Päevakohased krüpto uudised

Pildil on pitsa, mis illustreerib teemat: "Bitcoini pitsapäev ehk mis juhtus 10 aastat tagasi"

Bitcoini pitsapäev ehk mis juhtus 10 aastat tagasi

Eile, 10 aastat tagasi oli bitcoini ajaloos märgilise tähtsusega päev, kui leidis aset teadaolevalt esimene bitcoini tehing. Sellest ajast peale on päev saanud mitteametliku nime – bitcoini pitsapäev.

Bitcoini pitsapäev

Ameeriklane Laszlo Hanyecz on teadaolevalt esimene isik, kes kasutas bitcoini äritehingus. 18. mail 2010, kui bitcoin oli pisut üle aasta vana, kirjutas Floridas elav programmeerija Bitcointalk nimelisse foorumisse postituse, kus ta oli nõus maksma 10 000 bitcoini (tol hetkel ligikaudu 25 dollarit) kahe suure pitsa eest. Neli päeva hiljem võttis teine foorumi kastuaja Hanyecz’i pakkumise vastu ning saatis mehele 2 suurt Papa John’i pitsat. Päeva tuntakse nüüd kui bitcoini pitsapäeva ning Laszlo Hanyecz’il ei lasta seda kunagi unustada.

Täna, kui bitcoin maksab ligikaudu 8500 eurot, kõlab see hämmastavalt, kuna see teeks ühe pitsa hinnaks 42 miljonit eurot.

Loe ka artiklit: “Krüptoraha õnneseened – 21. sajandi lotovõit”

10 aastat numbrites

Kümme aastat hiljem ütles Laszlo Hanyecz Coindeskile antud intervjuus, et tema ostu tagamõte oli panna inimesi bitcoini ka igapäevaselt kasutama. Ta lisas, et sul võib olla midagi väga palju, kuid kui keegi seda ei kasuta, siis ei ole sellel ka väärtust.

Et näha, kuidas bitcoin on aja jooksul võrreldes esimese pitsapäevaga muutunud, vaatame selle arengut alates 2010. aastast kuni tänapäevani:

  • Bitcoini hind on tõusnud ligikaudu 360 miljonit protsenti, alates 0,0025 dollarist kuni enam kui 9 000 dollarini
  • Turuväärtus on kasvanud 56 miljonit prtosenti
  • Võrgu arvutusvõimsus (hashrate) on kasvanud 177 triljonit protsenti
  • Tehingute arv päevas on kasvanud 536 000 protsenti
  • Tehingute keskmine väärtus on tõusnud 257 000 protsenti
  • Aktiivsete aadressite arv on nüüd 215 000 protsenti suurem

Omal ajal oli väga raske ette näha, mis bitcoinist saab ning paljude jaoks oli tegemist pelgalt mängurahaga. Nüüd, 2020. aastal, vaadates tagasi viimasele kümnele aastale, näeme kuidas bitcoin on tohutult kasvanud nii võrgu, protokolli kui ka varaklassina ning tänasel päeval saab bitcoini kasutada tuduvalt enamaks kui pitsa ostmiseks.

Veel uudiseid

ETHTallinn Hackathon: Tule ehita dApp-e plokiahelal

ETHTallinn toob 19.-21. aprillil Eestis kokku web3 entusiastid ja arendajad. Ürituse eesmärgiks on pakkuda praktilist kogemust plokiahela tehnoloogia vallas ning anda võimalus kohtuda web3 kogukonna

Pildil on Bitcoini kaevur

Uus Ocean pool toob uuendust Bitcoini kaevandamisse

Bitcoini kaevandamine on koondunud valdavalt suurte ühiskaevanduste (ingl. mining pools) kätte, ohustades sel moel Bitcoini detsentraliseeritust. Et sellele probleemile leevendust tuua, tuleb turule teistest eristuv