USA riigivõlg ületas äsja 25 triljoni dollari piiri ning lähiajal ei ole märgata vaibumise märke. Alates 2019/2020 eelarveaasta algusest on Ameerika Ühendriikide riigivõlg kerkinud enam kui 10%, tõustes 22,7 miljardilt dollarilt praegusele 25 triljonit dollari piirini.
Neile, kes nii suurte arvudega igapäevaselt kokku ei puutu, tuletame meelde, et 1 triljon = 1 miljon miljonit.
Koroonaviirus andmas suurt tõuget
USA riigikassa andmetel kasvab USA riigivõlg hoogsas tempos – nimelt 1,2 miljonit dollarit minutis, kasvades rohkem kui 1,7 miljardit dollarit päevas. Need kosmilised numbrid on tingitud valitsussektori kulutuste kiirest kasvust, mis suunatakse suurtes kogustes koroonaviiruse pandeemia allasurumiseks ning majanduse tööshoidmiseks.
USA riigivõla ja SKT (sisemajanduse kogutoodang) suhe on viimastel aastatel rekordkiirusel tõusnud. USA võla suhe SKTsse on praegu 117%. See on ülimalt lähedal 118,9% rekordile, mis püstitati vahetult pärast II Maailmasõja lõppu. Kasuks ei ole tulnud ka võla ülemmäära ehk maksimaalset võlasumma, mida USA-l on lubatud kanda, suuredamine. Seda on viimase poole kümnendi jooksul neli korda tõstetud.
USA riigivõlg teistest riikidest tugevalt ees
Suurim osa USA võlast kuulub ameeriklastele, sealhulgas investoritele, pankadele ja föderaalreservile. Ligi 30% on võlgu andud välisriigid, eesotsas Hiina ja Jaapaniga, kellele mõlemale kuulub enam kui triljoni dollari suurune võlg. On kavas, et valitsustevaheline võlg suureneb 2020. aasta teises kvartalis veelgi, kuna USA riigikassa valmistub laenama lisaks 3 triljonit dollarit, et rahastada valitsuse jätkuvat võitlust COVID-19 pandeemiga.
Vaatamata ränkadele majandusoludele teatas USA president Donald Trump hiljuti, et võtab kasvava riigivõlga käsile, kui ta novembris tagasi valitakse. Oma 2016. aasta vabariiklaste partei kampaanias lubas ta kaheksa aasta jooksul võla täielikult kaotada. Pärast Trumpi valimist on võlg kasvanud 5 triljoni dollari võrra.
Kui suur on Eesti võlg võrreldes Ameerikaga?
Eesti riigivõlg oli käesoleva aasta alguses Eurostati andmetel ligikaudu 2,55 miljadrit eurot, mis teeb umbes 2000 eurot elaniku kohta. Kui sama analoogiat rakendada Ameerika näitel, saame riigivõlaks ligikaudu 70 000 eurot elaniku kohta. Neile numbritele peale vaadates ei peaks Eesti oma võlakoormuse üle liialt muretsema.