Päevakohased krüpto uudised

Pildil on valguskaablid, mis illusteerivad teemat DeFi suurimad tõusjad ehk oraakel-tokenid

DeFi suurimad tõusjad ehk oraakel-tokenid

DeFi on 2020. aastal mitmeid kordi kasvanud. Käesoleval hetkel on sektorisse lukustatud ligikaudu 4,5 miljardi dollari väärtuses krüptoraha, mida on enam kui 5 korda rohkem aasta algusega võrreldes. Vaadates aga lähemalt, kes on DeFi suurimad tõusjad, on näha et üks nišš torkab nimetatud ökosüsteemis eriti silma, mis on nn oraakel-tokenid.

Mis on oraaklid plokiahela maailmas?

Oraaklid on lihtsustatult rakendused, mis söödavad andmeid plokiahelavälisest maailmast plokiahelal jooksvatesse nutikatesse lepingutesse (smart contracts). Oraaklid loovad sisuliselt silla plokiahela- ja tavamaailma vahel.

Loe plokiahela kohta lisaks: “Plokiahel 101”

Toome näite spordiennustuse maailmast, kus kasutaja sõlmib nutika lepingu hobuste võiduajamise peale. Leping teeb kasutajale väljamakse Ether krüptorahas juhul, kui kasutaja poolt valitud hobune võidab. Oraaklid tulevad mängu, kui on vaja nutikasse lepingusse andmeid sisestada (milline hobune võitis). Kuna kõik tehingud on plokiahelal lõplikud ning tagasipööramatud, siis on sisestavate andmete õigsus väga tähtsal kohal. Tegelikkuses ei kasuta tarkvara oraaklid ainult ühte infoallikat vaid lõppsisend kalkuleeritakse mitmete eri kanalite andmete põhjal. Antud näite juurde tagasi tulles, võtab oraakel arvesse mitme avaliku sporditulemuste andmebaasi resultaadid ning analüüsib neid. Alles seejärel langetatakse lõplik otsus andmete õigsuse osas ning sisestatakse nad nutikasse lepingusse.

Tuntumad oraakel-tokenid ehk suurimad kasvajad Defi sektoris

Käesoleva aasta kõige parema tootlikkusega krüptovarade hulka kuuluvad oraakel-tokenid nagu Chainlink, Band ja Nest ning seda pika puuga, selgub krüpto andmetega tegeleva firma Messari raporti kohaselt. Eelkõige Chainlink leiab kasutust mitmetes DeFi protokollides ja CoinGecko andmetel on see kõige väärtuslikum DeFi krüptovaluuta, olles aasta algusest tõusnud peaaegu 5 korda. Kuid eelmainitud projektid ei ole DeFi suurimad tõusjad – krüptvaluutad nagu näiteks Band, Dos Network ja Zap on viimase aasta jooksul kasvanud 3000–4000%. Oluline on märkida, et sellised hinnatõusud on väikese turuosaga projektide puhul tavalised ning müügilaine võib turgu vastupidises suunas raputada.

Siiski tuleb olla ettevaatlik – kui krüptoturud on aastate jooksul küpsenud, siis DeFi buum tuletab paljudele kauplejatele meelde 2017. aasta ICO-mulli.

Loe veel: ”DeFi ehk detsentraliseeritud rahandus – tõusev trend”

Veel uudiseid

ETHTallinn Hackathon: Tule ehita dApp-e plokiahelal

ETHTallinn toob 19.-21. aprillil Eestis kokku web3 entusiastid ja arendajad. Ürituse eesmärgiks on pakkuda praktilist kogemust plokiahela tehnoloogia vallas ning anda võimalus kohtuda web3 kogukonna

Pildil on Bitcoini kaevur

Uus Ocean pool toob uuendust Bitcoini kaevandamisse

Bitcoini kaevandamine on koondunud valdavalt suurte ühiskaevanduste (ingl. mining pools) kätte, ohustades sel moel Bitcoini detsentraliseeritust. Et sellele probleemile leevendust tuua, tuleb turule teistest eristuv