Kas Polkadot võib olla konkurent Ethereumile?

Polkadot on sadanud komeedina plokiahela taevasse. Populaarsust koguv platvorm on turuväärtuselt Coingecko andetel 6. kohal, edestades nimekaid konkurente nagu Tezos, EOS ja Cardano. Kas Polkadotist võib aga saada platvorm, mida plokiahela rakenduste loojad kasutama hakkavad, muutes selle konkurendiks hetkel eelistatuima nutilepingute (smart contracts) plokiahelale – Ethereumile.

Mis on Polkadot?

Polkadot (DOT) on plokiahela protokoll, mis sisuliselt ühendab mitu spetsialiseeritud plokiahela võrku ühte protokolli. See põhimõte võimaldab igat tüüpi ahelatevahelist ülekandmist, olgu selleks andmed või varad, mitte tingimata ainult tokenid. Erinevate rakenduste arendajad saavad seeläbi andmete jagamiseks luua sidemeid enda ja teiste plokiahelate vahel, ilma vajaduseta tsentraliseeritud elemendi või asutuse järele.

Polkadoti loodi 2016. aastal Gavin Wood’i poolt, kes on muuseas ka üks Ethereumi kaasasutajatest. Polkadoti käivitamine oli krüptokogukonna jaoks üks aasta oodatumaid sündmusi ning kui plokiahela põhivõrk käivitati 2020. aasta mais, siis DOT tokenid muudeti ülekantavaks alles 19. augustil.

Polkadot kasutab oma töös osaku-põhist (proof-of-stake) töömeetodit, millel on Ethereum 2.0-le sarnaselt ka sharding’u funktsionaalsus. Lihtsustatult on tegemist plokiahela tükkideks jagamisega, kus iga osa suudab andmeid iseseisvalt töödelda.

Loe lisaks: “Ethereum 2.0 – mida see endast kujutab?”

Polkadoti kõrge turuväärtus

Polkadoti võrgu turuväärtus on artikli kirjutamis hetkel 5,6 miljardit, mis asetab ta ettepoole konkurentidest nagu Tezos, EOS või Cosmos. See võib paljusid üllatada, kuna need plokiahelad on olnud aktiivsed juba aastaid.

Peale Ethereumi on Polkadot ja Cosmos peamiselt ainsad nutilepingute platvormid, mida arendajad eelistavad. See on osaliselt tingitud sellest, et nende plokiahelasse on sisse ehitatud infovahetusvõime teiste plokiahelatega. Selles valguses on Polkadoti väärtus Cardano, EOS ja Tezosega võrreldes õigustatud.

“Polkadot on selles ökosüsteemis paljuski suurim panus ahela maksimalismi vastu. Isegi kui oleks üks täiuslik plokiahel, ei usu, et see püsiks väga kaua ideaalne,” ütles projekti asutaja Gavin Wood videointervjuus.

Nutilepingute platvormid, mille väärtus ületab poolt miljardit dollarit on veel Tezos, EOS, Cardano, NEO, TRON ja Cosmos, kuid nende plokiahelate kombineeritud aktiivsus on Ethereumiga võrreldes äärmiselt väike.

LOE VEEL

www.lacuna.ee

Ledger Nano X

GDPR

 • Privaatsuspoliitika
 • Logifailid
 • Küpsiste kasutamine
 • Veebilehel kasutatavate küpsiste tüübid:
 • Uudiskirjaga liitumine
 • Isikuandmete kasutamine ja turvalisus
 • Meie reklaampartnerite privaatsuspoliitika
 • Nõusolek

Privaatsuspoliitika

Kui teil on lisaküsimusi või kui soovite lisateavet meie privaatsuspoliitika kohta, võtke meiega ühendust kirjutades info@krupto.ee

Logifailid

Krüpto.ee kasutab logifaiide puhul standardmetoodikat. Nendesse failidesse jääb kasutaja kohta logi lehte külastades. See on üks osa veebimajutusfirmade analüütikast. Logifailidesse kogutakse infot kasutaja IP-aadressi, brauseri tüübi, internetiteenuse pakkuja, külastuse kuupäeva ja aja ning klikkide arvu kohta. See info ei ole kuidagi seotud külastaja isikliku identiteediga. Antud info kogumise eesmärk on trendide analüüsimine, lehekülje administreerimine ja demograafilise info kogumine.

Küpsiste kasutamine

Krüpto.ee kasutab küpsiseid ehk cookies. Küpsised on tekstifail, mille veebiserver saadab kasutaja veebibrauserile ning mis salvestatakse kasutaja arvutisse. Küpsiseid kasutatakse, et jätta meelde kasutaja veebisirvimise eelistused. Neid kasutatakse veebilehe kasutusmugavuse ja sisu paremaks tegemise eesmärgil. Küpsiste kohta saate  lähemalt lugeda https://www.aki.ee/et/kupsised
Kasutajal on õigus keelduda küpsiste salvestamisest arvutisse. Vastava soovi korral peab kasutaja muutma oma veebilehitseja seadeid.

Veebilehel kasutatavate küpsiste tüübid:

 • Sessiooniküpsised, mis võimaldavad lehel meelde jätta kasutaja poolt tehtud varasemad valikud ning seeläbi pakkuda isikupärasemaid funktsioone.
 • Püsiküpsised, mis peavad meeles kliendi valikuid veebilehtedel
 • reklaamiküpsiseid, mida aitavad pakkuda kasutaja huvidele sihitud reklaame. Veebilehele on lisatud Facebook Pixel kood ning kui te ei soovi Krüpto.ee veebilehe reklaami enam Facebookis näha, siis võite selle keelata. Minnes https://www.facebook.com/ads/preferences ja kustutage “Reklaamijad, kellega oled suhelnud” valiku alt Krüpto.ee
 • Analüütilised küpsiseid, mis koguvad teavet veebilehe kasutamise kohta. Info nagu, milliseid sisulehti külastatakse või mida külastajad veebilehelt otsivad. Need küpsised ei kogu teavet, mis võimaldaks veebilehe kasutajat identifitseerida. Nende alla kuulub ka reklaamkampaaniate mõõtmine.

Uudiskirjaga liitumine

Krüpto.ee võib saata klientidele uudiskirju ning informatsiooni oma teenuste, toodete, pakkumiste kohta, kui klient on meile ise andnud oma kontaktandmed. Seda senimaani, kuni klient on palunud viimaste tegevuste lõpetamist või lahkunud uudiskirja saajate grupist.

Isikuandmete kasutamine ja turvalisus

Isikuandmete turvaline säilitamine on Krüpto.ee kõrgeim turvalisusealane prioriteet. Püüame teha kõik meist oleneva, et vältida loata juurdepääsu ja muud õigusvastast töötlemist. Kaitseme isikuandmete konfidentsiaalsust ja puutumatust ning tagame andmetele juurdepääsu kooskõlas kehtivate õigusaktidega.

Meie reklaampartnerite privaatsuspoliitika

Kolmandate osapoolte reklaamiserverites või reklaamivõrkudes kasutatakse tehnoloogiaid, näiteks küpsiseid ja JavaScripti, mida kasutatakse nende vastavates reklaamides ja Krüpto.ee ilmuvatel linkidel, mis saadetakse otse kasutajate brauserisse. Kui see juhtub, saavad nad automaatselt teie IP-aadressi. Neid tehnoloogiaid kasutatakse nende reklaamikampaaniate tõhususe mõõtmiseks ja / või teie külastatavatel veebisaitidel kuvatava reklaamisisu isikupärastamiseks.

Nõusolek

Meie veebisaiti kasutades nõustute meie privaatsuspoliitikaga ja nõustute selle tingimustega