Päevakohased krüpto uudised

Pildil on selfi tegemine, mis illustreerib teemat

Tokeniseeritud sotsiaalmeedia ehk mis on Friend.tech?

Sotsiaalmeedia vallas kerkib pidevalt esile uusi trende. Üheks selliseks on uus web3 äpp friend.tech, mis on viimasel nädalal palju tähelepanu saanud. Mis on selle uut laadi sotsiaalmeedia rakenduse juures unikaalset ja kuidas on see genereerinud juba miljonite dollarite väärtuses tehingutasusid?

Mis on friend.tech?

Tegemist on detsentraliseeritud sotsiaalvõrgustikuga, mis võimaldab kasutajatel oma sotsiaalmeedia kontoga uuel moel äri teha. Platvorm käivitati beetaversioonina 10. augustil ning selle tuumaks on nn kaubeldavad sotsiaalmeedia “aktsiad”, mille platvorm hiljuti “võtmeteks” ümber nimetas.

Kasutajad saavad kontoga seotud “võtmeid” osta ja müüa ning nende väärtust peegeldab sisuliselt konkreetse sotsiaalmeedia konto edu. Friend.tech’i kasutamiseks tuleb esmalt luua profiili ja ühendada see Twitteri (uue nimega X) kontoga. Pärast seda avaneb võimalus osa saada tükikesest oma sõprade ja teiste kasutajate suhtlusvõrgustiku edust. Investeerides mõnda sotsiaalmeedia kontosse, panustate sisuliselt selle kasutaja tulevasele sotsiaalmeedia jälgimise kasvule. Kui sõber muutub populaarsemaks, tõuseb selle “aktsia” väärtus ja vastupidi. Lisaks saavad vastavate “võtmete” omajad ligipääsu privaatsesse jututuppa, kus saab konto omanikuga suhelda. Kauplejad ei pea leidma aktsiate ostmiseks või müümiseks vastaspoolt, selle asemel määrab hinna automaatne matemaatiline valem, mis toimib sarnaselt Uniswapi ja teiste DeFi protokollide hinnamudelitele (ingl. automated market maker).

Friend.tech on ehitatud Ethereumi layer2 plokiahelale Base, mille käivitas äsja firma Coinbase. Tegemist on hetkel värske plokiahela kõige populaarsema rakendusega.

Miljonitesse ulatuvad tasud

Sotsiaalne rakendus friend.tech on käivitamisest alates teeninud üle 25 miljoni dollari ulatuses tasusid. Platvorm võtab tehingu eest kokku 10%, millest 5% läheb platvormile endale ja ülejäänud 5% konto omanikule, kelle “aktsiatega” tehing toimus. Veebilehe DefiLama andmetel genereeris rakendus viimase 24 tunni jooksul 1,68 miljoni dollari väärtuses tehingutasusid. Sellega on äpp kerkinud tasude arvestuses teisele kohale, jäädes alla vaid Ethereumi plokiahela, mis genereeris sama perioodi vältel 3,45 miljoni dollari ulatuses tehingutasusid.

Loe lisaks: “Mis on Web3 – küsitlusest selgub et enamik ei tea”

Veel uudiseid

Pildil on Bitcoini münt, mis illustreerib teemat

Kuidas toimivad Bitcoini tehingutasud?

Bitcoini tehinguid tehes torkab tahes-tahtmata silma tehingutasude lai variatsioon. On hetki, kus bitcoine saab saata mõnekümne sendi eest, kuid periooditi küündivad tehingutasud mitmete ja mitmekümnete

ETHTallinn Hackathon: Tule ehita dApp-e plokiahelal

ETHTallinn toob 19.-21. aprillil Eestis kokku web3 entusiastid ja arendajad. Ürituse eesmärgiks on pakkuda praktilist kogemust plokiahela tehnoloogia vallas ning anda võimalus kohtuda web3 kogukonna