Päevakohased krüpto uudised

Pildid on bitcoin, mis illustreerib artikli teemat

Bitcoini ordinalid teevad uusi rekordeid

Ordinalid on Bitcoini plokiahelala uus trend, mida kutsutakse sageli ka Bitcoini NFTdeks. Viimastel päevadel on ordinali tehingute hulk püstitanud Bitcoini võrgus uusi rekordeid ning andnud arvestatavat lisateenistust kaevandajatele.

Mis on Bitcoini ordinalid?

Teatavasti jaguneb üks bitcoin 100 miljoniks väiksemaks ühikuks ehk satoshiks (SATS). Bitcoini ordinali protokoll võimaldab igale individuaalsele satoshile kirjeid lisada, andes seeläbi satoshidele unikaalsuse ja NFT omadused. Ordinalid kasutavad selleks inskriptsiooni protsessi (ingl. inscription) mis on võimalikuks saanud tänu Taprooti uuendusele, mis lisati Bitcoini protokollile 2021. aasta novembris.

Ordinalid on olnud Bitcoini kogukonnas vastuoluline teema. Paljude Bitcoini pooldajate meelest on tegemist Bitcoini kui peer-to-peer elektroonilise raha algsest eesmärgist kõrvalekaldumisega ning plokiahela ummistamisega. On aga teisi, kelle meelest on ordinalid loonud Bitcoini jaoks veel ühe kasutuse, mis ei piirdu lihtsalt rahalise väärtuse ülekandmisega. Näiteks suurim digitaalsete varade haldusfirma Grayscale tõi 27. aprilli postituses “Market Byte” välja kaks peamist põhjust, kuidas ordinalid Bitcoini ökosüsteemi kasvule ja arengule tõuke annavad.

Esimene on kaevandajatele makstavate tasude oluline tõus, mida on näha alates protokolli käivitamisest jaanuaris. Ligi nelja kuu jooksul on Bitcoini kaevandajatele makstud rohkem kui 7 miljonit dollarit ainuüksi ordinalide kirjete poolt tekitatud tasude tõttu. Grayscale usub ka, et ordinalide ja NFTde kiire adaptsioon võivad Bitcoini juurde meelitada hulga uusi kasutajaid ja kiirendada Bitcoini võrgu arengut.

Rekordkogus uusi ordinale

Viimased päevad on ordinalidele olnud toimekad – Dune Analyticsi andmetel tehti laupäeval ligi 223 000, pühapäeval üle 300 000 ja esmaspäeval 370 000 ordinalide inskriptsiooni. See tähendab et viimase kolme päevaga on tehtud pea 30% kõikidest kirjetest, mis viitab sellele, et protokoll on oma 4 elukuu jooksul populaarsem kui kunagi varem.

Bitcoini võrgu tehingute hulk on samuti tõusnud. Plokiahela analüüsifirma IntoTheBlock teatas pühapäevases postituses, et igapäevaste Bitcoini tehingute nädala keskmine oli umbes 396 000, mis on kõrgeim tase alates 2017. aasta detsembrist.

Loe lisaks: “Tühi Bitcoini plokk – kuidas see võimalik on?”

Veel uudiseid

ETHTallinn Hackathon: Tule ehita dApp-e plokiahelal

ETHTallinn toob 19.-21. aprillil Eestis kokku web3 entusiastid ja arendajad. Ürituse eesmärgiks on pakkuda praktilist kogemust plokiahela tehnoloogia vallas ning anda võimalus kohtuda web3 kogukonna

Pildil on Bitcoini kaevur

Uus Ocean pool toob uuendust Bitcoini kaevandamisse

Bitcoini kaevandamine on koondunud valdavalt suurte ühiskaevanduste (ingl. mining pools) kätte, ohustades sel moel Bitcoini detsentraliseeritust. Et sellele probleemile leevendust tuua, tuleb turule teistest eristuv