Paypal teatas esmaspäeval dollariga seotud krüptoraha turuletoomisest. See on esmakordne, kui sellise suurusega finantsettevõte annab välja oma stablecoini.
Paypal USD stablecoin
Internetimaksete suurkuju PayPal on sisenemas jõuliselt krüpto turgudele, luues Ethereumi plokiahela peale USA dollariga seotud stablecoini. Uus krüptoraha hakkab kandma nime Paypal USD ning selle sümboliks saab PYUSD. Ettevõtte teate kohaselt on PayPal USD tagatud 100% dollarihoiuste ja raha ekvivalenditega. Token emiteerimise eest vastutab Paxos Trust Company ning Ethereumi võrgus saab PYUSD olema ERC-20 token, mis tähendab, et PayPal USD tagab ühilduvuse paljude populaarsete krüptorahakottide ja Web3 rakendustega. Turud reageerisid uudisele positiivselt – Bitcoin kerkis ligi 4%, puudutades taas viimastel kuudel tugevat vastupanu pakkuvat $30 000 taset.
Stablecoin on krüptovaluuta, mis on fikseeritud fiat-valuuta, näiteks dollari või euro väärtusega. Selles sektoris on hetkel turuliidriteks Tether (USDT) ja USD Coin (USDC).
PYUSD pakub sama funktsionaalsust, mis kaasneb tavalise PayPali kontoga, võimaldades kasutajatel raha hoida, saata või kasutada seda PayPali aktsepteerivate kaupmeeste teenuste ja kaupade eest tasumisel. Erinevus seisneb aluseks olevas tehnoloogias – tehingud toimuvad plokiahela peal, mis tagab kõrgendatud läbipaistvuse ja turvalisuse.
Mitte kõik ei näe teadaandes positiivset uudist
Kuna PYUSD kasutab Ethereumi plokiahelat, tekitab see tahes-tahtmata muret Ethereumi kurikuulsate tehingutasude osas, mis võivad suure kauplemismahu korral tõusta tavakasutajatele talumatuks. See võib omakorda pärssida PayPali stablecoini adaptsiooni ja kasutusmugavust.
Veel pakub kõneainet PayPali tehnoloogia valik. Mõned kriitikud väidavad, et valides nutilepingute (ingl. smart contracts) programmeerimiskeele Solidity vanema versiooni, võib see PYUSD asetada teiste krüptorahadega võrreldes tehniliselt ebasoodsasse olukorda.
Rääkimata sellest, et ettevõttel nagu PayPal, nagu ka teistel tsentraliseeritud börsidel, jääb päeva lõpuks kontroll klientide rahakotis olevate vahendite üle. Just sel põhjusel krüptorahad algselt leiutati – et vabaneda vahemeestest, andmaks kasutajatele võimaluse olla rahaasjades sõltumatu.
Loe lisaks: “Mis on Web3 – küsitlusest selgub et enamik ei tea”