Päevakohased krüpto uudised

Pildil on vermitud mündid, mis illustreerib teemat Kui suur on ringluses oleva Ethereumi kogus?

Kui suur on ringluses oleva Ethereumi kogus?

Ethereumi platvormi krüptoraha Etheri hulga üle on viimastel aegadel toimunud palju diskussioone. Põhjuseks on tõsiasi, et tegemist ei ole fikseeritud hulgaga nagu see on Bitcoini puhul paika pandud. Ethereumi kogus võib aga uue protokolli jõustudes oluliselt aeglasemalt kasvada (või isegi kahaneda) kui varasemalt.

Kui palju ringleb Ether krüptoraha?

Nagu paljudele teada, on Bitcoini maksimaalne kogus fikseeritud 21 miljoni juures, mis saavutatakse umbes aastaks 2140. Ethereumil pole aga maksimaalset hulka kindlaks määratud, kuna selle emiteerimismäär ei ole algoritmipõhine vaid on paljuski arendajate otsustada.

Käesoleval hetkel on plokiahela andmeid analüüsiva firma Messari andmetel ringluses 111 576 204 Ether krüptoraha. Kui aga vaadata teisi krüptoturge kaardistavaid lehekülgi nagu Coinmarketgap, Coinmetrics või Coingecko, ei ole allikad Etheri koguse osas üksmeelel, pakkudes igaüks mõneti erinevaid numbreid. Seega ei ole Ether krüptovaluuta hulka nii lihtne mõõta.

EIP-1559 protokoll võib Ethereumis deflatsiooni tekitada

Ethereumi arendajad kaaluvad ettepanekut, mis parandaks tehingutasusid, aitaks lahendada võrgu ummistumist ning põletaks teatud hulga ülekandetasudest. Seda protokolli, nimega EIP-1559, on kaalutud alates 2019. aasta aprillist ja sellel on potentsiaal muuta drastiliselt Ethereumi ülekandetasude süsteemi.

Praegu kehtestab Ethereumi võrk tasud hinnaoksjoni järgi. Iga kasutaja, kes tehingu sooritab, määrab hinna, mida ta on nõus maksma. Eelisjärjekorras teostatakse nende kasutajate tehingud, kes maksavad kõrgemat hinda.

EIP-1559 alusel maksaksid kasutajad automaatselt turu nõudluse järgi seatud põhitasu ja lisatasu (nn jootraha), määrates sellega maksimaalse summa, mida ollakse nõus ülekande eest maksma. Teatud hulk ülekande põhitasudest kuuluksid uue ettepaneku järgi põletamisele. Nii et selle asemel, et maksta valideerijatele kõiki tehingutasusid, võidavad ülekandetasude põletamisest lõppkokkuvõttes kõiki Ethereumi valideerijaid võrdselt, kuna iga omaniku protsent võrgus suureneb.

Ethereumi koguse juures mängib rolli ka üleminek versioonile 2.0, kus hakatakse kasutama osaku-põhist (proof of stake) mudelit. Uuenduse järgselt emiteeritakse uusi coine vähem, kui seda praeguse kaevandamise juures. Kui nüüd lisada ka ülekandetasude põletatamine, siis on teoreetiliselt võimalik, et Ethereumi kogus võib ajas isegi kahanema hakata, kuigi täpseid numbreid selle arvutamiseks täna veel ei ole.

Loe lisaks: “Ethereum 2.0 – mida see endast kujutab?”

Veel uudiseid

Pildil on Bitcoini kaevur

Uus Ocean pool toob uuendust Bitcoini kaevandamisse

Bitcoini kaevandamine on koondunud valdavalt suurte ühiskaevanduste (ingl. mining pools) kätte, ohustades sel moel Bitcoini detsentraliseeritust. Et sellele probleemile leevendust tuua, tuleb turule teistest eristuv