Iraani valitsus muutis krüptovaluutasid käsitlevaid seaduseid, et võimaldada krüptoraha kasutada impordi rahastamiseks ajal, mil suureneb surve riigi tavapäraste valuutade kasutamisele. Sellest lähtuvalt hakkab Iraani keskpank krüptovaluutat hankima, et tasuda sellega impordi eest.
Iraani keskpank ostab kaevandajate krüptosaadused
Väljaanne Iran Daily teatas Islamivabariigi uudisteagentuur (IRNA) artiklile tuginedes, et riigi kabinet muutis hiljutisi digitaalseid varasid käsitlevaid õigusakte, et Iraani keskpank (CBI) saaks krüptorahasid kasutada impordi rahastamiseks. Muudatus tähendab, et Iraanis legaalselt kaevandatud krüptoraha saab ainult siis, kui seda kasutatakse teistest riikidest pärit impordi rahastamiseks.
IRNA raport ühtlasi kirjutab, et kaevandajad peaksid müüma krüptoraha otse CBI-le. Iraani keskpank on selle jaoks paika pannud vastavad limiidid ning määranud kanalid, mida mööda krüptovarad keskpangani jõudma peaksid.
Raportis öeldi, et krüptoraha seaduslik hulk iga kaevandaja jaoks määratakse kindlaks kaevandamiseks kasutatava subsideeritud energia hulga põhjal ja tugineb energeetikaministeeriumi avaldatud juhistele.
Krüptovaluuta kui võimalus majandust turgutada
Iraan seadustas ametlikult riigis krüptoraha kaevandamise 2019. aasta augustis, kuigi keelas samal ajal sellega kauplemise. Määruste eesmärk oli nõuda kaevandajatelt makse, kes muidu võisid Iraani odavat elektrit ära kasutada. Tänu riigi tohututele nafta- ja maagaasi varudele, on seal elektri hinnad ühed maailma soodsamad.
Iraani majandus sõltub suuresti nafta müügist, kuid alates USA poolt Iraani vastu kehtestatud sanktsioonidest, pole riik suutnud naftat varasemates kogustes müüa ning riigi majandus on sattunud langusesse. Lisaks on Ameerika sanktsioonidele piiratud riigi reservis olevate dollarite kasutamine ning olukorrale pole kaasa aidanud koroonaviiruse pandeemia. Ajavahemikus märtsist juulini vähendas Iraan nafta tootmist 3,1 miljonilt barrelilt päevas 1,9 miljonini, mis on madalaim kogus alates 1981. aastast. Suur osa Iraani toodetud naftast ootab seega mahutites.
Loe lisaks: “Iraan soosib krüpto kaevandamist”