Kuna Hiina on üks maailma suurimaid majandusi, on riigi hoiak krüptorahade suhtes krüpto turgudele alati sügavat mõju avaldanud. Siiski on Hiina ajalooline suhe krüptodega olnud üsna keeruline. Hiljutised arengud viitavad aga võimalikule nihkele Hiina hoiakus krüptovaluutade suhtes.
Kas Hiinas on tärkamas huvi krüpto vastu?
Hiina riigiga seotud meediaettevõte CCTV edastas 24. mail video krüptorahast, mis pälvis Twitteris palju tähelepanu. Binance’i tegevjuht Changpeng Zhao alias CZ nimetas seda “suureks asjaks” ja väitis, et sellised kajastused on ajalooliselt algatanud pulliturge. Tõik, et Hiina riigiga seotud meediaettevõte räägib krüptorahadest on märkimisväärne just seetõttu, et Hiina kehtestas 2021. aastal täieliku keelu igasuguse krüptovaluutaga seotud tegevuste vastu.
Teemale on hoogu andnud ka hiljutised arengud Hongkongist. Hiina erihalduspiirkond teatas 23. mail, et lubab litsentsitud virtuaalraha platvormidel pakkuda teenuseid jaemüüjatele. Kuigi teade annab jaekauplejatele võimaluse riigis seaduslikult krüptoga kaubelda, ei ole väärtpaberi- ja futuuride komisjon veel heaks kiitnud ühtegi neid teenuseid pakkuvaid krüptoplatvorme.
Hiina krüptokeelud
Hiinal on krüptorahade piirangute kehtestamisel pikk ajalugu. Esimene neist leidis aset 2013. aastal, kui Hiina Rahvapank andis välja reeglid, mis keelasid finantsasutuste tehingud virtuaalvaluutadega nagu Bitcoin. 2017. aastal kehtestasid Hiina ametnikud krüptokaubandusele karmimad sanktsioonid, keskendudes eelkõige esmaste mündipakkumiste (ingl. initial coin offerings) piiramisele.
2021. aastal võttis Hiina krüptode vastu kasutusele aga seni karmimad meetmeid. Ajal kui Bitcoini turuhind kauples 55 000 dollari juures, teatas Hiina riiginõukogu ametlikust krüptokaevandamise keelust. Vahetult pärast seda langes Bitcoini võrgu arvutusvõimsus ligi poole võrra ning Bitcoini hind kukkus järgnevatel kuudel 30 000 dollarini. Paralleelselt Bitcoini kaevandamise keeluga piirasid Hiina reguleerivad organid igasuguse krüptokaubanduse ja tehingud. Samuti on keelatud elanikele krüpto saatmine ning ettevõtetele ja pankadele selliste krüptovaluutade nagu bitcoin ja ether vastuvõtmine. Keelust hoolimata ei ole digitaalsete varade hoidmise vastu konkreetseid eeskirju, seega ei riku Hiina elanikud, kellel on juba rahakotis krüpto, ühtegi kehtivat seadust.
Loe lisaks: “USA valitsus on üks suuremaid bitcoini omanikke. Kuidas?”