Eile lõppes bitcoini nädalane tõusulaine suure pauguga, kui bitcoini hind kukkus 10 000 dollarilt tervelt 8200 dollarini. Bitcoin kaotas tunniga 15%, jäädes mõni hetk hiljem püsima 8700 dollari piirimaile. Siin on kolm põhjust, mis bitcoini lausmüüki võisid tõugata.
10 200 dollarit on olnud aastaid bitcoini jaoks tugev vastupanutase
Alates 2018. aasta keskpaigast on vahemik 10 200 kuni 10 500 dollarit osutunud maailma esimese krüptoraha jaoks tugevaks vastupanutsooniks.
Pärast seda, kui bitcoin tõusis 2019. aasta juunis 10 500 dollari piirist üle ja liikus sealt kiirelt edasi 14 000 dollarini, on bitcoinil nimetatud piiri taha viiel-kuuel korral toppama jäänud.
Kui bitcoini hind hakkas 8. mail 10 100 dollarilt allapoole langema, tähendas see tõsiasja, et ta ei suutnud tähtsat vastupanutaset alistada ning järgnes järsk korrektuur.
See, kui vaalad hakkasid müüma 9 900 dollari tasemel, viis omakorda pikaajaliste võimendusega ostuoptsiooni omanike välja puksimiseni. Tekkis lumepalliefekt, kus ühes tunnis likvideeriti enam kui 200 miljoni dollari väärtuses ostuoptsioone.
Ostuoptsioon (long position) annab selle omanikule õiguse osta kindlaks määratud ajal tulevikus varem kokkulepitud hinnaga. Ostuoptsiooni on mõistlik omada, kui oodatakse hinna tõusu. Ostuopstsiooni vastand on müügioptsioon
Vaalad hakkasid müüma, kui nägid trendi muutust ning bitcoin kaotas tunniga 15%
Niipea kui 10 200 dollari piiri jäi kättesaamatuks, võtsid vaalad suuremates bitcoini krüptovaluutavahetustes sisse müügipositsioonid. Võib järeldada, et paljud investorid, eriti suured tegijad, kes panustasid sellele et bitcoini trend pöördub kriitilisel tasemel, kutsusid lühikese aja jooksul esile järsu languse.
Suurele langusele aitas omal moel kaasa ka nädalavahetus. Kuna kauplemiskäibed on reeglina just nädalavahetustel madalamad, oli ka hinnamuutus kergem tulema.
Halvingu eelne suur volatiilsus
Enne bitcoini plokitasu vähenemist poole võrra, mis peaks aset leidma 12. mail, suurenes kõigis suuremates krüptovaluuta kauplemiskeskkondades kauplemisaktiivsus märkimisväärselt.
Kui paljud uued investorid sisenevad turule suure sündmuse ootuses, avab see ühtlasi turu müügivõimalusele. Näiteks pärast 2016. aasta halvingut leidis aset sarnane stsenaarium: bitcoin langes enam kui 30%.