Päevakohased krüpto uudised

Pildil on Ameerika dollarid, mis illustreerivad teemat: Raha trükkimine, millel ei paista lõppu olevat

Raha trükkimine, millel ei paista lõppu olevat

Eelmisel pühapäeval edastas Ameerika televõrk CBS järjekordse episoodi oma populaarsest iganädalasest saatest “60 minutit”. Saates andis intervjuu Ameerika Ühendriikide Föderaalreservi esimees Jerome Powell ning teemaks oli käimasoleva majanduskriisi stabiliseerimiseks kasutatavad meetmed. Usutlusest käis läbi ka raha trükkimine ning kui reporter selle kohta küsis, oli Föderaalreservi esimehe vastus üsnagi mõtlemapanev.

Raha printimine, millel ei paista piire

Majandustegevuse stimuleerimise ja pangandussüsteemi toetamise lootuses on USA Föderaalresev viimastel kuudel süstinud majandusse triljoneid dollareid. Saates toimunud intervjuu käigus küsis reporter Scott Pelley, kas Föderaalreservis toimub raha trükkimine lihtsalt paljast õhust ning sai vastuseks jahmatamapaneva: “jah!”. Powell lisas, et nad prindivad raha digitaalselt, ostes riigi võlakirju või muid valitsuse poolt tagatud väärtpabereid. Seeläbi suureneb ringluses oleva raha kogus.

Alates selle aasta veebruarist on Föderaalreservi bilanss suurenenud ümmarguselt 60% ehk 2,8 triljonit dollarit. Föderaalse Keskpanga bilansis kuvatakse tema varad ja kohustused. Varadeks on peamiselt väärtpaberid ning kohustusteks laenud, mida Föderaalreserv on andnud finantsasutustele ja nüüd ka ettevõtetele.

Lisaks eelmainitule ütles hr. Powell veel ühe kõneka lause. Kui intervjueerija uuris, kas Föderaalreserv on teinud kõik, mis nende võimuses, vastas Powell, et nad on suutelised enamaks ning nende laenuprogrammidel pole piire.

Loe lisaks: “USA riigivõlg ületas 25 triljoni dollari piiri”

Powell hoiatas, et kriis võib kesta järgmise aasta lõpuni

Föderaalreservi esimees nentis ühtlasi, et majanduse taastumine sellisest šokist saab olema vaevaline ning võib kesta kuni järgmise aasta lõpuni. Powell lisas, et majandusnäitajad lähevad lähikuudel kehvemaks, enne kui nad paremuse poole pöörata saavad. Selle juurde ütles mees, et USA töötuse määr, mis oli aprilli seisuga 14,7% võib kukkuda 25%-ni.

Raha trükkimine vs. kuld ja bitcoin

Ajalooliselt on kuld olnud parimaks kaitseks majanduskriiside vastu. Selle nappus ning üldine aktsepteeritus väärtuse hoidjana on kulda läbi aja teeninud. Selle parimateks näideteks on kulla esilekerkimine vahetult pärast kullastandardist lahti ütlemist 1971. aastal ja peale 2008. aasta suure finantskriisi algust.

Bitcoin edestab aga üha enam kulda kui inflatsioonivastast vahendit. Eriti on seda näha nooremate investorite seas. Lisaks kindlaks määratud hulgale, on bitcoin digitaalne ning teda ei ole võimalik konfiskeerida. Just seetõttu on paljud nimetanud bitcoini digitaalseks kullaks.

Veel uudiseid

ETHTallinn Hackathon: Tule ehita dApp-e plokiahelal

ETHTallinn toob 19.-21. aprillil Eestis kokku web3 entusiastid ja arendajad. Ürituse eesmärgiks on pakkuda praktilist kogemust plokiahela tehnoloogia vallas ning anda võimalus kohtuda web3 kogukonna

Pildil on Bitcoini kaevur

Uus Ocean pool toob uuendust Bitcoini kaevandamisse

Bitcoini kaevandamine on koondunud valdavalt suurte ühiskaevanduste (ingl. mining pools) kätte, ohustades sel moel Bitcoini detsentraliseeritust. Et sellele probleemile leevendust tuua, tuleb turule teistest eristuv