETHTallinn Hackathon: Tule ehita dApp-e plokiahelal

ETHTallinn toob 19.-21. aprillil Eestis kokku web3 entusiastid ja arendajad. Ürituse eesmärgiks on pakkuda praktilist kogemust plokiahela tehnoloogia vallas ning anda võimalus kohtuda web3 kogukonna