Päevakohased krüpto uudised

Pildil on mees ülikonna ja täpilise mustrilise lipsuga, mis illustreerib teemat Kas Polkadot võib olla konkurent Ethereumile?

Kas Polkadot võib olla konkurent Ethereumile?

Polkadot on sadanud komeedina plokiahela taevasse. Populaarsust koguv platvorm on turuväärtuselt Coingecko andetel 6. kohal, edestades nimekaid konkurente nagu Tezos, EOS ja Cardano. Kas Polkadotist võib aga saada platvorm, mida plokiahela rakenduste loojad kasutama hakkavad, muutes selle konkurendiks hetkel eelistatuima nutilepingute (smart contracts) plokiahelale – Ethereumile.

Mis on Polkadot?

Polkadot (DOT) on plokiahela protokoll, mis sisuliselt ühendab mitu spetsialiseeritud plokiahela võrku ühte protokolli. See põhimõte võimaldab igat tüüpi ahelatevahelist ülekandmist, olgu selleks andmed või varad, mitte tingimata ainult tokenid. Erinevate rakenduste arendajad saavad seeläbi andmete jagamiseks luua sidemeid enda ja teiste plokiahelate vahel, ilma vajaduseta tsentraliseeritud elemendi või asutuse järele.

Polkadoti loodi 2016. aastal Gavin Wood’i poolt, kes on muuseas ka üks Ethereumi kaasasutajatest. Polkadoti käivitamine oli krüptokogukonna jaoks üks aasta oodatumaid sündmusi ning kui plokiahela põhivõrk käivitati 2020. aasta mais, siis DOT tokenid muudeti ülekantavaks alles 19. augustil.

Polkadot kasutab oma töös osaku-põhist (proof-of-stake) töömeetodit, millel on Ethereum 2.0-le sarnaselt ka sharding’u funktsionaalsus. Lihtsustatult on tegemist plokiahela tükkideks jagamisega, kus iga osa suudab andmeid iseseisvalt töödelda.

Loe lisaks: “Ethereum 2.0 – mida see endast kujutab?”

Polkadoti kõrge turuväärtus

Polkadoti võrgu turuväärtus on artikli kirjutamis hetkel 5,6 miljardit, mis asetab ta ettepoole konkurentidest nagu Tezos, EOS või Cosmos. See võib paljusid üllatada, kuna need plokiahelad on olnud aktiivsed juba aastaid.

Peale Ethereumi on Polkadot ja Cosmos peamiselt ainsad nutilepingute platvormid, mida arendajad eelistavad. See on osaliselt tingitud sellest, et nende plokiahelasse on sisse ehitatud infovahetusvõime teiste plokiahelatega. Selles valguses on Polkadoti väärtus Cardano, EOS ja Tezosega võrreldes õigustatud.

“Polkadot on selles ökosüsteemis paljuski suurim panus ahela maksimalismi vastu. Isegi kui oleks üks täiuslik plokiahel, ei usu, et see püsiks väga kaua ideaalne,” ütles projekti asutaja Gavin Wood videointervjuus.

Nutilepingute platvormid, mille väärtus ületab poolt miljardit dollarit on veel Tezos, EOS, Cardano, NEO, TRON ja Cosmos, kuid nende plokiahelate kombineeritud aktiivsus on Ethereumiga võrreldes äärmiselt väike.

Veel uudiseid

Bitcoin ja majandusteooria

Kui Bitcoin 2009. aastal märkamatult tekkis, vaimustusid sellest algusaastatel eelkõige arvutinohikud ja programmeerijad. Bitcoin on aga üha enam saamas kõneainet majandust ja rahapoliitikat puudutavates diskussioonides.

Pildil on Bitcoini münt, mis illustreerib teemat

Kuidas toimivad Bitcoini tehingutasud?

Bitcoini tehinguid tehes torkab tahes-tahtmata silma tehingutasude lai variatsioon. On hetki, kus bitcoine saab saata mõnekümne sendi eest, kuid periooditi küündivad tehingutasud mitmete ja mitmekümnete

ETHTallinn Hackathon: Tule ehita dApp-e plokiahelal

ETHTallinn toob 19.-21. aprillil Eestis kokku web3 entusiastid ja arendajad. Ürituse eesmärgiks on pakkuda praktilist kogemust plokiahela tehnoloogia vallas ning anda võimalus kohtuda web3 kogukonna