USA Föderaalreserv teatas käesoleva nädala kolmapäeval, et tõstab intressimäärasid 0,75%. Tegemist on suurima intressimäära tõusuga viimase 28 aasta jooksul.
Föderaalreserv kergitas intressimäärasid
Üleeile sai selgeks tõsiasi, et raha laenamine muutub taas kallimaks, kui USA Föderaalreserv kergitas intressimäärasid 0,75% võrra. Kui varasemalt oli Föderaalreserv mõista andnud, et tõstab intressimäärasid tõenäoliselt poole protsendi kaupa, siis üha kiirenev inflatsioon pani Ameerika rahapoliitikat kujundavad ametnikud jõulisemat joont võtma. Otsus tähendab, et intress mida pangad üksteiselt laenamise eest küsivad, on nüüd 1,5% kuni 1,75%. Viimati tegid intressimäärad nii suure hüppe aastal 1994. Iga kord, kui Föderaalreserv tõstab intressimäärasid muutub laenu võtmine kallimaks. See tähendab automaatselt kõrgemaid intressikulusid kodulaenudele, õppelaenudele, krediitkaartide autoliisingutele ja muudle laenudele. Samuti kallinevad ärilaenud nii suurtele kui ka väikestele ettevõtetele.
USA Föderaalreservi esimees Jerome Powell ütles 15. juuni pressikonverentsil, et intressimäärade tõstmist jätkatakse edaspidi tõenäoliselt 0,5% või 0,75% kaupa, püüdes seeläbi inflatsioon kontrolli alla saada. Föderaalreservi inflatsioonitaseme eesmärgiks märkis ta 2%. Powell lisas, et kõrgemad intressimäärad peaksid ühtlasi jahutama tööturgu, aidates seeläbi hinnatõusu stabiliseerida.
Bitcoin vireleb 20 000 dollari juures
Bitcoin (BTC) ja laiem krüptoturg on viimastel päevadel olnud volatiilsed. Pärast USA Föderaalreservi kolmapäevast teadet, tegi Bitcoin hetkelise tõusu 23 000 dollari lähedale, kuid naasis neljapäeval tagasi 20 000 dollari juurde. Sarnane lugu leidis aset ka Ethereumi turul, kus ETH tõusis madalaimalt 1000 dollarilt 1250 dollarini vahetult pärast seda, kui Jerome Powell oli oma pressikonverentsi lõpetanud. Täna kaupleb ETH 1100 dollari tasemel.
Loe lisaks: “Föderaalreserv lubab kõrgemat inflatsiooni”