Plokiahela kasutus Leedus on leidmas uut väljundit. Leedu Pank teatas, et on lõpule jõudnud oma plokiahela projekti LBChain uurimisfaasiga. Nüüd plaanib keskpank platvormi kasutusele võtta 2020. aasta lõpuks ja laiendada selle kasutusvõimalusi ka teistesse sektoritesse.
Leedu keskpank tahab plokiahela võimekust suunata finantssektorist kaugemale
Selle nädala alguses viis Leedu keskpank edukalt läbi LBChain’i projekti kolmanda ja viimase etapi. Kolme etapi jooksul töötas pank välja unikaalse keskkonna, mis ühendab tehnoloogilise ja regulatiivse infrastruktuuri. Kolme arendusetapi ja prooviversiooni ajal kasutasid osalejad platvormi mitmesugusteks rakendusteks. Üks startup firma kasutas LBChain’i regulatiivse aruandluslahenduse jaoks. Teine ettevõte kasutas keskkonnasõbralike võlakirjade emiteerimiseks.
Nüüd on pank valmis arendama nn Leedu ketti (LTChain) – uus plokiahela platvorm, mida saab kasutada riigi energia-, tervishoiu- ja transpordisektoris. Pank teeb koostööd teiste valitsusasutustega ja meelitab sektorisse ka idufirmasid.
LBChian’i projektijuht Andrius Adamonis ütles:
“LBChain on näidanud tohutut potentsiaali. See on tulevikutehnoloogiate häll, pakkudes võimalust luua tipptasemel lahendusi. Olles juba finantssektori firmade poolt testitud, võib platvormi rakendada ka sellistes valdkondades nagu energeetika või tervishoid.”
Nagu Adamonis mainis, on järgmine samm liikuda edasi tootmisetappi ja teha plokiahela lahendus tarbijatele kättesaadavaks.
Arengufaasis kasutas platvormi 11 fintech firmat kaheksast riigist. Seda katsetati enam kui tosina finantstoote ja -teenusega. Arendajad lisasid, et suurem osa testimisest tehti kaugjuhtimisega.
LBChaini platvorm kasutab Hyperledger Fabrici ja Corda pakutavat infrastruktuuri. Lahenduse töötasid välja IBM Polska ja TietoEVRY. LBChaini arendamisest ja testimisest võttis osa ka suurfirma Deloitte.
Leedu panga plokiahela projekt – esimene omasuguste seas
Leedu Panga teatel on LBChain maailma esimene plokiahela platvorm, mille on välja töötanud finantsturu regulatiivne üksus. Pank on selle arendanud kahe aasta jooksul. Esimene etapp keskendus kontseptsiooni loomisele. Prototüüpi testiti teises etapis, samas kui viimane etapp keskendus lõplikule väljatöötamisele ja testimisele.
Adamonise sõnul meelitas projekt välisinvesteeringuid, ergutas koostööd haridusasutustega ja laiendas plokiahela abil keskpanga tehnoloogilisi võimalusi. See näitab, et plokiahela kasutus Leedus on riigile lisaväärtust loomas.
Vaata lisaks: “Millised on kõige krüptomeelsemad riigid?”