Päevakohased krüpto uudised

Pildil on erinevad võlakirjad, mis illustreerib teemat: Föderaalreserv hakkab ostma erafirmade võlakirju

Föderaalreserv hakkab ostma erafirmade võlakirju

Käesoleva nädala esmaspäeval teatas USA Föderaalreserv, et hakkab ostma erafirmade võlakirju. Alates koroona pandeemia puhkemisest on USA Föderaalreserv püüdnud majandust eri meetmeid pidi turgutada. Ühe põhilise tööriistana on kasutatud võlakirjade ostmist. Kui varasemalt soetati peamiselt valitsuse tagatud võlakirju, siis nüüd hakatakse ostma ka erafirmade võlakirju.

Föderaalreserv soetab üksikfirmade võlgasid

Turu likviidsuse hoidmiseks ja  majanduse päästmise jõupingutuste osana on Föderaalreservi uueks tööriistaks erafirmade võlakirjade soetamine. Föderaalreserv teatas pressiteates, et koostab endale ettevõtte võlakirjade portfelli, mis põhineb laiaulatuslikul ja hajutatud Ameerika ettevõtete võlakirjade turuindeksil. See indeks koosneb kõigist järelturu võlakirjadest, mille on emiteerinud USA ettevõtted ja mis vastavad Föderaalreservi poolt seatud kriteeriumidele. Programmil on võimekus osta kuni 750 miljardi dollari väärtuses ettevõtete krediiti, kus võlakirjade tähtaeg on 5 aastat või vähem.

Võlakirju ostes annab ostja ettevõttele raha, mille eest makstakse talle kokkulepitud perioodi tagant intresse. Võlakirjal on tähtaeg, peale mida makstakse võlakirja omanikule raha tagasi.

Firmade võlgade ostmine tõstatab küsimärke

Föderaalreserv on viimase kolme kuu jooksul rakendanud ajalooliselt agressiivseid poliitilisi samme ja esmaspäevane tegevus teeb taaskord ettevaatlikuks, kuna keskpank aitab toetada krediiditurgu, mis on koormatud nn zombi-ettevõtetega, kelle tulud ei kata nende võlamakseid. Kui loomuliku turumajanduse tulemusena läheksid raskustes firmad mingil momendil pankrotti, siis firmade võlgasid ostes hoitakse neid kunstlikult elus ning lükatakse loomuliku majanduse kulgu edasi. Lisaks ei ole selgitatud täpsemalt, milliste ettevõtete võlakirju Föderaalreserv ostma hakkab ning millised firmad peavad oma võlgadega ise toime tulema.

Endine investeerimispankur Christopher Whalen ütles CNBC’le, et erafirmade võlakirjade ostmine on viga ning Föderaalreserv on juba niigi turge kunstlikult stimuleerinud. Whalen lisas, et teatav turu stabiilsus on juba saavutatud ning  üksikfirmade sektorisse sukeldumine ei ole praegusel hetkel mõislik käik.

Teadaanne, et Föderaalreserv hakkab ostma erafirmade võlakirju langeb kokku Föderaalreservi laenuprogrammiga väikeste ja keskmise suurusega ettevõtetele. Esmaspäeval hakkas keskpank aktsepteerima avaldusi laenajatelt, kes soovivad programmis osaleda. Laenud võivad ulatuda 250 000 kuni 300 miljoni dollarini.

Loe lisaks: “Raha trükkimine, millel ei paista lõppu olevat”

 

 

 

Veel uudiseid

ETHTallinn Hackathon: Tule ehita dApp-e plokiahelal

ETHTallinn toob 19.-21. aprillil Eestis kokku web3 entusiastid ja arendajad. Ürituse eesmärgiks on pakkuda praktilist kogemust plokiahela tehnoloogia vallas ning anda võimalus kohtuda web3 kogukonna

Pildil on Bitcoini kaevur

Uus Ocean pool toob uuendust Bitcoini kaevandamisse

Bitcoini kaevandamine on koondunud valdavalt suurte ühiskaevanduste (ingl. mining pools) kätte, ohustades sel moel Bitcoini detsentraliseeritust. Et sellele probleemile leevendust tuua, tuleb turule teistest eristuv