Päevakohased krüpto uudised

Pildil on rahakott ja ETH münt

Rain Lõhmuse krüptoraha aadress pälvib meedia tähelepanu

Hiljuti ujus pinnale sotsiaalmeedia postitus, kus viidatakse Ethereumi rahakoti aadressile, milles seisab üle 8 aasta puutumatuna ligi $470 miljoni väärtuses ether (ETH) krüptoraha. Kui lisada sellele Rain Lõhmuse kommentaar, et just tema ostis Ethereumi esialgse investeeringuna 250 000 ETH-d hinnaga $31 senti tükk, kuulub see rahakott just LHV asutajale. Heidame pilgu sellele müstilisele krüptoraha aadressile, mille salajased võtmed on aga kadunud.

Rain Lõhmuse krüptoraha

LHV panga asutaja Rain Lõhmus teatas esimest korda 2019. aasta Investeerimisfestivalil, et ostis Ethereumi ICO (ingl. initial coin offering) raames 75 000 dollari eest 250 000 ETH-d, mis on tänaseks väärt ligi 470 miljonit dollarit. Hiljuti ERR-ile antud intervjuus puudutati teemat uuesti, kus hr. Lõhmus lisas, et pole teinud rahakoti võtmete taastamiseks erilisi jõupingutusi ning et paroolide unustamine on väga temalik. Lõhmus lisas, et privaatvõtmete detsentraliseeritud olemus on süsteemi kõige nõrgem koht ning toob endaga kaasa teistsugused riskid.

Kõnealune krüptoraha aadress sai hiljuti rahvusvahelist tähelepanu, kui USA suurima krüptobörsi Coinbase’i direktori Conor Grogan viitas X-i (endine Twitter) postituses just kirjeldusele vastavale aadressile, kuhu on 2015. aasta juulis kantud Ethereumi lantseerimise hetkel 250 000 ETH-d ning mis pole sellest ajast peale kordagi liikunud. See tähendab, et esialgse investeeringu väärtus on selle aja vältel rohkem kui 5000-kordistunud. Pärast postitust on sellest kirjutanud ka mitmed rahvusvahelised väljaanded.

Rain Lõhmuse krüptoraha aadress kuulub muuseas 20 suurima Ethereumi konto hulka. Sellest suuremad on ainult 19 aadressi, mis kuuluvad valdavalt suurtele krüptobörsidele nagu Binance, Kraken või Robinhood.

Foto: Etherscan.io

Aastate jooksul on Rain Lõhmuse krüptoraha aadressile tehtud ka mitmeid sissetulevaid tehingud ja airdrop’e. Neist ühe tehingu külge on lisatud ka humoorikas sõnum (pildil).

Foto: Etherscan.io

Krüptorahakoti privaatvõtmete haldamine

Krüptorahade eripära seisneb selles, et igaüks vastutab ise salajaste krüptorahakoti võtmete (ingl. private keys) eest. Teatavasti ei ole detsentraliseeritud plokiahela võrkude juures helpdeski, kuhu kadunud võtmete korral pöörduda saaks. Just seetõttu on krüptorahade haldamise puhul hea praktika hoida turvalises kohas krüptorahakoti varukoopia, mis väljendub tavaliselt 12- või 24-sõnalise seemnefraasi (ingl. seed phrase) kujul. Varundatud seemnefraasi tuleks hoida turvalises kohas ning võimalusel mõne raskesti hävineva materjali nagu metalli kujul.

Samas on neid inimesi, kes ei soovi võtta täit vastutust krüptovara hoiustamise ees. Neile on olemas samuti erinevad lahendused nagu näiteks mitmikallkirjaga (ingl. multisignature) krüptorahakotid või krüptorahade hoiustamisteenuse pakkujad.

Loe lisaks: “Suurinvestori ennustus – Bitcoin $250k aastaks 2025”

Veel uudiseid

Bitcoin ja majandusteooria

Kui Bitcoin 2009. aastal märkamatult tekkis, vaimustusid sellest algusaastatel eelkõige arvutinohikud ja programmeerijad. Bitcoin on aga üha enam saamas kõneainet majandust ja rahapoliitikat puudutavates diskussioonides.

Pildil on Bitcoini münt, mis illustreerib teemat

Kuidas toimivad Bitcoini tehingutasud?

Bitcoini tehinguid tehes torkab tahes-tahtmata silma tehingutasude lai variatsioon. On hetki, kus bitcoine saab saata mõnekümne sendi eest, kuid periooditi küündivad tehingutasud mitmete ja mitmekümnete

ETHTallinn Hackathon: Tule ehita dApp-e plokiahelal

ETHTallinn toob 19.-21. aprillil Eestis kokku web3 entusiastid ja arendajad. Ürituse eesmärgiks on pakkuda praktilist kogemust plokiahela tehnoloogia vallas ning anda võimalus kohtuda web3 kogukonna