Bitcoin ja Ethereum on oma olemuselt erinevad krüptorahad, kuid aina rohkem on hakatud kandma maailma vanimat krüptoraha Ethereumi platvormile. Uurime, miks bitcoinid Ethereumi plokiahelal on üha sagedam nähtus ning mis on selle motiivid.
Miks viia bitcoinid Ethereumi plokiahelale?
Kuigi Bitcoin on endiselt turuosa järgi number üks krüptoraha, ei lõika ta digitaalse valuutatööstuse teistes segmentides toimuvast innovatsioonist kuigi palju kasu. Selle peamine põhjus on tõsiasi, et Bitcoin pole disainitud nutilepingute kasutamiseks.
DeFi sektor on paik, kus nõudlus tokeniseeritud Bitcoini järele on kiiresti kasvamas. Selle eesmärk on viia finantsteenused plokiahelasse, kus detsentraliseeritud rakendused (DApps) jooksevad avalikes võrkudes ja võimaldavad usaldusväärseid finantstehinguid ilma keskse koordineeriva osapooleta.
Bitcoini toomine selle uue platvormi peale ongi paljude jaoks põnev väljavaade. See avab Bitcoini jaoks ukse osaleda paljudes DeFi rakendustes, mis varasemalt poleks võimalikuks osutunud.
Kuidas toimub bitcoinide tokeniseerimine?
Artikli kirjutamise hetkel on lehekülje btconethereum.com andmetel üle 100 000 bitcoini Ethereumi plokiahelal. Tehniliselt ei tähenda see seda, et Bitcoini plokiahelal on selle võrra vähem bitcoine. Bitcoinid Ethereumi plokiahelal on ERC-20 tokenid, kus iga ühiku puhul eksisteerib tagatiseks sama hulk bitcoine. Selleks toiminguks on erinevaid võimalusi:
Kõige levinum viis on kasutada vahendajaid, kes vastutavad kasutaja bitcoinide hoiustamise ning uute tokenite vermimise eest. Selle viisi puhul peab klient aga vahendajat usaldama, et ta hoiustatud bitcoine ei kaotaks ning vastvalminud tokenid kliendi Ethereumi rahakotti kannaks. Kõige levinumad sellised protokollid on Wrapped Bitcoin (WBTC) ja renBTC, mis moodustavad kahe peale kokku üle 90% bitcoinidest Ethereumi võrgus.
Teise meetodi puhul puudub kolmas osapool, keda usaldama peab, sest kogu vahetus toimub plokiahelal nutilepinguid kasutades. See kätkeb endast uute tokenite vermimist ning tagasivahetamise korral ka põletamist. Kuigi selle viisi puhul ei pea vahendajat usaldama, on kogu tehingu risk kasutaja õlgadel. Kui vahetuses peaks ilmnema tehniline viga, ei ole kellegi poole pöörduda ning valesti saadetud vahendid on suure tõenäosusega igaveseks kadunud.
Loe lisaks: “Detsentraliseeritud börsidel on näha rekordkäibeid”