Bitcoini kaevandamine on koondunud valdavalt suurte ühiskaevanduste (ingl. mining pools) kätte, ohustades sel moel Bitcoini detsentraliseeritust. Et sellele probleemile leevendust tuua, tuleb turule teistest eristuv ühiskaevandus, mis tõotab anda üksikutele kaevuritele suurema kontrolli ja läbipaistvuse.
Detsentraliseeritud mining pool Ocean
Hiljuti avaldatud pressiteate kohaselt käivitab Mummolin Inc. uue Bitcoini ühiskaevanduse Ocean, mille jaoks koguti esimeses investeeringute ringis $6,2 miljonit. Rahastamist juhtis Twitteri (uue nimega X) kaasasutaja ja pikaaegne Bitcoini toetaja Jack Dorsey.
Ocean pool tõotab tuua Bitcoini kaevandamise sektorisse suuremat läbipaistvust ja detsentraliseeritust, mis on praeguste suurte kaevandajate domineerimise tõttu paljude meelest üheks suuremaks Bitcoini haavatavuseks. Pikaajaline Bitcoin Core’i arendaja ja Ocean’i kaasasutaja Luke Dashjr lausus pressiteates et, ühiskaevanduste roll peab muutuma, et Bitcoin oleks tõeliselt detsentraliseeritud valuuta. Mees lisas, et Ocean on uut tüüpi ühiskaevandus, mis võimaldab kaevandajatel olla taas tõelised kaevandajad.
Mis on ühiskaevanduste puuduseks ja mida Ocean teisiti teeb?
Ühiskaevandused koosnevad paljudest erinevatest geograafiliselt hajutatud Bitcoini kaevuritest, kes oma arvutusvõimsust ühiskaevandustesse saadavad. Oluline on märkida, et kaevurid võivad arvutusvõimsust igal ajal ümber suunata mõnda teise ühiskaevandusse.
Traditsioonilised Bitcoini ühiskaevandused võtavad Bitcoini ploki leiutasu ja tehingutasud kõigepealt enda kätte, enne nende jagamist üksikute kaevurite vahel. See tähendab, et individuaalsed kaevurid, kes oma arvutusvõimsust (ingl. hashrate) ühiskaevandustele saadavad, peavad väljamaksete saamiseks mängima nende reeglite järgi.
Ocean pool seevastu, maksab kaevuritele välja otse Bitcoini coinbase‘i tehingust, mis tähendab et nad ei hoia kaevurite bitcoine kordagi enda käes. Ocean’i kaevurid saavad ühtlasi palka siis, kui pool päriselt ka mõne ploki leiab. See on samuti erinev enamike pool‘ide metoodikast, kes maksavad kaevuritele otse arvutusvõimsuse eest, sõltumata plokkide leidmise intervallist.
Kes on suurimad Bitcoini kaevandajad?
Bitcoini kaevandamist domineerivad täna kaks suuremat mining pool‘i AntPool ja Foundry USA, kelle võimsus kokku moodustab Blockchain.com andmetel ligi 55% kogu Bitcoini võrgu võimsusest. Neile järgnevad F2Pool, ViaBTC ja Binance Pool, kes kolme peale kokku moodustavad ligi 28% kaevandamise võimsusest. Kõik ülejäänud pool’id jäävad võimsuselt alla 5%.
Loe lisaks: “Kui palju maksab 1 bitcoini kaevandamine?”