Mis on stablecoinid?
Stablecoinid ehk nn stabiilsusrahad on uut liiki krüptorahad, mille väärtus on tagatud mõne teise varaga. Nad võivad olla seotud valuutaga nagu Ameerika dollar, mõne teise krüptorahaga või hoopis väärismetalliga. See tähendab, et neil on alati olemas tagatis. Kui ringluses on näiteks 100 000
ühikut, mis on USA dollari poolt tagatud, siis peab sama hulk dollareid kuski pangas tagatisena olema.
Miks koguvad stablecoinid populaarsust?
Stablecoinid leiavad aina suuremat poolehoidu, sest pakuvad justkui tükikest kahest eri maailmast: krüptorahadele omast kiirust ja tuvalisust ning klassikalistele varaklassidele omast stabiilsust. Kuigi maailma populaarseim krüptoraha on endiselt bitcoin, võib tema hind olla üsnagi muutlik. See aga takistab paljuski bitcoini igapäevast kasutamist. Inimesed tahavad üldjuhul kindlad olla, et nende raha ostujõud oleks võrdlemisi stabiilne. Veel tasub tähele panna, et Stablecoinid on rajatud plokiahela platvormile, mis annab neile krüptole omase turvalisuse. Nende ülekanded toimuvad minutitega. Kõige rohkem lõikavad nende tehingutest kasu isikud või firmad, kellel on vaja kiiresti liigutada raha erinevate varaklasside ja kontode vahel. 2019. aastal oli stablecoin’ide tehingute kogumaht 250 miljardit dollarit. Võrdluseks oli Paypal’i 2019. aasta kõive 712 miljardit.
Mis on stablecoinide puudused?
Stablecoinide taga on alati mõni organisatsioon, firma või riik. Mis tähendab, et jäme ots on alati selle üksuse käes, kes otsustab tingimuste ja rahapoliitika osas. See tõstatab sageli probleeme usalduse teemadel. Näiteks suurima käibega stablecoin Tether (USDT) on sattunud viimastel aastatel sekeldustesse, kuna väidetavalt on firma reservis olev klientide tagatised väiksemas mahus, kui ringluses olev Tether.
Kes emiteerivad uusi stablecoine?
Alustades pankadest kuni sotsiaalvõrgustikeni välja. Kuigi JPMorgani tegevjuht on nimetanud bitcoini pettuseks, ei takistanud see pangal käivitada omanimelise krüptoraha “JPM Coini”. Projekti eesmärgiks kiiremad rahvusvahelised ülekanded. Sama teed on läinud ka juba üksikud valitsused: Hiina kinnitas lähiajal oma digi-jüaaniga väljatulemist ning Venezuela sidus oma stabiilsusraha riikliku naftaga. Suuremate käivetega stablecoinid on eelpool mainitud Tether, USD Coin (USDC), TrueUSD (TUSD).